Historia magjepsëse e këngës së shekullit “Lule bo...

Simon Gjoni, kompozitori i ri pas viteve të çlirimit, jepte mësim në shkollën e mesme të qytetit. Plot të rinj e të reja...

Modele pozitive/ I kthyer nga emigrimi, 30-vjeçari...

Andi Balla nga fshati Karbunarë i Lushnjes, u kthye në Shqipëri vetëm 4 vite më parë dhe sot ka ngritur një serë model. ...

FRYMEZUESE/ Njihuni me Abdylin dhe Rushen nga Hasi...

Investimi në blegtori po shndërrohet në përparësi për shumë banorë të zonave rurale, të cilët po shtojnë tufat dhe angaz...

Një shqiptare për Çmimin Nobel

Një tjetër shqiptare kandidate për Çmimin Nobel. Ajo është Klejda Bega, nga Elbasani, dhe është shkenctare. Klejda ka nd...

FOTOT/ Banorët gati të futen në banesat e reja, at...

Lagjet e reja, një kombinim i banesave individuale me ato kolektive, shërbimeve dhe rekreacionit janë modeli i ri i zhvi...

Kompania private në Berat dhuron 75 mijë maska për...

Biznesmenët Gazmend Toska dhe Teuta Qose kanë dhuruare 75 mijë maska të ripërdorshme për organizatat jo qeveritare dhe p...

16-vjeçari me Sindromën Down fillon punën si farma...

Është vetëm 16 vjeçar, por punën e bën me shumë dashuri. Ka një kromozom më shumë, por kjo nuk e pengon të kryejë punën ...

Kjo foto është konsideruar si më e mira e këtij sh...

Natyra shpesh na lë pa fjalë. E njëjta gjë ndodh edhe me kafshët, veprimet e të cilave shpesh herë bëhen shëmbuj frymëzu...

Korçë, një shembull i mirë i trashëgimit të zanati...

Qemal Kovaçi ruan traditën prej katër brezash të familjes së tij në ushtrimin e profesionit të kovaçit. Zanatin e ka...

Profil emocionues i “The Guardian” për Elseid Hysa...

  Kjo është përralla e një babai, një djali dhe një premtimi të bërë. Përralla se si një emigrant shqiptar d...

12 vjeçari apeloi për ndihmë, policët surprizojnë ...

Një 12-vjeçar nuk ka pasur mundësi që të shkonte në shkollë si të gjithë bashkëmoshatarët e tij. Prej javësh ai kishte s...

Konkurs fotografik për promovimin e Shqipërisë

“Colours of Albania” është një fushatë mbarëkombëtare dhe konkurs fotografik në mediat sociale për promovimin e Shqipëri...

Bruna, filozofja emigrante që hapi shtëpi mode në ...

Shumë emigrantë, janë kthyer në Shqipëri dhe kanë ngritur sipërmarrjen e tyre mbi bazën e përvojës dhe eksperincës që ka...

Është 100 vjeç dhe miliarder, por shkon çdo ditë n...

Chang Jung-Chung nga Singapori, 100 vjeç është miliarderi më i vjetër në botë, por pavarësisht këtij fakti, ai nuk ndale...

Frymëzuese! Historia e operacionit që zgjati 23 or...

Në vitin 1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë. Ky...

FOTO/ 40 lopë në mes të ujit, ndërtohet ferma e pa...

Ferma e parë lundruese në botë është ndërtuar në qytetin holandez të Roterdamit. Me sipërfaqe 1 200 metra katrore, e ndë...

Dy këpucarët e Shkodrës që ruajnë traditën, e që s...

Shaban Piranaj dhe Shyqyri Garuci janë këpucarët më të vjetër në qytetin e Shkodrës. Hapin dyqani që në orët e para të m...

Fjalimi brilant i Ajnshtajnit që çdo mësues, nxënë...

Albert Ajnshtajn dikur ka thënë: “Çdokush është një gjëni, por nëse e gjykoni një peshk nga aftësia e tij për t’u ngjitu...

Artistja shqiptare fituese e çmimit Ndërkombëtar t...

Artes Ferruni është artistja shqiptare 25 vjeçare që po shpalos talentin e saj në regjizurë. Ajo është fituese e çmim...

Njihuni me Bobin, amerikanin që la SHBA për të pun...

Të vish emigrant në Shqipëri. Madje direkt nga Amerika, vendi ku shqiptarët synojnë të shkojnë. Kjo ka ndodhur me Bobin....

40 vjet më parë Nënë Tereza mori çmimin Nobel për ...

40 vite më parë, më 10 dhjetor 1979, humanistja më e madhe në botë me origjinë shqiptare, Nënë Tereza, mori Çmimin Nobel...

Ka 300 krerë gjedhë/ Historia frymëzuese e Tafilit...

Nga vetëm 3 krerë gjedhë sot familja Kasapi në Savër të Lushnjes ka arritur në 300 krerë, që prodhojnë 35 kv qumësht . ...

Filmi ‘Tomka dhe shokët e tij’ shfaqet...

Filmi “Tomka dhe shokët e tij” i Xhanfize Kekos u prezantua në një nga kanalet televizive amerikane para 40 mln shikuesv...

Libra, dije dhe shpresë

Mirjeta jeton në një fshat të vogël në periferi të Librazhdit. Asaj i pëlqen të mësojë vazhdimisht gjëra të reja. Mundës...

SHBA/ Njihuni me shqiptarin që u vlerësua “Polici ...

Gëzim Pollozhani është vlerësuar si “Officer of the Year” (polici i vitit) nga qyteti i Fort Worth-it në Teksas. Poll...

Ndodh për herë të parë/ Të postosh në Twitter përm...

Një cicërimë në Twitter përmes mendimit. Nuk është titulli i një filmi të ri fantastiko-shkencor, por ajo që ndodhi n...

Njihuni me gruan e parë që punoi në administratën ...

Sukseset e grave shpesh herë kanë qenë të kushtëzuara varësisht nga rrethanat e kohës. Mirëpo, gjithmonë ka pasur emra q...

Sot, Dita e Nënë Terezës

Plot gjatëmbëdhjetë vite më parë, më 19 tetor 2003, Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj ...

Tre kompani shqiptare fitojnë “medalje ekstragold”...

ITALI - Dy kompanitë shqiptare “Musai” dhe “Shkalla”, si dhe një arbëreshe “Librandi” janë fituese të “medaljes ekstrago...

Frymëzim/ Nazmija, femra e parë shqiptare që zgjed...

Një tjetër histori suksesi! Një tjetër triumf i shqiptarëve! Një tjetër vajzë ngjit majat Bëhet fjalë për Nazmije Ism...

VIDEO/ Kënga shqipe për fëmijë e cila ka 208 milio...

Ajo mbetet një këngë legjendare dhe një emocion me të cilin janë rritur ndoshta shumica e fëmijëe shqiptarë. Qysh në ...

Mësuesja i lutet Messit, mos u dorëzo (Letra e plo...

Letra e mësueses për Messin Të përgjërohem, mos lejo që nxënësit e mi të mendojnë se të dalësh i dyti është humbje,...

FOTOT/ Njihuni me Floretën, gruaja nga Librazhdi q...

Bletët për të nuk janë thjesht një pasion, janë puna e përditshme, përkujdesje pa kushte, dhe një trashëgimi e vyer nga ...

Ja vlen të lexohet kjo letër, që maturantët dhe pr...

Drejtori i një shkolle në Singapor, një ndër shtetet me nivelin më të lartë të arsimit në botë, u ka dërguar këtë letër ...

Frymëzuese/ Njihuni me 111-vjeçarin që shkon përdi...

Shumica do ta konsideronin veten me fat për të arritur moshën 100 vjeçare – dhe madje edhe më shumë nëse janë në gjendje...

6-vjeçarja shqiptare fiton “Young Miss Universe 20...

Alea Mehaj nga Peja është një vajzë 6-vjeçare e cila ëndërron që një ditë të bëhet modele e aktore e njohur. Ndonëse ...

VIDEO/ Eli nga Mamurrasi, artistja me grep që krij...

Eli realizon çanta, aksesore dhe gjithçka duke punuar me grep. Eli është nga Mamurrasi por prej me shume se 10 vitesh...

SHBA/ Bankierja shqiptare në listën e 40 njerëzve ...

Shumë shqiptarë janë emra të njohur nëpër botë, kjo falë punës këmbëngulëse për të arrirë majat e larta të suksesit. Një...

Shqipëria, toka e turizmit mjekësor

Dy revista prestigjioze ndërkombëtare i kanë kushtuar shkrime ekselencës mjekësore që ofron sot Shqipëria. “Forbes” d...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek