Fushat sportive në Tiranë vishen me ngjyra

Fushat sportive tek stadiumi Dinamo kanë filluar që të vishen me ngjyra. Entuziazmi i të rinjve që preferojnë kohën e lirë ta kalojën në mënyrë...

Bursa për studime në Itali për studentët e Tiranës, kriteret dhe dokumentet

Studentët e Universitetit të Tiranës, tashmë kanë mundësinë që të aplikojnë për bursa brenda datës 30 tetor të këtij viti në universitetin e La...

Shkolla “Jeronim de Rada”, 1.35 mln USD për rikonstruksionin e plotë të saj

Shkolla “Jeronim de Rada” do të rikonstruktohet plotësisht. 1100 nxënësit e saj do të kenë kushte më të mira mësimi në klasa, me ngrohje...

Vërtetimin për patentat mund ta merrni në çdo përfaqësi konsullore jashtë vendit

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit tashmë mund të marrin vërtetim mbi verifikimin e lejes së drejtimit në çdo përfaqësi diplomatike dhe konsullore. Ky shërbim...

1 miliard lekë për diasporën shqiptare

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e sotme një vendim duke akorduar 1 miliard lekë për financimin e projektit  “Diaspora për Zhvillim” me...

Lajmi i mirë/ Tabelat zyrtare, ja sa do rriten pagat në arsim, shëndetësi e...

Gjatë vitit vit të ardhshëm, 25 mijë e 250 punonjës të administratës publike do të përfitojnë rritje pagash që variojnë nga 5 deri në...

Mirëmbajtja e rrugëve, aplikacion online për të raportuar problemet

Autoriteti Rrugor Shqiptar po përgatitet për të ngritur një njësi shtetërore, e cila do të menaxhojë sistemin e pagesave në rrugë me qellim që...

Çelet në Baldushk panairi me gatime dhe prodhime artizanale

Në Baldushk është celuar panairi me gatime, prodhime dhe punime artizanale të punuara nga gratë dhe vajzat Në pikat hyrëse të kryeqytetit, Bashkia e Tiranës...

Ushqim i shëndetshëm në shkolla, projekti nis nga “Mësonjëtorja” në Korçë

“Mësonjëtorja e Parë Shqipe” në Korçë u bë shkolla nga ku nisi zbatimin projekti “bëjmë detyrat e shtëpisë dhe ushqehemi shëndetshëm”. Në shkollë është ngritur...

Shkrimtarja gjermane udhëtim 5 ditor me autobus në Shqipëri: Vend magjik!

Tetori gjerman, i cili këtë vit zhvillohet nën moton “Frymëzuar nga njerëzit”, ka sjellë në Shqipëri, Sandra Hoffmann një prej shkrimtareve të njohura të...

60-vjetori i anëtarësimit/ Njihuni me 6 pasuritë e Shqipërisë në UNESCO (VIDEO)

Shqipëria feston sot 60 vjetorin e anëtarësimit në UNESCO. Nga Parku i Butrintit deri tek Liqeni i Pogradecit, 7 pasuri të trashëgimisë botërore dhe...

Vitet e punës/ Si merret pensioni në Shqipëri për emigrantët?

15 vite pune në Shqipëri, i duhet një emigranti që të marrë pension në vendin tonë. Drejtori i ISSH-së Astrit Hado u shpreh dje...

Çelen 49 degë profesionale

Këtë vit janë hapur për herë të parë 103 programe të reja studimi në të gjitha universitetet në vend, nga të cilat 49 programe...

Universitetet çelin dyert, 22 mijë studentë për herë të parë në auditore

Ka nisur sot viti i ri akademik 2018-2019 për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë (bsc dhe profesionale). Sipas shifrave zyrtare, rreth 22...

10 mijë shqiptarë “mësyjnë” zanatet. Instalimi dhe riparimi i rrjeteve elektrike, kursi më i...

Rreth 10.52 individë kanë ndjekur kurset e afatshkurtra të formimit profesional në 8 muajt e parë të vitit në 10 qendrat që funksionojnë për...

Në qendër të “Zogut të Zi”, vendoset kryevepra e skulptorit shqiptar me famë botërore

Tirana ka tashmë një tjetër vepër të mirëfilltë artistike. Bëhet fjalë për skulpturën e Helidon Xhixhos, një nga artistët më të njohur shqiptarë dhe...

Fillon rehabilitimi dhe asfaltimi i aksit rrugor Burrel-Klos

Ka nisur puna për rehabilitimin dhe asfaltimin e segmentit rrugor Burrel-Klos. Investimi në segmentin me gjatësi 18.6 km do të jetë në vlerën 3.7 milionë...

Të rinjtë i kthehen mësuesisë, dega e tretë më e kërkuar këtë vit

Dega e mësuesisë është renditur e treta në preferencat e maturantëve këtë vit.  Mësuesia, jo vetëm që është ndër më të preferuarat por ka...

Vlorë, 420 milionë lekë për panele mbrojtëse në lumin Vjosa

42 milionë lekë të reja janë investuar për ndërtimin e pesë paneleve mbrojtëse në Lumin Vjosa për të shmangur përmbytjet në rrjedhën e saj...

Brukseli jep 90 milionë euro për fermerët shqiptarë

Shumë shpejt Shqipëria do të marrë dritën jeshile për të përfituar nga fondet e Bashkimit Europian për bujqësinë. Janë mbi 90 mln euro të cilat...

Vende që Frymëzojnë/ Nivica në syrin e “National Geographic Explorer”

Një ekip i National Geographic Explorer ka përzgjedhur Projektin Nivica si pjesë e serive dokumentare të këtij televizioni, të titulluar “Vende që Frymëzojnë”. Ekipi po...

Integrimi në BE, Norvegjia jep 3.5 milionë euro për Shqipërinë e Kosovën

Qeveria Norvegjeze do të financojë një program për mbështetjen e shoqërisë civile për Shqipërinë dhe Kosovën në formë grantesh përgjatë tre viteve të ardhshëm. Organizatat...

“Shqipëria punon tokën”, Tirana epiqendër e 729 fermerëve e sipërmarrësve

Sheshi “Nënë Tereza” do të kthehet sot dhe nesër në një kryeqendër të promovimeve të produkteve shqiptare në panairin më të madh të bujqësisë...

Renditja/ Kush vishet më bukur në Shqipëri? Ja qyteti që shpenzon më shumë

Shqiptarët janë shquar ndër vite si sqimatarë pas veshjeve dhe këpucëve. Për këtë mjafton të shikojmë veshjet tradicionale, ku secila trevë “garon” për veshjen...

Lajmi i mirë, Austria njeh vitet e punës të emigrantëve shqiptarë

Instituti i Sigurimeve Shoqërore njofton të gjithë personat që kanë vjetërsi pune në Austri se do t’u njihet falë marrëveshjes së arritur ndërmjet dy...

Linja ajrore gjermane e fluturimeve ‘low cost’ hyn në tregun shqiptar

“Germania”, operatori gjerman i fluturimeve me kosto të ulët nga Gjermania, ka vendosur që të hyjë në tregun shqiptar. Lajmi është bërë i ditur për...

Komuniteti i Krishterë përshëndet projektligjin për mbylljen e kazinove dhe basteve sportive

Projektligji për mbylljen e kazinove dhe basteve sportive pranë zonave të banuara është pritur pozitivisht. Janë të shumtë ata që e kanë përshëndetur këtë...

Gjermania shumë shpejt do të njohë patentat shqiptare

Gjermania shumë shpejt pritet të njohë patentat shqiptare. Ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, ka marrë mbeshtetjen e Sekretarit të Shtetit në Ministrinë Federale të Transportit...

Njohja e diplomave të Ballkanit Perëndimor

Vendet e Ballkanit Perëndimor hapën negociatat për njohjen reciproke të kualifikimeve profesionale të mjekëve, dentistëve, arkitektëve dhe inxhinierëve civil në takimin e parë të...

Shqipëria, vendi i parë në Ballkan me laborator të lëvizshëm për nxënësit

Shqipëria bëhet vendi i parë në Ballkanin Perëndimor që pajiset me një laborator të lëvizshëm për nxënësit shqiptarë. “FiKiBio” është laboratori që ministria e...

FOTOT/ Zbulohen relikte 2 mijë vjeçare, Gjiri detar i Durrësit plot me thesare arkeologjike

Arkeologët nënujorë që nga fillimi i viteve 2000 kanë zbuluar në gjirin detar të Durrësit rreth 15 relikte anijesh të lashta. Sipas arkeologut nënujor Adrian...

Kjo foto e shkrepur në Veri të Shqipërisë, triumfon mes 35 mijë fotografive

"Colours of Albania" shpalli fotografitë më të bukura të edicionit të 4 në një festë që i dha jetë për një natë kalasë së...

Arti i të gdhendurit mbi dru, veriu ringjall traditën e bukur shqiptare

Të gdhendesh e vizatosh mbi dru është një art i veçantë që pukjanët e kanë pasur traditë para viteve 90. Me pas tradita u...

FOTOT/ Vjeshta e gjen Parkun e Madh të ndriçuar, me rrjet të ri te...

Vjeshta e gjen Parkun e Madh të ndriçuar, me rrjet të ri te shëtitorja e pistat e reja të pedalimit e vrapimit, frut i...

Festa e Mollës në Korçë, fermerët prezantojnë prodhimet e tyre në panairin tradicional

Mollët e Korçës, një prodhim i njohur i rajonit juglindor, kanë risjellë organizimin e Festës së Mollës. Kjo festë është zhvilluar për të disatin...

Zbulimi i thesareve të 5 mijë vjetëve më parë në Turan të Korçës, ja...

Në një zonë të pasur bujqësore, në afërsi të qytetit të Korçës, në Shqipërinë juglindore, gjatë punës së ndërtimit të një gazsjellësi nga Shqipëria...

FOTOT/ “Censusi” i zogjve, regjistrohen të gjithë shpendët në parkun Divjakë-Karavasta

Tufa të shumta shpendësh shtegtarë kanë emigruar në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Numri i madh i tyre ka bërë që një grup studiueshish shqiptarë të...

Përulemi para jush! Si lindi Dita Botërore e Mësuesit

Sot është dita e përhapësve të dijes, dita e arkitektëve që formësojnë brezat e ardhshëm Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, UNESCO,...

Nga 1 dhjetori i këtij viti, ulet çmimi i bisedave telefonike me 17%

Prej 1 dhjetorit tre kompanitë e telefonisë celulare në Shqipëri, duhet të ulin me 17 përqind çmimin e bisedave telefonike mes tyre. Vendimi për...

Shkallë të reja tek diga e Liqenit, vendosen kangjellat dekorativë përgjatë shëtitores

Transformimi i Parkut të Liqenit nuk ndalet. Një pamje komplet e re për hyrjen te shëtitorja e Liqenit Artificial nga ana e Zoo Park,...

6.2 milionë dollarë investime në arsim për 3 projekte inovative

Janë 6.2 milionë dollarë që investohen në 3 projekte të rëndësishme në arsim. Behet fjale për 'shkollen e drejtoreve', ku do çertifikohen rreth 3 mijë...

Rrjet i ri ujësjellës kanalizimeve në zonën “Vasil Shanto”

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Vasil Shanto”, por edhe banorët përreth nuk do të kenë më problem me linjën e ujësjellës-kanalizimeve.  Specialistët e UKT e...

FOTOT/ Ja sa kanë avancuar punimet në rrugën e Lumit të Vlorës

Në rrugën e Lumit të Vlorës, rreth 90 km, një investim i qeverisë shqiptare, Fondit Saudit dhe atij Kuvajtjan, që zbatohet nga Fondi Shqiptar...

Edukimi dixhital, do trajnohen 470 mësues

Teksa teknologjia përparon çdo ditë e më shumë, mësuesve u nevojiten trajnime për të marr njohuritë për zhvillimet e fundit teknologjike e më pas...

VIDEO / Televizioni shtetëror në Serbi nis të flasë shqip

Radio Televizioni Serb 2, që nga dita e hënë ka rikthyer transmetimi ne edicionit të lajmeve në gjuhën shqipe. Transmetimi i lajmeve në shqip, RTS...

Projekti “NIS – Punë dhe Shpresë”, ndihmë shtresave të marxhinalizuara

Ligji i Ndërmarrjeve Sociale siguron mbrojtjen dhe përfshirjen sociale të individëve që hasin vështirësi në punësim për shkak të moshës, gjinisë, rrethanave të shëndetit...

Rikonstruksion Spitalit Rajonal Shkodër

Spitali Rajonal i Shkodrës po i nënshtrohet rikonstruksionit të plotë. Në kuadër të investimeve në spitale dhe qendrat shëndetësore në vend, edhe në këtë spital...

VIDEO/ Gjysmë shekulli bashkë! Historia e dy bashkëshortëve që jetojnë në azil

“Rëndësi ka të kalojmë mirë, kjo është jeta. Je gjithmonë i fituar nëse ke për fat një grua me të cilën merresh vesh. Nëse...

19 shkolla shqiptare marrin çertifikimin nga Këshilli Europian si “eTwinning Schools”

19 shkolla shqiptare marrin çertifikimin nga Këshilli Evropian si shkolla “eTwinning” dhe bëhen pjesë e platformës unike të bashkëveprimit të mësuesve dhe nxënësve në...

Metoda ”HEART”, trajnohen 22 mësues ndihmës

Rreth 22 mësues ndihmës, psikologë dhe punonjës social, me mbështetjen e Save the Children, janë trajnuar dhe do të jenë lehtësuesit e parë që...

Doni të studioni në SHBA? Ambasada amerikane: Aplikoni për YES

Programi YES është një prej mënyrave për të vijuar shkollën për një vit në SHBA, i financuar nga Departamenti i Shtetit Amerikan, duke jetuar...

Ja çfarë përfitojnë fermerët kur pajisen me çertifikatën e pronësisë për tokën bujqësore

Të gjithë fermerët që nuk janë pajisur me aktin e marrjes së tokës bujqësore në pronësi, duhet t’i drejtohen Bashkisë ose njësisë së tyre...

Nisin punimet në aksin Kardhiq-Delvinë, Tiranë-Sarandë për 2 orë e 50 minuta

Ka nisur puna për ndërtimin e rrugës Kardhiq-Delvinë Rruga e re kombëtare Kardhiq-Delvinë ka një potencial të jashtëzakonshëm mbi ekonominë kombëtare, do të sjellë një...

FOTOT/ Tiranë, muzikë dhe akrobaci në ajër në sheshin “Skënderbej”

Pas një vere të mbushur me spektakle kulturore e sportive, sheshi “Skënderbej” ka rimbledhur sërish qytetarët e Tiranës për një shfaqje të veçantë. Të shtunën,...

Merret vendimi, tekste falas për fëmijët e pakicave kombëtare

Këshilli i Ministrave ka marrë vendimin për t'i siguruar tekste falas nxënësve nga pakicat kombëtare. "Nxënësve të arsimit bazë të pakicave kombëtare, të cilët mësojnë...

Festë në Maliq, vizitorët “shijojnë” Panairin e Ëmbëlsirave

Në një atmosferë festive, në qytetin e Maliqit është çelur për të 11-in vit radhazi panairi i ëmbëlsirave. Kësaj feste i janë bashkuar shumë vizitorë,...

Shqipëria, pjesë e Autostradës Dixhitale Ballkanike për fibrat optike

Shqipëria është pjesë e Iniciativës së Autostradës Digjitale Ballkanike në sektorin energjitik, e cila promovon idenë e ndarjes së përbashkët të fibrave optike në rajon. Për...

Familja në gjakmarrje, 7 vjeçarja regjistohet në shkollë

E mitura në Malësinë e Madhe familja e të cilës është në gjakmarrje është regjistuar në shkollë. Pasi rasti i saj u bë mediatik në...

Lajm i mirë/ BE jep 71 milionë euro për fermerët shqiptarë

Komisioni Europian do të lëvrojë 71 milionë euro për programin e IPARD-it. Misioni auditues i ‘’DG AGRI’ që vizitoi Shqipërinë në datat 24-27 shtator 2018...

Gjiganti që prodhon pjesë për Hyundai-n dhe KIA-n, së shpejti vjen në Shqipëri

Fabrika e kompanisë Yura, që prodhon pjesë për Hyundai dhe Kia, shumë shpejt do të fillojë punën në Shqipëri. Së shpejti menaxhimi do të...
11,144FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit