Te rejat

FOTO/ Ja si është transformuar spitali i Burrelit

Spitali i Burrelit “Xhavit Mara” ka pësuar një transformim rrënjësor. Drejtoria e Shërbimit Spitalor ka bërë përmirësimin e mjediseve të poliklinikës për të ofruar shërbime...
- Publicitet-
10,903FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Interesante

Frymëzim

VIDEO/ Frymëzuese, 85-vjeçari sfidon Messin dhe Ronaldon

Një pensionist 85-vjeçar tregoi aftësitë e tij freestyle të futbollit në rrugët e Huanuco, Peru,...

Nëse do, mundesh! 9 këshilla për të qenë të lumtur

Jemi vazhdimisht të përfshirë në atë që është një nga temat më të mëdha të...

Letra që duhet lexuar në çdo fillimviti shkollor

Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln, ja cfarë shkruan në...

Kulture

Festivali “Ditët e Mokranjac” bashkon Shqipërinë e Serbinë

Atë që nuk arrin ta bëjë politika, përherë e më shumë po e bën arti e kultura, duke bashkuar popujt, madje edhe ato që...

Çorovodë, Ura e Kasabashit perlë e trashëgimisë kulturore

Në gjininë e ndërtimeve inxhinierike, Ura Kasabashit në Çorovodë është një nga perlat e trashëgimisë kulturore të qarkut Berat. Është drejt përfundimit projekti i restaurimit...

Një natë për të mos u humbur, kinematografia e viteve ’90...

Flaka magjike e animacionit në kinematografinë shqiptare ishte veçanërisht e ndritshme gjatë viteve ’90, ndaj Arkivi Filmit i dedikon një mbrëmje shumë të veçantë...

Berat, kullat e kalasë drejt rijetëzimit

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për “Konservimin dhe Restaurimin e kullave 2,3 -3,4 dhe kurtinave midis tyre në kalanë e Beratit''. Punimet që...

Shkurt

Kuriozitete

Turizëm

“Corriere della Sera”: Berati, Gjirokastra dhe Prizreni ndër top destinacionet e...

Qytete mesjetare, kështjella të lashta, arkitektura osmane, mbetje romake dhe peizazhe magjepsës: Ballkani është destinacioni i ri i modës për t’u vizituar në Europë, shkruan...

Teknologji

FOTOT/ Njihuni me makinën e së adhmes…

BMW ka prezantuar Vision iNext, makinën e saj të së ardhmes. Prototipi SUV është zbuluar përpara një numri të vogël gazetarësh në 4 qytete të...

Sukses

Zbulohet turisti i parë që do të udhëtojë në hënë

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar turistin e parë që do të fluturojë rreth Hënës. Miliarderi japonez dhe manjati i modës në internet Yusaku...

Ekonomi

Me sytë nga fshati, mbi 60 kërkesa të reja për subjekte...

Programi 100+ fshatrat, ka nxitur kërkesën dhe interesin e subjekteve për ngritjen e qendrave agroturistike, bujtinave apo inkubatorëve që plotësojnë standardet e sigurisë ushqimore...

Rritet numri i turisteve në vend, dyfishohen shitjet dhe punësimi në...

Rritja e numrit të turisteve që po vizitojnë vendin tonë e ka ndikuar pozitivisht aktivitetin e hotelerisë. Sipas të dhënave të INSTAT në tremujorin...

Keni një banesë të para vitit 1991, por pa dokumente? Vjen...

Një informacion i rëndësishëm për të gjithë ata qytetare që kanë një banesë të para vitit 1991 të cilën ende nuk e kanë regjistruar. Qeveria...

“Tag”, vepra shqiptare çel sezonin artistik të Teatrit Kombëtar

Vepra “Tag” shkruar nga Bashkim Hoxha me regji nga Andia Xhunga është dhe premiera e parë që çel sezonin artistik të Teatrit Kombëtar, që...

FOTOT/ Pas Karavastasë, flamingot rikthehen edhe në Lagunën e Nartës

Pamje të rralla vijnë nga Laguna e Nartës në Zvërnec, aty ku qindra flamingo janë rikthyer në “habitatin” e tyre natyral. Pas vitit 1997,...

Së shpejti, gjuha rome do të futet në shkollat shqiptare

Së shpejti në shkollat e vendit do të futet edhe gjuha rome. Ende nuk ka detaje lidhur me formën sesi gjuha rome do të mësohet...

Rruga e re që lidh Kosovën me Shqipërinë

Kosova dhe Shqipëria lidhen tashmë përmes rrugës së re të ndërtuar me standarde dhe sinjalistikë të nevojshme të Borjes, e cila është edhe pika e...

Doni të studioni në SHBA? Hapen aplikimet, ja si të përfitoni bursë

Jeni ende duke vazhduar gjimnazin dhe keni dëshirë që të studioni në Shtetet e Bashkuara të Amerikës? Ambasada Amerikane në Tiranë ka një njoftim të...