Një histori frymëzuese mësues-nxënës që duhet të lexohet nga të gjithë

Një ditë, një i ri takon një të moshuar. -Më mbani mend? -Jo. -Kam qenë nxënësi juaj. – O gëzohem. Si je? Me...

Lajmi i mirë/ Hapet fabrika e re e automobilëve në Bathore, 2 mijë vende të reja pune

Një tjetër fabrike e madhe automobilash është hapur në Shqipëri, konkretisht në Bathore. Gjigandi japonez në këtë sek...

FOTOT/ Njihuni me Ermirin, i riu mbush gjithë malin me shegë

Ermir Ylviu, 34 vjeç, me mbështetjen nga programi IPARD ka mbjellë në Lekaj të Rrogozhinës 23 ha tokë me shegë dhe sot a...

1 427 punonjës me kontratë të përkohshme do punësohet gjatë 2020 në shtet, ja lista

1 427 punonjës me kontratë të përkohshme do të punësohen gjatë vitit 2020, në administratën shtetërore. Qeveria ka bo...

Njihuni me gjeniun nga Tirana, i riu që mori çmimin më të lartë në mjekësi me shpikjen një ilaçi

Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar p...

FOTOT/ Njihuni me mjeshtrin e qeramikës, i riu që mban gjallë traditën dhe bën art në Zadrimë

Punimet prej qeramike janë të lashta sa vetë njerëzimi. Por jo të gjithë janë të dhënë, pasi kjo kërkon një përkushtim d...

Krahasimi i legjendave, formula e profesorit të Oksfordit zbulon lojtarin më të madh të të gjitha ko...

Një matematikan i Universitetit të Oksfordit pretendon se ka zgjidhur debatin më të vjetër në futboll, kush është lojtar...

Lajmi i mirë/ Njihuni me frutin që prodhohet për herë të parë në Shqipëri, ja ku e gjeni

Në Divjakë prodhohet për herë të parë një frut jo fort i njohur për shqiptarët. Bëhet fjalë për frutin e pasionit (marac...

HISTORIKU/ Shqipja, ndër tri gjuhët më të vjetra në botë. Çfarë thotë shkenca

Sipas një studimi, “New York Times” rendit armenishten si gjuhën e parë më të vjetër në botë, e dyta është greqishtja (h...

Mbi 1400 krerë dhi, mbi 500 krerë dele dhe rreth 140 lopë/ Njihuni me fermën e parë bio në Shqipëri ...

Në kullotat malore mes Pukës dhe Mirditës, në një sipërfaqe mbi 3 mijë ha, shtrihet ferma e parë dhe më e madhe bio në S...

Presidenti i SHBA nderon me medaljen e artë të ekselencës nxënësin shqiptar, për herë të dytë

Dario Toska është nxënësi shqiptar i cili për të dytën herë brenda një cikli shkollor është nderuar nga Presidenti i Sht...

I riu nga Lezha dhuron 200 mijë maska për mjekët në Shqipëri

Rolando Lekaj, i cili prej vitesh jeton në Kinë lajmëroi se bashkë me bashkëshorten e tij kanë vendosur të dërgojë 200.0...

Shqiptarja bën gjestin e bukur, gatuan për mjekët dhe infermierët në Itali

Italia po kalon një situatë të vështirë, por gjestet e vogla të solidaritetit, nuk mungojnë mes njerëzve. Madje janë pik...

Nga Harvardi në Oxford/ Dy motrat shqiptare, kapin majat në shkencë

Dy motrat Detina dhe Argita Zalli në vitin 1999 emigruan si shumica e shqiptarëve duke shkuar në Angli. Binjaket nga ...

Korça mahnit sërish/ Dy vajza ndërtojnë një kënd lojërash për fëmijët, e bëjnë me shpenzimet e tyre

Korça di gjithmonë si të të mahnisë me shembujt e saj të qytetarisë. Dy vajza korçare kanë ndërtuar vullnetarisht një...

15-20 euro drejt Vjenës e Milanos/ Biletat e avionëve më të lira se asnjëherë nga Rinasi, ja çmimet

Muajt e fundit, çmimet e biletave ajrore janë ulur ndjeshëm dhe në Shqipëri. Hyrja e dy operatorëve të mëdhenj low cost,...

Fëmija gjeni! 9-vjeçari po përfundon Universitetin për Inxhinieri Elektrike

Besojeni ose jo, por një fëmijë gjeni pritet të diplomohet në nivelin Bachelor, ndërkohë që është veçse 9 vjeç. Laure...

Njihuni me Artinin, gjeniu shqiptar që ndërton makineri dhe prodhon vetë energji

Ai është një gjeni. Artin Dauti, 17-vjeçari shqiptar nga Maqedonia e Veriut ka mahnitur me krijimet e tij unike të ndërt...

Historia frymëzuese e Dervisit/ U rikthye nga Londra, ka 400 krerë dhi franceze me prodhim vjetor 36...

Në rrethinat e Tiranës, me mbështetjen e skemave kombëtare është ngritur një tjetër model zhvillimi i fermave të mëdha b...

Informacion i rëndësishëm/ Shtetet ku mund të udhëtojnë lirisht shqiptarët dhe ku kërkohet karantina...

Qeveria ka listuar shtetet ku qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë lirisht, ku kërkohet karantina dhe tamponi. Kuvaj...

Frymëzim/ Filantropi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun e spitalin

Filantropi Thoma Turtulli ishte bamirësi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Ai la...

Paketa 43.1 miliardë lekë/ Rriten pagat dhe pensionet. Ja sa lekë shtesë do marrin policët, pensioni...

Paketa e dytë e Rezistencës sociale do të shkojë si mbështetje në çdo familje shqiptare, ndërsa ka në fokus edhe sektori...

Shkrimi i New York Times në 1911: Shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë

Gazeta e përditshme prestigjoze New York Times pati shkruar një artikull se “shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë”....

Illyrian dhe Arber, ja dy yjet që moren sot emra shqiptarë dhe që do i përkasin Shqipërisë

Sot Bashkimi Ndërkombëtar i Astrofizikanëve çertifikoi zgjedhjen që mijëra shqiptarë i bënë emrit Arber për planetin HD ...

FOTOT/ Njihuni me shqiptarin që u bë astronaut, si u zgjodh nga NASA

William G. GREGORY ështe lindur në Lockport, Nju Jork, më 14 Maj 1957 në një familje nga Korça me origjinë dardhare. Ka ...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan “Albania”

Dilemat mbi emrin dhe origjinën janë ato që na kanë shoqëruar gjithmonë. Në opinionet e Eqrem Çabej fjala “Shqipëri” dhe...

4 teknika që të mposhtni stresin

Ju mund ta mbani nën kontroll nivelin e stresit Bëni ushtrime. Sipas një studimi në Australi, ushtrimi i rregullt aer...

Kura ndaj COVID-19/ Shkencëtarja shqiptare në krye të ekipit në SHBA

Kontributi i komunitetit shqiptar në luftën globale kundër pandemisë COVID-19 është për t’u vlerësuar. Studimi më i f...

Njihuni me kompaninë e Altinit, eksportuesit të rreth 60 mijë timonëve në vit

Hapja e disa fabrikave që prodhojnë sisteme kabllore apo pjesë të tjera për makinat në vendin tonë përveç ndikimit  soci...

Njihuni me “Lotus”-in shqiptar, makina që u ndërtua nga Kadriu në fshatin e Fierit (Fotot)

Makina e modelit Lotus, ngjyrë portokalli që ai ka ndërtuar 10 vite më parë, nuk ka një markë. Kadri Manaj mendon të çel...

Banka e Shqipërisë, monedhë përkujtimore për Nënë Terezën

Banka e Shqipërisë përkujtoi sot shenjtërimin e Anjezë Gonxhe Bojaxhiut, e njohur nga të gjithë si Nënë Tereza. Në nj...

FOTOT/ Logu i Bjeshkëve – Njihuni me “zanën e malit” që u shpall ma e bukura e alp...

Në Kelmend të Malësisë së Madhe u organizua “Logu i Bjeshkëve”, një event i përvitshëm që promovon vlerat e traditat më ...

“Po, unë të dua me një dashuri të përjetshme”, pasazhi nga Bibla që mposhti tërmetin

“Malet dhe kodrat do të therrmohen, por fjala ime do të mbetet”, thotë shkrimi i shenjtë, Bibla, teksa citon Jezu Krisht...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vjetër në botë

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Lejleku i Zi/ Miku i rrallë viziton Shqipërinë, vjen shpendi i mrekullueshëm (FOTOT)

Një tjetër shpend i rrallë viziton natyrën Shqiptare. Bëhet fjalë për lejlekun e zi (Ciconia nigra), një shpend i mrekul...

Për herë të parë/ Këto janë pamjet nga afër që nuk i keni parë kurrë, të diellit (VIDEO)

Astronomët kanë përdorur teleskopin diellor më të madh në botë për të nxjerrë pamje të reja ku shfaqet sipërfaqja e diel...

LAJM I MIRE/ Nis puna për aksin Shëngjin-Velipojë, udhëtimi do zgjasë vetëm 20 minuta

Në kuadër të Programit ‘Konektiviteti i Rrugëve Rajonale dhe Lokale’ financuar nga Banka Botërore, Fondi Shqiptar i Zhvi...

Dy lajme të mira për 28-29 nëntor/ Hapet për qarkullim rruga e Arbrit dhe nis aeroporti i Vlorës

Dy vepra të rëndësishme infrastrukturore do të përurohen me rastin e festave të Nëntorit, konkretisht hapja e kantierit ...

“Tulipa Albanica”/ Tulipani i kuq më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme...

Frymëzuese! Historia e operacionit që zgjati 23 orë

Në vitin 1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë. Ky...

Projekti më i vjetër i strehimit social në botë, qyteti ku prej 500 vitesh paguhet qira vetëm…...

Imagjinoni, për një sekondë, nëse qiraja juaj do të ishte 88 cent. Në vit. Dhe nuk ka ndryshuar gjatë 500 vjetëve të ekz...

Letra e Alexit, shqiptarit 6 vjeçar që frymëzoi Presidentin Obama

Alex Myteberi është shqiptari 6 vjeçar i cili i dërgoi Presidentit amerikan Barack Obama, një letër e cila frymëzoi jo v...

Dy heronjtë e heshtur/ Laborantët dyfishojnë kapacitetet e respiratorëve të Shqipërisë

Në krizën e epidemisë së COVID-19, laborantët dentarë Besar Lalike dhe Elidian Çepele nuk ndenjën duarkryq - ata prodhua...

FOTOT/ Njih Shqipërinë! Rehova, fshati i gurtë që të lë pa frymë

Vetëm dy kilometra larg Ersekës ndodhet Rehova, një fshat magjik që të lë pa frymë. Rehova me shumë kisha shtrihet në rr...

Vendet ku mund të udhëtojnë shqiptarët, ja çfarë duhet të dini

Zvicra iu shtua listës së vendeve që heqin kufizimet anti-Covid për shtetasit shqiptarë. Vendimi ka hyrë në fuqi këtë të...

Zbuluan vaksinën, kush është çifti i shkencëtarëve që riktheu shpresën për botën

Kompanitë gjermane Biontech dhe kompania amerikane Pfizer janë në prag të miratimit emergjent të vaksinës kundër koron...

Njihuni me Arianën, shqiptarja që bën byrekun tradicional në mes të New Yorkut

Ariana Malushi është banorja e re e New Yorkut, që së bashku me hallën Alidën, udhëheq në një nga qytetet më të mëdha të...

VIDEO/ Britani, 11-vjeçari shqiptar koncert në ballkon, mbledh £1000 për mjekët

Të shumtë kanë qenë shqiptarët nëpër botë që kanë dhënë kontribut për punonjësit të cilët kanë luftuar në vijën e parë t...

Me mesatare 10.0/ Kristela, ekselentja nga Korça jep mesazh shprese: Nuk largohem, vendi im ka nevoj...

Me mesatare të tre viteve të gjimnazit 10.00 dhe me atë të provimeve të maturës 9.82, Kristela Milo ka zgjedhur të vepro...

Frymëzim/ Albi dhe Dervis, dy të rinjtë e shkolluar jashtë që punojnë në fermën me 500 dhi

Më siguri, kur shijoni djathin e mrekullueshëm të dhisë, mund të pyesni vetën se ku prodhohet. Në Shqipëri, vitet e f...

FOTOT/ Mos rri pa shkue në Theth, nuk do “ngopesh” kurrë duke e dashtë

Thethi është padyshim një prej perlave të Shqipërisë, që duhet vizituar medeomos të paktën një herë në jetë. Por nëse...

Fantastike! Filmi shqiptar “Delegacioni”, kandidat për çmimin “Oscar”

Më 14 janar, filmi “Delegacioni”, me regji nga Bujar Alimani, i përzgjedhur si kandidat për çmimin “Oscar”, do të shfaqe...

Mercedes prezanton “uraganin” e radhës, një AMG GT 63 S Brabus

Mercedes-AMG GT 63 S është një nga modelet e reja që Brabus ka akorduar. Kjo makinë që merr distinktivin Brabus 800, tan...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja, kamerat kurth surprizojnë sërish

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

Mesazhe të jashtëzakonshme/ Njihuni me disa nga fotot më të mira të vitit

Çdo fund viti, agjencitë më të mëdha të lajmeve në botë, zgjedhin edhe momentet më pikante përmes fotove. Më poshtë d...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

Romeo Deda, gjeniu i verbër nga Tirana! Ka një memorie fenomenale për ditët dhe numrat

Romeo Deda, nga Tirana thotë se ka memorie mbinjërëzore kalendarike. Prej 20 vitesh, Romeo e ka humbur shikimin, pav...

Frymëzim/ Rrobaqepësja nga Elbasani dhuron 3 mijë maska

Në situata të vështira, njerëzit kanë treguar solidaritet për t’iu ardhur në ndihmë atyre që kanë nevojë më së shumti, d...

FOTOT/ Pogradeci, qyteti që i ofron të gjitha

Pogradeci eshte qyteti turistik buze liqenit te mrekullueshem te Ohrit. Ky qytet "palcerisht shqiptar" - sic thote Lasgu...

5 shqiptarë triumfojnë në SHBA, njëra zgjidhet numri dy i bashkisë

Donna Colorio, gruaja shqiptare, e cila ishte kandidatja e dytë më e votuar në zgjedhjet lokale më 5 nëntor në SHBA, ka ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek