Shqiptarja shpallet kampione europe në Kickboxing

Ilda Lelo, luftëtarja vlonjate, është shpallur mrëmjen e djeshme kampione e Europës në Kickboxing. Vlonjatja ka fitua...

Lionel Mesi i papërsëritshëm, fiton për herë të gjashtë Topin e Artë

Lionel Mesi, ashtu siç edhe pritej, është fituesi i Topit të Artë 2019. Në ceremoninë e organizuar në Theatre du Chat...

Kalendari ilir, më i vjetri në Evropë

Kalendari më i vjetër në Evropë është gjetur në Vucedol – “Orioni i Vucedolit “. Kalendari i Vucedolit, kalendar ilir, ...

Tirana, Kryeqyteti Europian i Rinisë për vitin 2022

Tirana triumfoi në Amiens të Francës, ku mes 5 qyteteve kandidate, u shpall zyrtarisht si Kryeqyteti Europian i Rinisë 2...

Kryhet për herë të parë ndërhyrja e rrallë në spitalin e Durrësit

Për herë të parë në spitalet publike, në spitalin e Durrësit është realizuar ndërhyrja e nefrektomisë, apo heqjes së ves...

Presidenti grek vlerëson artistin shqiptar

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos ka vlerësuar punën e artistit shqiptar, Defrim Kristo Hasa. Artisti shqipt...

Plot 162! 8-vjeçarja meksikane me koeficient inteligjence mbi atë të Einsteinit

Kjo është Adhara Perez nga Tlahuac, Meksikë dhe po befason botën për një arsye. Vogëlushja ka koeficientin e inteligjenc...

Tre gjimzanistet shkencëtare nga Tirana, krijojnë aplikacion kundër dhunës në familje

Tri vajza adoleshente bashkuan forcat për të krijuar një aplikacion që ndihmon gratë shqiptare me dhunën në familje. ...

Shqiptarja zgjidhet studentja më e mirë e një universiteti në Gjermani

Të rinjtë e Kosovës në vende të ndryshme të botës po arrijnë suksese të mëdha kështu duke i bërë të gjithë krenar me arr...

Frymëzuese! Historia e operacionit që zgjati 23 orë

Në vitin 1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë. Ky...

Lajmi fantastik/ Vogëlushi shqiptar Alvin Berisha shpëtohet nga kampet e luftës në Siri

Alvin Berisha është i lirë. Pas 1 muaji plot ankth e frikë për jetën e tij, 11-vjeçari ka mundur të dalë jashtë kampit “...

Tre mësueset shqiptare më të mirat në Evropë, triumfojnë në Festivalin e Shkencës

Mes 450 mësuesve më inovativë në botë në fushën e Informatikës dhe Teknologjisë, shumë pak mund të ishin ata që e dinin ...

Historike! Shqiptarja fiton zgjedhjet për prokurore në SHBA

Shqiptarja Buta Biberaj është zgjedhur prokurore në qarkun Loudon, Virginia, SHBA. Ajo ka fituar garën në zgjedhjet e...

Pse është Korça, qyteti i dytë më i pëlqyer nga shqiptarët?

Investimet në rrjetin e ri të ujësjellës-kanalizimeve, (Korça qyteti i parë në Shqipëri me 24 orë ujë të pijshëm) rikons...

Mbi 1400 krerë dhi, mbi 500 krerë dele dhe rreth 140 lopë/ Njihuni me fermën e parë bio në Shqipëri ...

Në kullotat malore mes Pukës dhe Mirditës, në një sipërfaqe mbi 3 mijë ha, shtrihet ferma e parë dhe më e madhe bio në S...

Këngëtarja me origjinë shqiptare Ava Max merr çmimin e parë në MTV EMAs

Suksesi i Ava Max nuk ndalet. Pas një performance që i la pa frymë të gjithë në skenën e MTV EMAs, këngëtarja u vlerësua...

Lajmi i mirë! Qytetarët mund të udhëtojnë në Bullgari me patentë shqiptare

Qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë në Bullgari me lejen e drejtimit shqiptar. Kjo bëhet e ditur nga Drejtoria e Përgj...

Igli Tare mes 5 kandidatëve për drejtorin sportiv më të mirë të vitit në botë

Në 29 dhjetor “Globe Soccer”, do të ndajë çmime për lojtarin, trajnerin dhe drejtorin sportiv më të mirë të vitit. Bi...

Shqiptarja Rudina Seseri, një ndër 100 gratë më me ndikim në botë

Ish-deputetja shqiptare, Rudina Seseri shpallet një ndër 100 gratë më me influencë në botë. Ish- deputetja shqiptare,...

16-vjeçari me Sindromën Down fillon punën si farmacist

Është vetëm 16 vjeçar, por punën e bën me shumë dashuri. Ka një kromozom më shumë, por kjo nuk e pengon të kryejë punën ...

Kryhet ndërhyrja e rrallë në QSUT, del me sukses operacioni i vogëlushes

Një ndërhyrje e ndërlikuar kirurgjikale është kryer me sukses në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, operacion...

Peshëngritje, shqiptarët fitojnë dy medalje në Bukuresht

Shqipëria ka fituar sërish medalje në Bukuresht, ku po zhvillohet Kampionati Europian i peshëngritjes U-23. Sportisti Al...

Pas “Nobelit Amerikan”, Kadare çmimin e njohur letrar Pak Kyong-ni

Pas "Nobelit Amerikan", Ismail Kadare është fituesi i çmimit të njohur koreano-jugor të letërsisë, Pak Kyong-ni, si mirë...

E pandalshme/ Luiza Gega fiton vendin e tretë në lojërat Olimpike Ushtarake Botërore

Sportistja  e njohur shqiptare, që njëherazi është edhe nëntetare në Forcat e Armatosura të Shqipërisë, Luiza Gega, ka f...

Shqiptari në Paris ndryshon historinë, zbulon misterin e ndërtimit të piramidave

Grande Pyramide K 2019 (Piramida e Madhe K 2019), një projekt për të cilin është punuar në mënyrë sekrete prej 6 vitesh ...

Tetë këngëtaret shqiptare që mrekulluan publikun para viteve 90-të

1.Parashqevi Simaku është padyshim ikonat e muzikës shqiptare të viteve ’80. Parashqevia fitoi dashurinë e publikut me z...

NASA, ekuipazhi më i veçantë në hapësirë

Një ekuipazh astronomesh i përbërë vetëm nga gra do të dalë jashtë Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) këtë javë, dek...

Lajmi i mirë/ Shqipëria heq tarifat për makinat elektrike

Drejtoria Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor do të rimbursojë çdo tarifë të regjistrimit për herë të parë pë...

Tirana, mes 20 qyteteve më të kulturuara në Evropë

Tirana, kryeqyteti shqiptar, është radhitur në mesin e 20 qyteteve më të kulturuara në Evropë. Sipas rezultateve të p...

“Nobeli” në mjekësi shkon për tre shkencëtarët që studiuan për trajtimin e kancerit

Tre shkencëtarë që studiuan se si qelizat përcaktojnë nivelin e tyre të oksigjenit u është dhënë çmimi “Nobel” në Mjekës...

Tjetër rekord, Luiza Gega renditet e 9-ta në botë

Atletja shqiptare Luiza Gega ia doli të kualifikohet për në fazën finale të garës së 3000 metrave me pengesa, në Kampion...

Air Albania preku sot Italinë, ja tre destinacionet

Air Albania nisi sot fluturimet drejt Italisë, ndërsa fluturimi i parë ishte në Milano. Avioni që realizoi këtë udhëtim ...

Ansambli ”Shota”, fitues i çmimit të dytë në Festivalin e Koresë së Jugut

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe i Valleve ”Shota”, u shpall fitues i vendit të dytë në festivalin ”Cheonean Folkore and ...

Luiza Gega shënon tjetër rekord, shqiptarja e parë që kualifikohet në finalen e Botërorit të Atletik...

Atletja Luiza Gega arrin të kualifikohet për në finalen e 3000 m me pengesa në Botërorin e Atletikës që nisi sot në Doha...

Eksportet “Made in Albania”, OBT: Shqipëria kryeson me produktet bujqësore dhe fasonerinë

Bujqësia dhe fasoneria janë dy ndër sektorët që dominojnë eksportet “Made in Albania” në tregjet e huaja. Raporti i p...

‘Biberon’ që 3 mijë vjet më parë? Ja zbulimi i rrallë në Gjermani

Në një varr të epokës së bronzit në Bavari, në Gjermaninë jugore, është gjetur një enë balte, e cila mendohet të ketë qe...

Mollët Shqiptare – Më natyralet dhe më të pastrat në rajon. Cilat janë vlerat shëndetësore të mollës...

Mollët ulin rrezikun e vdekshmërisë nga sëmundjet e zemrës, për shkak të përbërësve të lartë antioksidantë. Nëse ekzi...

Zvicër/ Nis për herë të parë në Fallanden të Zyrihut mësimi në gjuhën shqipe

Në Fallanden, kanton i Zyrihut, që prej datës 23 shtator filloi për herë të parë mësimi në gjuhën shqipe, me mësuese Nor...

Messi, ‘mbreti’ i futbollit! Ja votimi i shqiptarëve

Mbrëmjen e së hënës Në La Scala të Milanos fitoi çmimin e Lojtarit më të mirë të FIFA duke lënë pas Virgil Van Dijk dhe ...

Poetja shqiptare fiton çmimin ndërkombëtar letrar “Kristal”

Çmimi “Kristal” i Festivalit Ndërkombëtar të Vilenicës për vitin 2019 i jepet poetes shqiptare Manjola Nasi. Festival...

Ismail Kadare triumfon mes 350 autorësh botërorë, fiton çmimin “autori më i mirë i kësaj epoke”...

Çmimi “Pak Kyongni“ iu dha Ismail Kadaresë si ‘autori më i madh i kësaj epoke’. Gjeniu I letrave shqipe triumfoi në një ...

Historike! Arba Kokalari zgjedhet Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian

#ArbaKokalari zgjidhet Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore. Në profilin e saj publik në r...

Ekselentja nga Shkodra, Ida Gjergji studentja më e mirë në Stamboll

Ida Gjergji, një vajzë e apasionuar pas teknologjisë, 4 vite më parë udhëtoi nga Shkodra në Stamboll për të studiuar në ...

Aurela Kullolli, vajza që ka marrë vetëm 10-ta nga fillorja në mjekësi

Nga klasa e parë e deri në momentin e diplomimit ajo kurrë nuk ka marrë një 9-të.   Aurela Kullolli është nj...

Njihuni me Kledin, durrsaku 16-vjeçar kampion absolut në not

Kledi Kadiu është vetëm 16 vjeç dhe kampion i Shqipërisë në not. Ai përfaqëson ekipin e Teutës së Durrësit jo vetëm në g...

Njihuni me Henryn, shqiptarin 12-vjeçar që luan në serialet më popullore në botë

Henry është një djalë shqiptar vetëm 12 vjeç, me të cilin të gjithë duhet të mburremi. Ai zotëron shumë talente, duke...

Lajm i mirë/ CNN: Shqipëria ngjit 12 vende në klasifikimin botëror të turizmit për 2019

 Shqipëria ngjit 12 vende në klasifikimin botëror të turizmit për 2019, thuhet në shkrimin e gazetares së CNN-it, Julia ...

Ja kush është qyteti më i vizituar në botë (Lista e plotë)

Ndoshta mund të duket e pabesueshme por Bangkoku, kryeqyteti i Tajlandës është qyteti më i vizituar në botë. Kompania Ma...

“Lahuta e Malcís” e At Gjergj Fishtës, vepra e parë letrare shqipe që i përket botës

Si këndoi një shekull me një shqipe të kulluar, më të pasur se ajo e fjalorëve më në zë, Lahuta nisi ‘të këndojë’ edhe n...

Atletikë, dy shqiptarë shpallen nënkampionë Ballkani

Kosova ka nxjerrë shumë talente, kryesisht në sport dhe muzikë. Kjo traditë vazhdon edhe me të rinjtë. Gresa Bakraqi ...

Jo vetëm Ermonela Jaho, ja sopranoja tjetër shqiptare që po ngjit skenat botërore

Jemi mësuar me sukset botërore të Ermonela Jahos, një prej më famozeve në botë. Por Shqipëria është një thesar talentesh...

Maturanti shqiptar thyen rekordin, del i pari në Greqi (Fotot)

Rahman Lumi, maturanti shqiptar me banim në Nea Mudania, Chalkidiki të Greqisë, triumfon në provimet panhelenike dhe kal...

Nënë Tereza, një nga 7 qytetarët e nderit në historinë e Amerikës

Çmimi Qytetarë Nderi i Shteteve të Bashkuara , është çmimi me i madh për jo-amerikanet. Vetëm shtatë persona kanë qenë...

Kosova, superfuqi botërore në xhudo (VIDEO)

Kosova është një shtet i vogël, por po rezulton një superfuqi në sportin e xhudos. e vërteton më së miri këtë emri i Maj...

Zbulohet sistemi mijëra vjeçar i furnizimit me ujë në Durrës

Sondazhet arkeologjike zbulojnë një tjetër dëshmi të zhvillimit të Durrësit gjatë antikitetit të vonë, duke hedhur dritë...

Togerja shqiptare diplomohet në Akademinë Mbretërore të Britanisë së Madhe

Togerja e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Jonida Prifti pas një kursi intensiv 12-mujor, u diplomua në Mbretërinë e...

Korçarja që u bë yll hollivudi

Gjatë karrierës së saj ajo ka provuar të jetë aktore, kërcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi në teatrin italian “...

Rose Dosti, gazetarja shqiptare që punoi 35 vite në “Los Angeles Times”

Rose Dosti, gazetarja shqiptare e “Los Angeles Times”, ka qenë për 35 vite një nga gazetaret kryesore të gazetës amerika...

Tre gjimnazistet shqiptare fitojnë konkursin botëror të teknologjisë në SHBA

Tri vajza nga Shqipëria fituan vendin e parë në një konkurs teknologjie, duke lënë pas SHBA-në, Indinë, apo Spanjën e kj...

Shpikja e 3 gjimnazisteve, Shqipëria në finalen e garës ndërkombëtare të teknologjisë në SHBA

GjejZâ është aplikacioni i grupit D3c0ders, përfaqësuar nga 3 vajza gjimnaziste që u vjen në ndihmë grave dhe vajzave të...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek