Manol Jovani, shqiptari që bën shkencë në Universitetin e Harvardit

Manol Jovani është shkencëtari nga Shqipëria që ka dhënë kontribut të madh në kërkime shkencore, në kuadër të Universite...

Shqiptari që trajnon FBI dhe ‘SWAT’, një nga 10 instruktorët elitë në gjithë botën

Në të gjithë botën numërohen 10 instruktorë policie të nivelit të 8 në Commando Krav Maga të Israelit, dhe njëri prej ty...

Air Albania/ Pas “Lasgushit” vjen “Migjeni”, avioni Boeing 737 do mbulojë fluturimet dre...

Një tjetër avion i bashkohet kompanisë ‘Air Albania’ dhe do të mbulojë fluturimet nga Rinasi për në aeroportet e Ita...

Banka Botërore: Shqipëria në 20 vendet e para në botë për eksportin e domateve

Shqipëria është në listën e 20 vendeve që kryesojnë si eksportues të domateve në botë. Kështu citon Banka Botërore, d...

Ermal Meta merr një tjetër trofe

“Amara terra mia” e Domenico Modugno, mori të tjera ngjyra kur u këndua nga i talentuari Ermal Meta. Në Sanremon e vitit...

Blerim Destani në një tjetër film hollivudian, kësaj radhe përkrah Robert De Niros

Sukseset ndërkombëtare për Blerim Destanin po shtohen çdo ditë e më shumë. Ai pak kohë më parë luajti në filmin ‘The ...

FA, gradohen 54 oficerë të rinj (Fotot)

54 kadetë, mes të cilëve 14 vajza, kanë përfunduar me sukses kursin e oficerit të ri, me mesataren më të lartë të vite...

Këngëtarja futet në “Guinness”, vlerësohet për zërin më të lartë në planet

Këngëtarja bullgare Smilyana Zaharieva nga qyteti jugor i Plovdivid, gëzon rekordin zyrtar “Guinness” për një nga zërat ...

Rekordi i ri botëror/ Ja shteti që mbolli më shumë se 350 milionë pemë në 12 orë

Etiopia ka mbjellë më shumë se 350 milion pemë në 12 orët e fundit. Kjo vlerësohet të jetë një rekord botëror dhe vjen s...

Histori suksesi/ Mercedesi E-Klas në “duart” e emigrantit shqiptar (Fotot)

Ka vetëm 6 vjet që punon në fabrikë të Mercedesit në Sindelfingen të Gjermanisë. Por, Bekim Gashi nga Raushiqi i Pejë...

VIDEO/ Shqiptari fiton medaljen e artë në Lojërat Olimpike Evropiane

Nga Baku i Azerbejxhanit erdhi sot djaloshi i artë i Kosovës, Muhamet Ramadani. Ai u kthye me medaljen e artë nga lojëra...

I themeluar në 1936, njihuni me fshatin shqiptar në Bullgari. Historia e veçantë, si lindi Mandrica

Është e pamundur të shkosh në një vend të Evropës, madje dhe të botës dhe të mos gjesh shqiptarë. Diku të vendosur risht...

Histori suksesi/ Ermonela Jaho, si i ngjiti skenat botërore sopranoja shqiptare

Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare e cila ka ‘pushtuar’ skenat e njohura botërore, sot feston ditëlindjen Ermonela Ja...

Henry Smith Williams 1904: Shqiptarët janë popullsia më e vjetër në Europë

Henry Smith Williams ne librin ‘The Historians History of the World Poland the Balkans’ New York nga shb ‘The Outlook Co...

Shqiptarja Erza Muqolli këndon para 40 mijë të pranishmëve në Francë (VIDEO)

Erza Muqolli po vazhdon me sukseset e saj në fushën e muzikës. Vajza shqiptare e cila në Francë tanimë është ndër fëm...

Histori suksesi/ 14-vjeçarja shqiptare shpallet kampione e matematikës në Zvicër

Një 14 vjeçare shqiptare është shpallur kampione në matematikë, në kantonin e Cyrihut, në Zvicër. Adoleshentja Dorea ...

Dy gra rome nga Kosova nderohen me çmimin e BE

Edicioni i tretë i "Çmimit të Romëve për Integrim" i Komisionit Evropian i është dedikuar tërësisht grave. Grave, të cil...

Besa Deda, shqiptarja e suksesshme që drejton bankat në Australi

Shqiptarët kudo nëpër botë po tregohen çdoherë e më të suksesshëm. E tillë është edhe Besa Deda, e cila që nga viti 2008...

Studenti shqiptar nga Kosova fiton konkursin ndërkombëtar të arkitekturës

Shqiptari nga Kosova, Rron Bexheti, student në Universitetin Lund të Suedisë, është fituesi i konkursit ndërkombëtar të ...

Ligji i viteve 1920 në Shqipëri/ A e dini se….

Ligji i viteve 1920 detyronte çdo shqiptar të punonte 6 ditë në vit pa pagesë për ndërtimin e rrugëve!.... (Puna e de...

Histori suksesi/ Si arritën dy 23 vjeçarë të përjashtuar nga shkolla, të bëjnë 860 milionë dollarë p...

Ata nuk kanë përfunduar as edhe të vetëm kolegji, por Henrique Dubugras, 23 vjeç dhe Pedro Franceschi, 22 vjeç, tashmë k...

Shqiptarja që hyri në histori, eurodeputetja Arba Kokalari nis punën në Parlamentin Evropian

Eurodeputetja e parë shqiptare në Parlamentin Evropian, Arba Kokalari ka filluar sot zyrtarisht punën e saj si anëtare e...

Revista Forbes shkruan për Shqipërinë: Plazhet shqiptare, qendër e festivaleve botërore

Marka “Anjunadeep” e grupit “Above & Beyond” organizoi një festival prej gjashtë ditësh dhe pesë netësh të quajtur “...

Majlinda Kelmendi fiton në lojërat europiane

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi fitoi medaljen e artë në Lojërat Evropiane që po mbahen në Minsk të Bjellorusisë. ...

Irma Kurti, poetja shqiptare, vlerësohet me çmim të parë në Itali

Poezia “E zakonshme”, e Irena Kurtit, nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Scriptura” në Nola...

Boks, 21 vjeçar shqiptar shpallet kampion bote

Boksieri 21 vjeçar shqiptar Jurgen Uldedaj është shpallur kampion bote në kategorinë “Junior WBC”. 21-vjeçari Uldedaj...

“The Poison Rose”, filmi hollivudian që luan dhe Blerim Destani

Aktorin tashmë të njohur shqiptar, Blerim Destanin, shumë shpejtë do ta shohim në një film hollivudian. Filmi i takon...

Koreografi shqiptar zgjidhet anëtar i Akademisë Franceze të Arteve të Bukura

Me një karrierë të çmuar ndërkombëtare, koreografi me origjinë shqiptare Angjelin Preljocaj, zgjidhet anëtar i Akademisë...

“Internimi”, filmi më i mirë i huaj në Arizona

Filmi “Internimi” i regjisorit Kast Hasa u shpall filmi më i mirë i huaj në “Arizona International Film Festival”. Në...

Shqiptari që kandidon në Suedi për Parlamentin Europian

Adnan Dibrani, lindur në Mitrovicë dhe që ka shkuar si refugjat në Suedi në vitin 1992 kandidon për deputet në Parlament...

Ja kënga shqiptare më e kërkuar në Shazam

Talentet e reja në muzikë po bëjnë që Shqipëria të përmendet ndërkombëtarisht. Kënga “Te molla” është sjellë në një v...

Forcohet pasaporta shqiptare, ja në sa vende mund të lëvizim pa viza

Vendi ynë ka shënuar një përmirësim në drejtim të lëvizjes së lirë të qytetarëve pa viza. Këtë e konfirmon edhe rapor...

Histori suksesi/ Njihuni me shqiptarin që kandidon për Parlamentin Evropian

Shqiprim Thaçi është kandidat në zgjedhjet për Parlamentin Evropian. Ai kandidon në Belgjikë, në listën e ekologjistëve....

Të ardhurat nga emigrantët arrijnë në nivelin më të lartë në 6 vjet

Paratë që emigrantët sjellin në Shqipëri kanë qenë gjithmonë një shtysë e madhe ekonomike për familjet shqiptare. Ato ka...

Kosova si Shqipëria, ndalon me ligj të gjitha llojet e lojërave të fatit

Pas Shqipërisë, edhe qeveria e Kosovës ka miratuar  projektligjin për ndalimin e lojërave të fatit. Sipas ligjit ndalohe...

Njihuni me mësuesin më të mirë në botë, merr shpërblim 1 milion dollarë

Një mësues i shkencave nga Kenia, që jep pjesën më të madhe të pagës së tij për të mbështetur nxënësit më të varfër, ësh...

Shqiptarja zgjidhet deputete në Zvicër: Këtë datë nuk do ta harroj kurrë

Pas zgjedhjes së saj deputete në Parlamentin e Kantonit të Cyrihut, Qëndresa Sadriu, në një prononcim për ‘albinfo.ch’ t...

Panairi Librit në Leipzig, Kosova merr pjesë për herë të parë

Kosova për herë të parë prezantohet si shtet në njërin prej panaireve të librit më të vjetër në botë. Shtandi i Kosovës ...

Fenomeni Alexandria Ocasio-Cortez në kopertinën e Time: Një vit më parë isha kameriere!

29-vjeçarja Ocasio është një fenomen. Pas Trump, është politikania më e përfolur në Amerikë. Ish-kamerierja me origjinë ...

Prestigjiozja spanjolle “ABC” vlerëson transformimin e Tiranës si premtues në zhvillimin e turizmit

Një tjetër media e njohur ndërkombëtare i bën jehonë transformimit që ka pësuar Tirana në vitet e fundit. Gazeta span...

464 vjet më parë nisi rrugëtimin shkrimi shqip

Si sot, 464 vjet më parë nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip. “U doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom s...

Një grua për herë të parë fituese e çmimit ”Abel” në matematikë

Çmimi “Abel” në matematikë rrëmbehet për herë të parë nga një grua. Ajo është amerikania 76 vjeçare, Karen Uhlenbeck spe...

Faqja e njohur britanike: Shqipëria vend mahnitës, larg turmave të zhurmshme

Ky vend është mahnitës, larg turmave të zhurmshme, shkruan faqja e njohur britanike e turizmit Active-Traveller, që sjel...

National Geographic: Nga antikja, tek modernia; Shqipëria destiancioni që duhet vizituar patjetër

Gazetarja e njohur italiane Francesca Masotti i ka kushtuar një tjetër artikull të mrekullueshëm bukurive të rralla kult...

Shqipëria korr sukses në festivalin e Teatrit Ballkanik në Turqi

Trupa e teatrit “Skampa” korr suksese në festivalin e Teatrit Ballkanik të zhvilluar në Bursa të Turqisë me pjesën “Valp...

Regjisorja arbëreshe sjell një film për origjinën e saj shqiptare

Regjisorja me origjinë arbëreshe Francesca Olivieri do të sjellë në kinematë e jugut të Italisë një film me titullin “Ar...

Historia e Kolë Gjokës: Nga azilkërkues, sot në krah të Merkel

Kolë Gjoka vendosi të largohej në vitin 1996 nga Shqipëria dhe të emigrojë bashkë me vëllain e tij. U nis drejt Gjermani...

Toronto? Jo, jemi në Tiranë! The Independent: Nga ushqimi tek gjallëria e qytetit, pse duhet të vizi...

“Prit, je në Toronto? Mendova se ju thatë se jeni në Evropë. Jo, nuk jam në Toronto. Jam në Tiranë. Është kryeqyteti i S...

Nxënësit e “Harry Fultz” shpikin robotët që luajnë futboll

Gjithnjë e më shumë edhe në Shqipëri po shtohen të rinjtë që kanë pasion elektronikën. Daniel Stefani dhe Danjel ...

Shpresë për pacientët me HIV, kurohet plotësisht një i infektuar

Në Britani, një pacient i infektuar me HIV është bërë personi i dytë në botë që rezulton i kuruar nga ky virus që shkakt...

FOTOT/ Ka një copëz të shijshme Shqipërie në mes të New York-ut. Nga pjata Skënderbeu…tek pjat...

ew York Times i dedikon një artikull restorantit të njohur sidomos për shqiptarët, që mban emrin ‘Çka ka qëllu’, me foto...

Tirana përzgjidhet ndër 5 finalistët për Kryeqytetin Europian të Rinisë 2022

Tirana është përzgjedhur si një nga pesë qytetet kandidate për t’u zgjedhur si Kryeqyteti Evropian për të rinjtë 2022. N...

RTL gjermane: Shqipëria, rekomandimi turistik absolut!

“Shqipëria është me të vërtetë një rekomandim turistik absolut”, raporton televizioni i njohur gjerman, RTL. Bukuria e ...

Një film për Nënë Terezën, ja projekti ndërkombëtar për nobelisten shqiptare

Një film biografik mbi Nënë Terezën pritet të publikohet në vitin 2020, realizuar nga regjisorja indiane Seema Upadhyay....

Njerëzit me pak shkollim që rezultuan gjeni/ Njihuni me persona të famshëm, edukimi i të cilëve bën ...

Shumica e njerëzve mendojnë sesa më i lartë të jetë niveli i arsimit, aq më shumë gjasa ka të bëhesh i suksesshëm. Përgj...

Festivali i Filmit në Sofje, Shqipëria garon me 3 filma

Kinematografia shqiptare është në konkurrim me tri filma në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit që ka hapur siparin më 7 m...

VIDEO që nuk duhet humbur/ Gra nga e gjithë bota vishen me kostumet tradicionale shqiptare dhe japin...

Në një mënyrë krejt të veçantë, Ambasada Shqiptare në Londër prezantoi gruan shqiptare në sytë e botës. Gra dhe vajza...

Media amerikane mrekullohet pas Shqipërisë: Gjashtë arsye pse duhet ta vizitoni patjetër

Shqipëria po kthehet në një destinacion të preferuar anëmbanë globit. Portali i njohur njujorkez ”kxan36news” ka radhitu...

Nuk ndalet suksesi! Dua Lipa rrëmben dy çmime të tjera

Rruga e suksesit për Dua Lipën nuk ka ndërmend të ndalet. Këngëtarja shqiptare është vlerësuar në eventin "Global Awards...

‘Fronin’ e mban Zvicra, njihuni me vendet ku gratë gëzojnë më shumë të drejta

Pesë vende europiane renditet të parat në botë për të drejtat e grave. Fronin e mban Zvicra, e renditur nga Danimarka, S...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek