Biskota të Buta në Tigan – Gati në Vetëm 20 Minuta

Një ndër ushqimet më të dashura për fëmijë e të rritur pa dyshim që janë biskotat. Megjithëse në dyqane e supermarket...

Kura më e Mirë Natyrale Kundër Kollës dhe të Ftohurës

Në këtë stinë të ashpër virozash, është shumë e rëndësishme që njerëzit të tregojnë kujdes të përforcuar për zbatimin e ...

Zbokth apo Psoriazë – Përse Skalpi i Kokës Është Gjithmonë i Irrituar

Megjithëse mund të jetë pak e sikletshme kur shihni copëza të bardha në pulovrën tuaj të zezë, nuk është e nevojshme të ...

KURIOZITET/ Mësoni si “lindi” interneti dhe kush e shpiku

Ne pothuajse nuk mund të jetojmë më pa internet. Por a e dini se si lindi ai, dhe kush e shpiku? Sot interneti përdor...

FOTOT/ Kompania zvicerane prodhon orën luksoze me portretin e Skënderbeut dhe shqiponjën dykrenare

Kompania e famshme e prodhimit të orëve Franck Muller ka nxjerrë në treg një model të quajtur “Vanguard Racing Skenderbe...

“Maldivet në zemër të Europës”, gazeta më e madhe në Belgjikë ‘çmendet’ pas Shqipërisë

Gazeta më e madhe në Belgjikë, “Le Soir” promovon Shqipërinë si  “Maldivet në zemër të Europës”. “Le Soir” i drejtohet l...

FOTOT/ Korçë-Ersekë për 20 minuta, shihni sa kanë avancuar punimet në rrugën e re

Në kantierin e rrugës së re Korçë-Ersekë, Loti 2 , e cila do të shkurtojë distancën mes dy qyteteve në vetëm 20 minuta, ...

Njihuni me Mirjetën, historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA

Mirjeta Pasha është pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim s...

Marjana, studentja ekselente që la Evropën për rrënjët e saj në Dukagjin, buzë lumit të Shalës

As Tirana, as disa prej kryeqendrave evropiane nuk e bindën Marjana Koçekun të niste karrierën e saj, pas diplomimit...

Babagjyshi në mes të Tiranës: “S’e bëj për lekë, marr kënaqësi nga fëmijët”

Ai është Dan Biçaku me origjinë nga Martaneshi, por jeton në Tiranë. Ky është vit i tij i dytë në këtë mision. ...

Kur duhet hequr pema dhe zbukurimet e festave të fundvitit?

Pema e Krishtlindjes dhe Vitit të ri është një simbol i padiskutueshëm i këtyre festave. Tani që festat mbaruan, radh...

Njihuni me 22 vjeçarin shqiptar që shkëlqeu në Oksford, gjeni në matematikë

22 vjeçari Besfort Shala e mbylli vitin 2022 me një sërë suksesesh në fushën e matematikës. Ai, vullnetarisht, përfaqëso...

Fëmija i parë i lindur në 2023 në Itali është shqiptar

Në spitalin e Empolit në Itali, fëmija i parë që lindi në 2023 është një fëmijë prindërit e të cilit janë me origjinë sh...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

Vendimi/ Shpërblim edhe për mësuesit dhe edukatorët, ja sa do marrin

Krahas kategorive të tjera, edhe mësuesit e edukatorët do të përfitojnë shpërblim këtë fundvit. Shpërblime për mësuesit...

Fondi 8 miliardë lekë/ Ja sa lekë do marrin administrata, nënat kryefamiljare, pensionistët, familje...

Për 1 milionë qytetarë të kategorive të ndryshme qeveria ka vendosur të lëvrojë një fond prej 8 miliardë Lekësh, si mbës...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

Panxhari Në Saksi, Si të Rrisni Perimen e Superfuqishme

Panxhari është një perime shumë e shëndetshme për organizmin. Ajo mbillet shumë lehtë dhe ka një prodhimtari të m...

Koncert e dhurata për fëmijët e policëve dhe ushtarakëve të rënë në detyrë

Një atmosferë e ngrohtë u krijua në sallën e Arturbinës në prag të festave të fundvitit. Artistët e së nesërmes, bale...

Prezantohet supermakina që punon me karburant të prodhuar nga mbetjet plastike

Kompania legjendare italiane e automobilave, “Bertone”, prezantoi supermakinën e saj më të fundit e cila punon me ...

Këshillat, si të mos e teproni me ushqimin darkën e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Askush nuk dëshiron që të shtojë peshë gjatë festave, por fatkeqësisht nga ushqimet e yndyrshme shtoni dhe kjo gjë sigur...

Shkodër, lindin trinjakë në vigjilje të Krishtlindjes

Nga Spitali i Shkodrës vjen nje lajm i bukur dhe i rralle këtë vigjilje Krishlindjesh. Atje nje familje eshte gezuar ...

E para në rajon | Korça me sallë multimediale për zhvillimin e ideve inovative

Për herë të parë në Ballkan është hapur salla multimediale me projeksion 360 gradë në qytetin e Korçës. Qëllimi i kët...

Virtuozi shqiptar Shkëlzen Doli dekorohet nga presidenti i Austrisë

Shkëlzen Doli, një nga violinistët më virtuozë shqiptarë në botë, anëtar i orkestrës filarmonike të Vjenës, është de...

Njihuni me operacionin ”shpëtimtar” që realizoi një spital i Bolonjës!

Një aritmi malinje e zbuluar falë telemjekësisë, pas së cilës u bë e mundur ndërhyrja urgjente te një paciente dhe shpët...

VIDEO/ Njihuni me opingbërësin krutan, xha Haxhiu: Me këtë zanat jetoj normalisht, ia kam trashëguar...

Afro 60 vite vite punë mbi supe nuk e kanë kërrusur zanatçiun krutan, Haxhi Neziri. E gjejmë si çdo ditë në punishten e ...

Sondazhi i fundit: 60.3% e kosovarëve duan bashkim kombëtar me Shqipërinë

Sipas një sondazhi të “UBO Consulting” i cili u prezantua sonte në RTV Dukagjini, 60.3 përqind e kosovarëve do të votoni...

Fushat e futbollit më të bukura në botë

Është quajtur “loja e bukur” pasi është sporti më popullor në të gjithë rruzullin tokësor. Por një ndeshje futboll...

A ju ka shkuar ndonjëherë ndërmend pse dritat e policisë janë kuq dhe kaltër?

A keni menduar ndonjëherë pse makinat e policisë përdorin dritat e kuqe dhe blu? Përgjigja është pjesërisht historike dh...

Shqipëria shet energji/ Vendimi zyrtar: ERE heq përfundimisht fashën 800 KW/h

Enti Rregullator i Energjisë ka hequr përfundimisht fashën 800 kilovat/orë që ishte miratuar më 23 Shtator të këtij viti...

Kujdes faturat! Këto pajisje konsumojnë më shumë energji elektrike edhe kur nuk punojnë

Lënia e disa pajisjeve në prizë është diçka që të gjithë e bëjmë dhe nuk i kushtojmë vëmendje, por në planin afatgjatë k...

Kulla e rekordeve, do të kushtojë sa buxheti i Shqipërisë dhe është më e lartë se mali i Dajtit

Arabia Saudite po synon të ndërtojë një qiellgërvishtës gjigant, i cili nëse do të realizohej do të ishte struktur...

Njihuni me gruan që rregullon makinat, 50 vite mekanike e pompave të automjeteve

Dëshira e saj në adoleshencë ishte mësuesia, por sistemi i asaj kohe e detyroi atë të bëhej mekanike-pompiste, një profe...

Djemtë apo vajzat? Ja kush e i ndjek më shumë studimet e larta në Shqipëri

“Scan Intel” referuar të dhënave të “Institutit të Statistikave” në publikimin “Burra dhe Gra” për vitin 2022, ka kryer ...

Dalin të dhënat/ Ja cilat janë profesionet më të paguara në Shqipëri

Rritet paga mesatare në vend. Sipas Institutit të Statistikave në tremujorin e tretë të vitit paga mesatare e një të pun...

Rekord absolut/ Ja shifra marramendëse që shpenzuan turistët gjatë verës në Shqipëri

Një milliard euro janë shpenzimet e turistëve në vendin tonë gjatë kulmit të sezonit turistik, në muajt korrik/gusht/sht...

Qendra e re e Traumës dhe Krizës

Qendra e re e Traumës dhe Krizës sapo mirëpriti rreth 15 persona që punojnë në 5 qendra të ndryshme komunitare & rez...

Tirana merr titullin “Qyteti Europian i Sportit 2023”

Tirana është edhe zyrtarisht “Qyteti Europian i Sportit” për vitin 2023, ndërsa  titullin e mori kryetari i Bashkisë së ...

Zbulohet sekreti i rreshtimit të përsosur të piramidave egjiptiane

Për shekuj me radhë, piramidat e Gizës në Egjipt i kanë habitur studiuesit, jo vetëm për hapësirat e tyre misterioze dhe...

67-vjetori i flamurit të BE-së, simbol i unitetit të Evropës

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë përkujtoi sot 67-vjetorin e flamurit evropian.⠀ “Flamuri u miratua për her...

“Zyra” në qiell, me punëtorët e ndërtimit në Nju-Jork

Disa video të postuara së fundmi në TikTok tregojnë punëtorët e ndërtimit në Nju-Jork, duke shpalosur aftësitë e t...

Një mundësi edhe për të rinjtë pukjanë, në qytetin piktoresk hapet Qendra e Inovacionit

Në Ditën e Rinisë, në qytetin e Pukës ka hapur dyert Qendra e Inovacionit për mbështetjen e të rinjve në zhvillimin e id...

Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni 6-mujor në stacionin hapësinor

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pas përfundimit të një misioni gjashtë mujor në stacionin hapësinor të Kinës. ...

FOTOT/ Njihuni me Rajmondën, mësuesen që “qendis shkollat”. Është muzikante, por zbuloi ...

Deri para 10 vitesh, muzika dhe mësimdhënia ishin gjithçka për Rajmonda Palolin. Por kur në dorë mori penelin, e kuptoi ...

(FOTOT) Nipi fitoi zemrat e shqiptarëve me pikturën e saj/ Njihuni me gjyshe Terezën, nënë e 13 fëmi...

Në 85-vjetorin e ditës së lindjes, Mario zgjodhi që t’i realizonte një portret gjyshes së tij Terezës, e më këtë jo vetë...

Xhubleta shqiptare pasuri e gjithë botës, vjen lajmi fantastik për veshjen 4 mijë vjeçare të shqipta...

Ky është padyshim lajmi më i mirë për sot. Pak orë pas festës së Pavarësisë dhe ende nën efektin e krenarisë së fl...

La Tiranën dhe punën si gazetar dhe hapi fermë gomaricash në fshat, Eltoni: Jam shumë i lumtur

Rasti i tij është frymëzues. Me një fermë të rrallë - vetëm të dytën të tillë në Shqipëri - Elton Kikia thotë se përmbus...

Pavarësia/ Dua Lipa koncert në Tiranë, atmosferë festive në sheshin Skënderbej

Mbrëmjen e djeshme, Sheshi “Skënderbej” u mbush tej e tej me qytetarë në koncertin e  me rastin e 110-vjetorit të Pavarë...

Ndihma për të kaluar dimrin e vështirë, vendet e BE-së dhurojnë gjeneratorë për Ukrainën

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian deklaruan se do t’i dhurojnë gjeneratorë të energjisë Ukrainës për të ndihmuar v...

Shifrat fantastike/ 6.7 milionë turistë vizituan Shqipërinë në 10 muaj, ja shtetet nga erdhen

Shqipëria po përjeton një prej momenteve më të mira sa i përket shifrave të turizmit. Referuar të dhënave zyrtare të INS...

Macja më e vjetër në botë futet në “Guiness”, nuk do e besoni dot sa vjeç është

Flossie është kurorëzuar si macja më e vjetër e gjallë në botë sipas Rekordeve Botërore të Guinness- it. Nuk zgjat shumë...

Me mesatare 10.0/ Kristela, ekselentja nga Korça jep mesazh shprese: Nuk largohem, vendi im ka nevoj...

Me mesatare të tre viteve të gjimnazit 10.00 dhe me atë të provimeve të maturës 9.82, Kristela Milo ka zgjedhur të vepro...

Fotoja mahnitëse e gorillës së zhytur në mendim merr ‘Çmimin e Madh’

Një imazh i një gorille malore të zhytur në mendime me sy të ndezur portokalli mori çmimin kryesor në çmimet e fotografi...

Restaurohet filmi “Tana”, premiera edhe në Korçë

Filmi i parë artistik shqiptar “Tana” u restaurua duke e sjellë në cilësi më të mirë audiovizuale. Filmi është transm...

FOTOT/ Njihuni me Ermirin, i riu mbush gjithë malin me shegë

Ermir Ylviu, 34 vjeç, me mbështetjen nga programi IPARD ka mbjellë në Lekaj të Rrogozhinës 23 ha tokë me shegë dhe sot a...

Korça mahnit sërish/ Dy vajza ndërtojnë një kënd lojërash për fëmijët, e bëjnë me shpenzimet e tyre

Korça di gjithmonë si të të mahnisë me shembujt e saj të qytetarisë. Dy vajza korçare kanë ndërtuar vullnetarisht një...

FOTOGALERI/ Çeremi, fshati alpin që të mahnit me peizazhin e tij të artë

Çeremi është një fshat i vogël e shumë i bukur, që gjendet në pjesën veri-lindore të luginës së Valbonës, fare pranë kuf...

4 breza mekanikë/ Njihuni me mekanikun 8- vjeçar nga Berati që po i magjeps të gjithë

Ju me siguri do të mbeteni të magjepsur nga pasioni dhe puna e tij. Ai është 8 vjeç dhe tashmë riparon kamionë të rëndë....

Njihuni me Artinin, gjeniu shqiptar që ndërton makineri dhe prodhon vetë energji

Ai është një gjeni. Artin Dauti, 17-vjeçari shqiptar nga Maqedonia e Veriut ka mahnitur me krijimet e tij unike të ndërt...

Paketa 43.1 miliardë lekë/ Rriten pagat dhe pensionet. Ja sa lekë shtesë do marrin policët, pensioni...

Paketa e dytë e Rezistencës sociale do të shkojë si mbështetje në çdo familje shqiptare, ndërsa ka në fokus edhe sektori...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek