Risia/ Patentat, qytetarët do të njoftohen me telefon ose email kur të jenë gati

Qytetarët që pajisen për herë të parë me një leje drejtimi apo që bëjnë rinovim të asaj ekzistuese do të mund të njoftohen përmes...

FOTOT/ Parku Kombëtar Karaburun-Sazan, tabela informuese për turistët

Në Parkun Kombëtar Detar Karaburun-Sazan janë vendosur ditët e fundit 9 tabela informuese në zona me intensitet të lartë turistik. Sipas ADZM, Vlorë këto investime...

Furnizimi me ujë, rrjet i ri ujësjellësi në dy zona të Tiranës

Volumi i investimeve vazhdon me të njëjtin ritëm të lartë në të gjithë Tiranën. UKT ka bërë të mundur realizimin e dy investimeve të rëndësishme...

Në “Ishullin e Pelikanit”, krijohet infrastruktura ku zogjtë ngrenë foletë e tyre

Punonjësit e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Fier, në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po rregullojnë ishullin e Pelikanit, ku zogjtë ngrenë foletë e tyre,...

FOTOT/ Një kënd i ri lojërash tek Parku i Liqenit, ja si është transformuar

Dikur një ferrishte e madhe, së shpejti do jetë një hapësirë rekreative moderne ku fëmijët mund të argëtohen dhe të kalojnë kohën e tyre...

BERZH financon ndërtimin e një shkollë profesionale në Shqipëri, jep mijëra euro

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (EBRD) në një deklaratë të fundit ka theksuar mbështetjen për një shkollë profesionale në Shqipëri, që pritet të...

Ndahen 10 apartamente sociale për gratë kryefamiljare në nevojë të Patosit

Dhjetë gra kryefamiljarë në qytetin e Patosit do të jetojnë së bashku me fëmijët e tyre në apartamente që ndodhen në një godinë të...

FOTOT/ “Parisi i Vogël” i Shqipërisë, më i bukur se kurrë

Mbrëmjen e djeshme (8 dhjetor) qyteti i Korçës ndezi dritat me rastin e festave të fundvitit. I quajtur si Parisi i Vogël, apo qyteti i...

Lajmi i mirë/ Pas 94 vitesh, Korça do të ketë sërish aeroport. Ja projekti

Pas 94 vitesh, Korça do të ketë sërish aeroport. Qeveria planifikon ndërtimin e aeroportit të Lumalasit në Korçë, një projekt me një ndikim të konsiderueshëm...

Lehtësira për emigrantët shqiptarë në Itali, ja shërbimi i ri që ofron shteti

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka njoftuar ndërmarrjen e një hapi për lehtësimin e shërbimeve konsullore, veçanërisht për shtetasit shqiptarë që jetojnë...

Mbahet në Tiranë festivali i zogjve. Ekspozohen 3 mijë zogj të 150 racave

Festivali i Zogjve ka mbërritur në edicionin e tretë, duke përfshirë në një ekspozitë të madhe mbi 3 mijë zogj, të 150 racave të...

Shërbimi ‘Fast Track’ në ZRPP/ Regjistrimi i pasurive të paluajtshme në Tiranë, tashmë me...

Një shërbim i ri dhe shumë i shpejtë është vendosur në Zyrën Vendore të regjistrimit të Pasurive të paluajtshme në Tiranë. “Fast Track”, ose...

VIDEO/ Njihuni me koleksionin e rrallë me instrumente muzikore të vjetra shqiptare

Ermal Sela, është muzikant dhe koleksionist i veglave muzikore të të gjitha trojeve shqiptare. Ai deri tani ka grumbulluar instrumente muzikore nga më të ndryshmet...

KE përzgjedh Tiranën, pretendente për çmimin “Kryeqyteti i Gjelbër Europian”

Mbjellja e mbi 122 mijë pemëve, kthimi i qendrës së qytetit në pedonale, shtimi i lulishteve dhe këndeve të lojërave, si dhe shtimi i...

Festat e fundvitit, 5 mijë lekë shpërblim për pensionistët! Ja kur do të shpërndahet

Qeveria këtë vit ka vendosur që të shpërblejë me 5 mijë lekë të rinj të gjithë pensionistët me rastin e festave të fundvitit. Ky...

FOTOT/ Ja si është transformuar Unaza e re e Peshkopisë, përfundojnë 98% e punimeve

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka publikuar imazhe nga ecuria e punimeve të projektit të Unazës së Peshkopisë. “Pas zgjidhjes së problematikave me karakter social që...

Dhërmi dhe Vuno, restaurohen çatitë dhe fasadat e 210 shtëpive

Ka përfunduar procesi i restaurimeve të çative dhe fasadave në fshatrat Dhërmi dhe Vuno. Sipas Fondit Shqiptar të Zhvillimit, krahas restaurimit të godinave, po...

Gështenjat, sherebela, frutat e pyllit; hapet inkubatori i produkteve tipike në Reç

Gështenjat, sherbela, frutat e pyllit, bimët medicinale dhe të gjitha produktet e tjera të zonës së Reçit në Malësinë e Madhe do të përpunohen...

Pas një jave pritet ligji që heq tarifat roaming me Kosoven

Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Ky ndryshin ligjor mundëson që “Roaming” të hiqet edhe me vendet...

“Muzeu i Prekshëm”, arti dhe kultura përçohen tek personat me aftësi ndryshe

Muzeu Historik Kombëtar është i përkushtuar për të mbrojtur të drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara pasi beson se qasja dhe përfshirja e...

Miratohet fondi, BE jep 94 milionë euro për Shqipërinë

Bashkimi Europian mbështet Shqipërinë me një paketë prej 94 milionë euro. Komisioni Europian miratoi më 5 dhjetor Programin Vjetor të Masave 2018 për Shqipërinë. Me këtë...

Italia jep 165 mijë euro për mbrojtjen e shqipës mes arbëreshëve dhe hapjen e...

Qeveria italiane ka lëshuar një fond prej 165 mijë euro përfshirë në buxhetin e vitit 2018, në mbrojten dhe vlerësimin e minorancave etnike .gjuhësore...

Nga Roma, në Tiranë! Italiani: Në Shqipëri kam gjetur Amerikën!

Klaudio, një italian rreth të 66-ave, thotë se në Tiranë ka gjetur Amerikën. Sipërmarrës prej një jete ku riparonte automjetetet e koncensionarëve më në zë...

Dita e Vullnetarizmit/ Dhurohen ushqime, rroba dhe lodra për familjet në nevojë

Stina e festave nuk është vetëm një moment për të festuar, por edhe për të qenë më pranë njëri-tjetrit, sidomos për njerëzit në nevojë....

Thethi magjepsës, mes fluksit turistik dhe ruajtjes së trashëgimisë

Thethi prej vitesh është kthyer në një prej destinacioneve më të preferuar në Veri të Shqipërisë. Numri I turistëve vit pas viti ka ardhur...

PROJEKTI/ I gjithë Ballkani bëhet bashkë për mbrojtjen e mjedisit

Këshilli për Bashkëpunim Rajonal  (RCC) themeloi një Grup Pune me përfaqësues të nivelit të lartë nga vendet e Evropës Juglindore (SEE) përgjegjëse për mjedisin,...

Ulen me 17% tarifat celulare në Shqipëri, abonentët do të paguajnë më pak

Nga muaji dhjetor kanë hyrë në fuqi tarifat e reja celulare. Bëhet fjalë për tarifat me shumice mes operatorëve të cilat Autoriteti i Komunikimeve...

Frymëzuese/ Historia e të riut me kufizime në lëvizje

https://www.youtube.com/watch?v=xXkYxm4EH90 Jeta nuk ka qenë e lehtë për 22-vjeçarin Elsid Sekja. Që kur është lindur, i riu përballet me vështirësi në lëvizje. Elsidi dëshiron të përfundojë...

Procedurat/ Studentët që përjashtohen nga tarifa dhe ata që përfitojnë bursë 1 mijë dollarë

Hapen procedurat për studentët që përjashtohen nga tarifat e shkollimit në Universitetet e vendit. Ndryshe nga vitet e tjera, këtë vit akademik do të...

Pajisje moderne të shërbimit okulistik në 11 spitalet rajonale të Shqipërisë

Të gjitha spitalet e vendit janë kompletuar me pajisje moderne të shërbimit okulistik. Sipas të dhënave, është investuar në 11 spitale rajonale nga Kukësi deri...

“Corriere della Sera”: Tirana, destinacion për festat e fundvitit

Mediat e huaja vijojnë t’i bëjnë jehonë ndryshimeve që kanë ndodhur 3 vitet e fundit në Tiranë, por edhe ta promovojnë atë si një...

Del lista/ Ja 66 shërbimet që mund të kryeni në sportelet e ISSH

Çdo person i siguruar ka të drejtë të kërkojë përfitime nga skema e sigurimeve shoqërore sa herë që mendon se i plotëson kushtet për...

Pas rikualifikimit urban, nis gjelbërimi i zonës së Kombinatit

Pas rikualifikimit të bllokut pranë rrugës “Musine Kokalari” në Kombinat, Bashkia e Tiranës ka nisur punën për krijimin e minilulishteve si mjedise çlodhëse për...

Keni projekte në agropërpunim? Mund të financoheni nga 25 mijë deri në 2 mln...

Deri në 2.000.000 euro financon programi IPARD II, fermerët dhe sipërmarrësit që do të ndërmarrin investime në përpunimin dhe tregtimin e produkteve bujqësore dhe specifikisht...

UKT, rrjet i ri kanalizimesh për lagjen “Sami Frashëri”

Punonjësit e Ujësjellës Kanalizimeve Tiranë janë në gatishmëri edhe në ditët e pushimit. UKT shtroi rrjetin e kanalizimeve për banorët e rrugës “Sami Frashëri”, pranë...

Ngrihet flamuri kuqezi në Britani, këngë e valle shqiptare në rrugët e Londrës

Festimet më të mëdha të shqiptarëve në Britani janë organizuar në Londër, ku edhe jeton pjesa dërrmuese e shqiptarëve, ndërkohë që rritet nga viti...

“Nata e Bardhë” ndez sonte Tiranën, spektakël në sheshin “Skënderbej”. Ja surprizat

‘Nata e Bardhë’, ashtu si çdo vit vjen me surpriza në Tiranë. Në sheshin Skëndërbej do të mbahet një spektakël nën ritmin e muzikës ku...

Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë 1912, kush ishin figurat që hodhen themelet e shtetit

Qeveria e përkohshme e Vlorës është e para qeveri kombëtare që u formua pas Shpalljes së Pavarësisë. Krijimi i saj u vendos nga Kuvendi...

Polakët dhurojnë 110 mijë euro për të prekurit nga përmbytjet në Shqipëri

Ndoshta nuk përmendet prej modestisë, por Caritas-i polak është një nga strukturat më afër me problematikat shqiptare. Dhe, nuk është habi që kohët e...

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ja si renditet Shqipëria

Në një hartë të re të përpiluar nga WorldAtlas, rezulton se nga të gjitha vendet në botë, Kamboxhia kryeson listën e festave më të...

“Blej Shqip” për nder të Ditës së Flamurit, hapet panairi për festat e nëntorit

Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, organizuan për të pestin vit me radhë panairin tradicional...

Nxënësit e shkollës shqipe “Kongresi i Manastirit” në Çikago festojnë pavarësinë

Me një program të pasur kulturo-kombëtar nxënësit e shkollës shqipe,"Kongresi i Manastirit", në Çikago kremtuan 28 Nëntorin, Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Në qendrën kulturore...

Nga bashkimi i doganave, heqja e tarifave roaming, te njohja e patentave/ Ja 9...

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë kanë nënshkruar disa marrëveshje për të lehtësuar barrierat ekzistuese ndërmjet dy vendeve. Disa nga marrëveshjet e rëndësishme të...

Tiranë, rikualifikim urban në bllokun e banimit tek rruga “Bajram Alia”

Njësia Nr. 11 në kryeqytet vazhdon të transformohet me ritme të shpejta. Bashkia e Tiranës ka nisur rehabilitimin e një tjetër blloku banimi në...

Tiranë/ Shkollat si qendër komunitare, palestra tek “Dëshmorët e Lirisë” hapur edhe pasdite

Pas orarit të mësimit, nxënësit dhe të rinjtë e njësisë 5 mund të merren me aktivitete fizike e sportive në mjediset e rikonstruktuara të...

FOTOT/ Po ti a e ke vendosur flamurin? Tirana vishet kuqezi

Atmosfera festive ka nisur që të ndihet në kryeqytet. Thuajse çdo pallat apo shtëpi private ka filluar që të vishet me ngjyrat kombëtare dhe është...

VIDEO/ Një spital modern edhe për Tropojën

Banorët e zonës së Tropojës mund të marrin shërbimet e duhura pranë spitalit në këtë qytet, pasi ky i fundit ka pësuar një rehabilitim...

Kampionati Botëtor 2030 mund të luhet në Ballkan!

Ishte folur shpesh për këtë plan të guximshëm, por vetëm mbrëmjen e së premtes u krye hapi vendimtar. Greqia bashkë me Serbinë, Rumaninë dhe...

Hapet shtëpia e parë për të rinjtë pa kujdes prindëror

Një qendër e re rezidenciale e modelit shtëpi-familje, e dedikuar për të rinjtë 16-18 vjeç pa kujdes prindëror u hap për herë të parë...

“Korça pastron”; nxënësit, qytetarët dhe administrata largojnë mbeturinat

Mirëmbajtja e mjedisit ka rikthyer një inisiativë pastrimi në rajonin juglindor. “Korça pastron”, me këtë mesazh ka nisur largimi i mbeturinave dhe  gjithçkaje të dëmshme...

Lajmi i mirë/ Qafë Qelë-Fushë Arrëz, nis rehabilitimi i plotë i 45 kilometrave rrugë

Në kuadër të programit për mirëmbajtjen e akseve rrugore kombëtare, Autoriteti Rrugor Shqiptar filloi punën për rehabilitimin e plotë të aksit Qafë Qelë-Fushë Arrëz. Vlera...

Panairi/ Tradita shqiptare e kulinarisë shkon në Bruksel

Tradita shqiptare e kulinarisë udhëton drejt Belgjikës për një aktivitet të veçantë. Në datat 26-27 nëntor në Bruksel do të zhvillohet panairi “Ditët e Kulinarisë...

Lajmi i mirë, nga 1 janari zero TVSH për inputet bujqësore

Për herë të parë pas 23 vitesh, nga 1 janari Tatimi mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) do të jetë zero për inputet bujqësore Pika e...

Shkodër, rehabilitim bllokut të banimit në bulevardin “Zogu I”

Në qytetin e Shkodrës vazhdojnë punimet për rikualifikimin urban të bllokut të banimit në bulevardin “Zogu I”. Ky rikualifikim i këtij blloku po bëhet...

Fëmijët me nevoja të veçanta, 940 mësues në dispozicion të tyre

Nëse 5 vjet më parë, në arsimin shqiptar nuk kishte as edhe një mësues ndihmës për fëmijët me nevoja të veçanta, buxheti i vitit...

Vendimi/ Njihuni me 11 kategoritë e studentëve që përjashtohen nga tarifa e studimit

Qeveria shton kategoritë e studentëve të cilët nuk do të paguajnë tarifën e studimit në Universitet. Të gjithë studentët e rinj që kanë mestaren...

Tirana nderon Betim Muçon, përurohet busti i shkencëtarit

Shkrimtari, poeti, përkthyesi dhe fizikani Betim Muço është përkujtuar nga familjarë, të afërm, por edhe stafi pedagogjik dhe nxënësit e shkollës që mban emrin...

FOTOT/ Një urë e re, me arkitekturë të veçantë i shtohet Tiranës

Tiranës i shtohet një urë e re, e cila do të lidh Bulevardin “Bajram Curri” me Bulevardin “Gjergj Fishta” dhe që do tu vijë...

FOTO/ Hapet në Përmet inkubatori i parë i produkteve tipike shqiptare

Në Përmet është hapur inkubatori i parë i produkteve tipike shqiptare, që do të jetë një hapësirë e përbashkët për fermerët e zonës së...

Kompensim ushqimor në shkolla për fëmijët e familjeve në nevojë

Ushqimi për fëmijët e familjeve në nevojë në shkollat ku implementohet projekti pilot “Bëjmë dety-rat e shtëpisë”, do te kompensohet. Ky kompensim ushqimor do...
13,447FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit