25,267FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
23NdjekësitNdjek

Te rejat

Shkurt

Frymëzim

Vëllezërit shqiptarë në Austri shpërndajnë ushqime...

Vëllezërit Elezaj në Austri, pronarë të një restoranti, janë angazhuar në një aksion solid...

Shqiptarja bën gjestin e bukur, gatuan për mjekët ...

Italia po kalon një situatë të vështirë, por gjestet e vogla të solidaritetit, nuk mungojn...

Lajm i mirë/ Cili është qarku me 0 aksidente rrugo...

Berati është qarku që ka shënuar zero aksidente rrugore në këtë periudhë të parë të vitit,...

Interesante

Teknologji

Kulture

Filmi shqiptar triumfon në SHBA, fiton çmimin e rëndësishëm

Filmi ‘Rreze’ (Ray) i regjisores Lorena Sopi i cili është realizuar sipas ditarit të famshëm të Rreze Abdullahut e me re...

Korça

Hapja e shkollës së parë shqipe, ishte një ngjarje dhe një fitore e madhe për gjithë lëvizjen kombëtare, të cilës edhe N...

SHBA jep 800 mijë dollare për kalatë e Krujës, Prezës e Durr...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akorduar një fond të veçantë për Ministrinë e Kulturës për zonat historike në Krujë...

Nga 11 marsi, anëtarësim dhe përdorim i materialeve bibliote...

Duke nisur nga 11 marsi i këtij viti, kërkesat e qytetarëve për anëtarësim në Bibliotekën Kombëtare dhe kërkesat e përdo...

Kuriozitete

Turizëm

‘Vend i parezistueshëm’, gazeta e njohur botëror...

Media prestigjioze spanjolle El Pais, ka publikuar sot një artikull mbi vendit tonë me titull: Shqipëria, sekreti i fund...

Art

Sukses

Njoftime

Jeni nxënës? Ja si mund të përfitoni intership 4 javor në SH...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Tiranë, tani po pranon aplikime për programin “Benjamin Franklin”...

Biznesi

Letersi

47 vjet nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 47 vjet kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nënt...

Ekonomi

Garanci për furnizimin me ushqime, importuam 176 milionë eur...

Vendi ynë ka vijuar normalisht shkëmbimet tregtare me vendet partnere përgjatë muajit Mars, pavarësisht situatës së krij...

Shifrat/ Gratë forcojnë pozitat në biznes, Tirana mban “reko...

Gratë kanë pasur ecuri pozitive në jetën e biznesit, duke ndjekur dhe treguar modele suksesi. Mbi 41 mijë biznese në ...

Detyrimi për kompanitë/ Paga 420 euro për punëtorët shqiptar...

Qeveria shqiptare do t’u imponojë kompanive të ndërtimit që të vendosin një pagë për të gjithë ata që do të përfshihen n...

Ndertime

Projekt rijetëzimi 18 banesave në Gjirokastër

Rreth 18 banesa në qytetin e Gjirokastrës do t’i nënshtrohen së shpejti procesit të restaurimit! Ky është vendimi i marr...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, ndër ndërtesat më...

  Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, edhe pse ka vetëm 4 muaj që ka hapur dyert për vizitorët, është renditur ...

Gjermeni takim me Ministrin e Mjedisit dhe Planifi...

Shqipëria dhe Kosova do të intensifikojnë bashkëpunimin e tyre me produkte konkrete në fushën e planifikimit të terr...

Lajm i mirë për qytetarët që u skadon viza në Britani të Madhe

Qytetarëve shqiptarë që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët nuk mund të kthehen në vendet e tyre për shkak të pandemisë COVID-19 , do t’ju zgjatet viza. Zgjatja e vizës do të zbatohet për secilin qytetar që viza i skadon pas 24 janarit dhe që nuk mund të largohet nga Mbretëria e Bashkuar p...

Shqipëria, operacione për tërheqjen e shqiptarëve që kanë mbetur jashtë vendit

Shqipëria do  të tërheqë shqiptarët që kanë mbetur jashtë territorit të vendit pas mbylljes së kufijve në kuadër të masave parandaluese ndaj pandemisë. Janë bërë disa tërheqje deri më tani nga Spanja, Bullgaria, Gjermania, Rumania, Franca e Emiratet e Bashkuara. Po ashtu, sipas planit të qever...

Ministria e Shëndetësisë: Këshilla për menaxhimin e stresit kundrejt COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ndarë disa këshilla për menaxhimin e stresit kundër COVID-19. “Është normale të ndjeheni të shqetësuar, të hutuar, të frikësuar nga kjo situatë. Bisedoni me njerëzit që ju besoni. Kontaktoni miqtë e familjarët. Nëse duhet të qëndroni në shtëpi, mb...

Fruta-perimet ‘nën mbrojtjen’ e plasmasëve

AKU ka njoftuar se pas thirrjeve të njëpasnjëshme të bëra për zbatimin rigoroz të masave të marra në kuadër të luftës së pandalur ndaj COVID-19, vihet re se një pjesë e Operatorëve të Biznesit Ushqimor janë ndërgjegjësuar dhe i janë përgjigjur thirrjes ashtu si edhe këshillave që inspektorët e AKU-s...

Lajmi i mirë/ Shërohet një mjek, një infermier dhe 15 qytetarë nga COVID-19

Një mjek, një infermier si dhe 15 qytetarë të prekur nga Covid-19, janë shëruar, pasi testet e tyre rezultuan negative. Mes pacientëve të shtruar në spital dhe personelit shëndetësor e qytetarëve të vetëkarantinuar, shkon në 17 numri i personave që tashmë janë shëruar në Shqipëri. Të gjithë ndodh...