Koleksioni 1 shekullor i pullave nga një mekanik

Edmond Shkreli, me profesion mekanik, gëzon një “pasuri” kulturore, gati një shekullore, trashëguar ndër vite edhe n...

8 cilësitë e një njeriu të kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? Anton Çekov shkruan nga Moska në 1886: Sipas mendimit tim, njerëzit me kultu...

Amsterdami, qyteti më i shëndetshme i botës

Ku jetohet më mirë? Një raport për 89 qendra botërore, nga ambienti, shëndeti, ushqimi dhe puna, zgjedh kryeqytetin hola...

Ju pëlqen të udhëtoni? Ja 10 profesionet më të pre...

1-Stjuardesat/Stjuardët Stjuardesat udhëtojnë nëpër gjithë botën, por duhet të kujtoni që ato që udhëtojnë në distanc...

Ja sa është truri ynë në Gigabajt

Nuk ka një mënyrë të saktë për të matur kapacitetin e trurit për ruajtjen e të dhënave. Por, nëse çdo neuron është i aft...

20 kuriozitete të ralla nga bota

1- Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdeku...

Kuriozitet: Finlanda, gjobat për tejkalimin e shpe...

Në Finlandë, gjoba për shpejtësinë lidhet me pagën. Finlandezët ndjekin një sistem “gjobëvënieje në baza ditore”, që llo...

YouTube, 25 milionë dollarë kundër lajmeve të rrem...

Kompania YouTube do të investojë 25 milionë dollarë kundër lajmeve të rremë përpara zgjedhjeve në mes të mandatit në SHB...

“Në punë me biçikletë”, bashkia paguan kush shkon ...

Nxitjet për ata që lënë makinat e tyre në shtëpi për të shkuar në punë me biçikletë. Projekti merr formë në Cesena, ku n...

Shqiptarët mbledhin paratë brenda 24 orësh për t&#...

Pas gjobës së vendosur nga FIFA ndaj lojtarëve që luajnë për përfaqësuesen e Zvicrës, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe ...

Suedi, ndërtohet rruga e parë që do vetëkarikojnë ...

Suedia ka ndërtuar rrugën e parë elektrike, e cila lejon që makinat elektrike të karikojnë baterinë pa qenë e nevojshme ...

10 zbulimet më të rëndësishme shkencore të vitit 2...

1- Përplasja e yjeve. Në vitin 2017 zbulimi më i madh i realizuar ishte observimi për herë të parë në histori të shkrirj...

Një dekorim zyre ndryshe

Për disa nga ne, zyra është ambjenti ku ne kalojmë shumë kohë. Madje mundet që në zyrë mund të kalojmë më shumë kohë se ...

Ja pse vjeshta është koha më e mirë për të udhëtua...

Vjeshta tashmë ka ardhur dhe së bashku me të kanë ardhur edhe gjethet mahnitëse, moti pak më i ftohtë dhe kungujt. Po...

Student, 72 vjeç

“Mbarimin e një shkolle të lartë e kam patur një ëndërr”. 9 vjet më parë Destan Dangllia ishte ulur në verandë duke pirë...

20 kuriozitete të ralla nga bota

1. Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdeku...

11 prej qyteteve më të lira për t’u vizituar gjatë...

Nga plazhet më të famshme e deri tek kështjella e Drakulës, më poshtë do të gjeni disa prej qyteteve më të bukura por mb...

Pediatria “high tech”, që fëmijë të ndjehen ...

Stafi i spitalit pediatrik “Rady” në San Diego po bën të pamundurën që të sëmurët e vegjël të ndihen pak më mirë. Në ...

Ja sa është madhësia e trurit tonë në Gigabajt

Nuk ka një mënyrë të saktë për të matur kapacitetin e trurit për ruajtjen e të dhënave. Por, nëse çdo neuron është i aft...

Korsi shpejtësie për këmbësorët

Një studim i fundit i kryer në Britaninë e Madhe është bërë shkak për një vendim të pazakontë të autoriteteve qeveri...

Pesëvjeçari shqiptar pranohet në organizatën botër...

Quhet Dionis Senjo, është vetëm 5 vjeç dhe është djali i një çifti onkologësh nga Tirana. Dionisi, pasi na habiti me ...

“Photo Guard”, facebook mbron foton e profilit

Facebook prezantoi një funksionalitet të ri për përdoruesit të cilët janë të shqetësuar lidhur me privatësinë e foto...

Qeshni që të forconi lidhjet shoqërore

Humori dhe të qeshurat mund të jenë instumente jashtëzakonisht efektive në vendin e punës. Një studim nga Harvardi dh...

Udhëtimet ju bëjnë më inteligjent

Thuhet se sa herë që udhëton, kthehesh ndryshe nga nisja. Sjelljet, mënyra e jetesës dhe vendet e reja për sytë tanë na ...

10 mënyra si të rriteni profesionalisht

1- Planifikoni përpara Çdo mbrëmje, para se të ktheheni në shtëpi nga puna apo në një moment qetësie në shtëpi bë...

Efektet pozitive të qershisë në shëndetin tonë

Qershia është një frut shumë i shijshëm dhe në Shqipëri gjendet me shumicë. Sezoni i vjeljes së saj ka nisur dhe zgjat d...

Birra në vend të paracetamolit për qetësimin e dhi...

I keni parasysh ato ditët kur ju duket sikur koka do të shpërthejë nga momenti në moment, në çdo lëvizje ju duket sikur ...

Rruga e parë në botë, shtruar me panele diellore

Franca ka hapur atë që mund të quhet rruga e parë me panele diellore. Segmenti është 1 km gjatësi lineare në një fashat ...

6 librat e preferuar të Kadaresë që duhen lexuar p...

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë...

Risi: Uji i ngrënshëm

Shkencëtarët britanikë kanë realizuar një formulë, e cila e bën ujin jo thjesht të qëndrueshëm si një top, por edhe kons...

10 startup-et më të mira shqiptare sipas renditjes...

Nga renditja e startup-eve më të mirë në mbarë botën, nuk mund të ngelej pas dhe Shqipëria me gjithë këta të talentuar q...

“Cup Song Albania”: 8 mijë të rinj shqiptarë për r...

Rreth 2 mijë nxënës të shkollave 9-vjeçare në kryeqytet dhe 6 mijë të tjerë nga rrethet, po përgatiten për të thyer ...

Audi planifikon dërgimin e një automjeti në Hënë

Audi, në bashkëpunim me një ekip të shkencëtarëve nga Gjermania ka zhvilluar një automjet të lehtë hënor i cili deri...

Dita e Lumturisë: 10 profesionet që ju bëjnë të lu...

Vetëm paratë nuk të bëjnë të lumtur – kjo është e vërtetuar edhe nga një studim për një kohë të gjatë i profesorit t...

Sinqeriteti favorizon mirëqenien psiko-fizike

Sipas një studimi amerikan, duke thënë shpesh gënjeshtra, mund t’i shkaktoni një gjendje tensioni dhe ankthi shëndet...

Ja si funksionon arsimi në Japoni

1- Në Japoni nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë, mësohet një lëndë që quhet '' Rruga për tek Morali'', ku nxë...

Ish-Blloku, një nga 7 lagjet më të mira të botës

Mijëra njerëz që çdo ditë udhëtojnë drejt destinacioneve të ndryshme me kompaninë e fluturimit Alitalia, kanë mundës...

7 aftësitë që ju duhen për të fituar një punë tek ...

Ju nevojiten aftësi të veçanta nëse doni të fitoni një vend pune në kompanitë Google, Apple dhe Microsoft. Përfun...

15 profesionet më të paguara të vitit 2016

Profesioni i mjekut ka rezultuar të ketë qenë profesioni më i paguar. Klasifikimin e ndjekin pas avokatët. Sipas rap...

Kampusi i ri i Apple: 18 fakte interesante rreth t...

Kur Steve Jobs i prezantoi Këshillit të qytetit Cupertino, në vitin 2011, idenë e tij për një kampus të ri të Apple, a...

Dëshironi të jetoni më gjatë?! Lexoni libra

Librat kanë fuqinë të na bëjnë të qeshim dhe të qajmë. Por, po sikur të kenë edhe të mira shëndetësore gjithashtu? ...

10 vite nga prezantimi i iPhone: Ja si ka evoluar

Një telefon, një lexues muzike, një pajisje për të bërë kërkime në internet dhe për të kontrolluar emailin. Të gjitha kë...

Festivali i Harbin: Ja fotot e qytetit prej akulli...

Qyteti verior i Kinës, Harbin, po pret festivalin e përvitshëm të akullit dhe dëborës, një prej festivaleve më të rëndës...

10 punët që mund t’i bëni edhe pasi të dilni...

Dalja në pension mund të jetë, sigurisht një moment i mirë, për të shfrytëzuar gjithë kohën e lirë në dispozicion e ...

AQSH publikon urimin e fundit të Krishtlindjeve, 1...

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka bërë publike dokumentin me urimin e Krishtlindjeve të vitit 1966. Ky i bie të ket...

Preceptimi i së bukurës nëpër botë

Fotoshopi është bërë një simbol i standardeve të paarritshme të shoqërisë sonë globale për bukurinë. Jo shumë kohë më pa...

Ja 9 efekte pozitive nëse konsumoni bajame

Efektet e shëndetshme të bajames janë të shumta, megjithatë mjaftojnë 9 efektet që kemi përmendur mëposhtë që të kon...

Shembull pozitiv, një kryebashkiak i përgjysmon rr...

Një kryebashkiak vendos t’i ulë vetes rrogën me t’u vendosur në detyrë. Shuhret Fazliç, kryetari i sapozgjedhur i...

Ja cilat janë 10 makinat më të mira për 2016

CNN ka renditur listën e dhjetë makinave që kanë fuqinë të na mahnisin e frymëzojnë apo tu shtojnë dëshirën që të udhëto...

Ju pëlqen të udhëtoni? Ja 10 profesionet më të pre...

1-Stjuardesat/Stjuardët Stjuardesat udhëtojnë nëpër gjithë botën, por duhet të kujtoni që ato që udhëtojnë në dis...

Studimi i fundit: Pranimet në Universitet përmes a...

Gjurmët e suksesit tonë në jetë përveç vullnetit, e ndoshta edhe fatit, fshihen më së shumti tek ADN-ja jonë. Sipas ...

17 fotot më të bukura të Obamës në 8 vite Presiden...

Për 8 vitet e fundit, Pete Souza ka qenë fotograf zyrtar në Shtëpinë e Bardhë. Që nga viti 2009, Souza ka kapur presiden...

9 ushqime që nxisin trurin

Të gjithë ne kemi një ide të përgjithshme se çfarë duhet të konsumojmë për qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por...

7 parimet e kombinimit të ushqimeve

Kombinimi i ushqimeve është një qasje e verifikuar e kësaj mjekësie jo tradicionale. Sipas kësaj tradite, çdo ushqim...

“Pse na duhet matematika?”, ja përgjigja brilante ...

Jeremy Kun, një profesor matamatike, hasej shpesh me pyetjen që nxënësit i bënin: “Pse më duhet matematika, për çfar...

10 universitetet më të mira në botë për 2016-2017

Sapo kanë dalë rezultatet më të fundit të renditjes globale të institucioneve të arsimit të lartë, dhe kemi një kampion ...

Muzeu Historik Kombëtar, ekspozohet për herë të pa...

Kostumi i Nënë Terezës është ekspozuar për herë të parë për publikun në Muzeun Historik Kombëtar, pjesë e fondeve të Ins...

85 vjeçar, Ed Whitlock, vendos një tjetër rekord b...

Ed Whitlock, vrapuesi 85 vjeçar i distancave, ka thyer një tjetër rekord botëror për moshën e tij. Ai ka vrapuar në mara...

Ja si të gjeni frymëzim në ambientet e punës

Për të gjetur frymëzimin në ambientet ku punoni nevojitet më shumë se sa një truk i thjeshtë. Por ka disa strategji të v...

E kahershme tradita e të dhuruarit libra, këtë e v...

Ky muaj i është kushtuar leximit dhe sensibilizimit të të dhuruarit libra. Ndoshta kjo duket si një risi por shqipta...
25,721FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek