Histori suksesi/ Nga ushtar i UÇK-së, në tenor me ...

Ai tashmë është tenor shqiptar me famë botërore, por më parë ka luftuar në radhët e UÇK-së. Ramë Lahaj,  përmes një p...

I riu nga Lezha dhuron 200 mijë maska për mjekët n...

Rolando Lekaj, i cili prej vitesh jeton në Kinë lajmëroi se bashkë me bashkëshorten e tij kanë vendosur të dërgojë 200.0...

Usta Lani tejkalon moshën/ 80 vjeçari që edhe pse ...

Me zhvillimin e shpejtë të teknologjisë disa profesione po shkojnë drejt zhdukjes, po Luan Çaloku vijon të mbajë gja...

VIDEO/ Fermerët e bujqësisë Bio, Agimi tregon sesi...

Jeta e fshatit është padyshim e vështirë dhe e mundimshme. Por një punë me përkushtim dhe sakrifica gjithnjë jep frytet ...

Donjeta, vajza nga Fushë-Arrëzi që ideoi fushatën ...

Pak ditë më parë Donjeta, drejtuese e Europa Donna Albania, organizatë që mbron interesat e grave me kancer ideoi dhe re...

Ndodh për herë të parë/ Të postosh në Twitter përm...

Një cicërimë në Twitter përmes mendimit. Nuk është titulli i një filmi të ri fantastiko-shkencor, por ajo që ndodhi n...

SHBA/ Vetëm 3-vjeç me titull “shef kuzhine”, shqip...

Është vetëm 3 vjeç, shqiptar, por jeton në New York, dhe videot e tij të gatimit po marrin miliona klikime në TikTok. Pë...

Histori suksesi/ Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjër...

Shumë gra shqiptare po arrijnë suksese në botë, duke u bërë emra të njohur dhe duke zotëruar poste të mira pune. Gjerman...

Ilaçi që ndihmon në luftën kundër koronavirusit, p...

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, Ilaçi i përdorur për artrit reumatoid dhe që po jep rezultate të mira në rast...

VIDEO/ Ushtari kthehet nga Afganistani, nëna shpër...

https://www.facebook.com/poshqiperia/videos/647867162412125/ Ministria e Mbrojtjes, ka postuar momente prekëse të një...

FOTOT/ Diana, fermerja me 140 dynymë tokë të mbjel...

Diana, një grua kurajoze e punëtore nga Malësia e Madhe, ka hequr dorë nga emigrimi së bashku me bashkëshortin e saj, du...

Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më ...

KOSOVË –Anëtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Sokol Ahmeti, është shpallur ushtari më i mirë në garën ndërkombëtare e...

Një gjë i ndan ata që arrijnë, nga ata që ëndërroj...

“Unë kurrë nuk kam gjetur askënd që nuk donte të më ndihmonte”, thoshte Steve Jobs 22 vjet më parë. “Nëse u kërkoja n...

FOTOT/ Thjesht Angela Merkel…

Ajo është padyshim gruaja më e fuqishme në Evropë, por edhe një shembull frymëzues përulësie dhe dinjiteti. Fjalët ja...

Motrat shqiptare, studentet më të mira në Kanada

Motrat shqipare, Klejdia dhe Kasandra Hila, janë studente në një nga universitetet më të njohura në Kanada, e së fundmi ...

Ecovolis pastron Jalën: tre ton mbeturina, nga të ...

Ecovolis organizoi Blue School, e para Akademi për ambienalistë në Shqipëri, ku grumbulloi rreth 200 të rinj aktivistë n...

Trieste, ish-infermieria dhuron ‘post mortum...

Një ish-infermiere në Trieste e cila ndërroi jetë pa të afërm pranë, i la të gjitha pasuritë e saj për spitalin e Triest...

Histori suksesi/ Shqiptarja Greta Bajrami, nominoh...

Shqiptarja Greta Bajrami është mes pesë kandidatëve për çmimin Female Roofing Professional nga kompania Beacon në Virgin...

SHBA falenderon publikisht mjekun shqiptar, fotoja...

Fotoja e mjekut shqiptar Sulejman Çela është shfaqur në ekranin gjigant në Times Square në New York në shenjë falenderim...

Arba Kokalari, udhëtimi 27 -vjeçar drejt parlament...

Arba Kokalari është shqiptarja e parë që është zgjedhur eurodeputete e Parlamentit Europian.   Ja çfarë shkr...

Shkencëtarja shqiptare, një histori suksesi në SHB...

Mirjeta Pasha ka përfunduar studimet për matematikë të aplikuar në Universitetin e Tiranës. Studimet doktorale po në të ...

Kompania private në Berat dhuron 75 mijë maska për...

Biznesmenët Gazmend Toska dhe Teuta Qose kanë dhuruare 75 mijë maska të ripërdorshme për organizatat jo qeveritare dhe p...

Historike! Shqiptarja fiton zgjedhjet për prokuror...

Shqiptarja Buta Biberaj është zgjedhur prokurore në qarkun Loudon, Virginia, SHBA. Ajo ka fituar garën në zgjedhjet e...

Zanfina, shkencëtarja shqiptare, histori suksesi n...

Zanfina Ademi është shqiptarja që mban titullin ‘Profesor i Asociuar’, është e angazhuar si kërkuese shkencore në Epidem...

Nexhmije Pagarusha, promovohet libri për jetën dhe...

Porsi një mozaik, monografia e botuar për bilbilin e Kosovës, pasqyron jetën dhe veprën e saj. Monografia e Nexhmije ...

Qytetarja nga Vlora i dhuron spitalit respiratorin...

Një gjest solidariteti vërtet për t’u theksuar ka ndodhur sot në Vlorë, teksa një qytetare ka dhuruar një respirator për...

Fituesja olimpike nxjerr në ankand medaljen e argj...

Një medalje argjendi olimpike doli në ankand për të ndihmuar në pagimin e operacionit të zemrës së një foshnjeje 8-muajs...

14-vjeçarja shqiptare shpallet kampione në matemat...

Një vajzë 14-vjeçare shqiptare është shpallur kampione e Matematikës, në Zvicër. Bëhet fjalë për Dorea Robellin, kamp...

Bukuria e vajzës shqiptare në syrin e New York Tim...

Një fotografi e publikuar nga prestigjiozja “New York Times” në vitin 1911 është dëshmi e qartë për bukurinë natyrale ...

Revista “Forbes” e vuri në listën e të rinjve më t...

Geri Ҫupi pak javë më parë është klasifikuar në listën e “Forbes” si një ndër 30 të rinjtë e suksesshëm në Evropë nën mo...

Njësoj si droga, edhe pornografia dëmton trurin

Mos u çuditni, porno ndryshon fizikisht trurin tuaj. Një nga zhvillimet më interesante në të kuptuarit tonë rreth  tr...

Historike! Shqipëria zgjidhet anëtare e Këshillit ...

Shqipëria u zgjodh të premten anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Një moment që mu...

Fotolajm/ Busti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut ve...

Pranë shkollës fillore “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, në Triesh të Tuzit, dje u bë përurimi i bustit të Heroit mbarëkombë...

Pjesë e “Oxfordit”/ Njihuni me shqipta...

Donika Klenja, është ylli i ri në ngjitje në fushën e mjekësisë në Britaninë e Madhe. Ajo është përzgjedhur për të kryer...

Artistja shqiptare fituese e çmimit Ndërkombëtar t...

Artes Ferruni është artistja shqiptare 25 vjeçare që po shpalos talentin e saj në regjizurë. Ajo është fituese e çmim...

“America’s Best Doctors” zgjedh neurokirurgun shqi...

Gentian Toshkëzi, neurokirurg i parë shqiptaro-amerikan është zgjedhur në top listën e neurokirurgëve më të mirë për vit...

‘Heronjtë’ e heshtur të Shqipërisë

Bora, është magjike kur shijohet afër zjarrit, por ajo sjell edhe vështirësi. Shqipëria po përballet me një situatë seri...

Pikturat që duken shumë reale, vështirë të besohet...

Arti shpesh herë i kapërcen kufijtë, duke na çuar thellë në zhytje të imagjinatës. Artisti, ka fuqinë që të dalë përtej ...

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori...

Nga Agesil Qiriazi “Historia e shkollës së parë shqiptare për vasha, – shkruan në kujtimet e veta Seva...

Aurela Kullolli, vajza që ka marrë vetëm 10-ta nga...

Nga klasa e parë e deri në momentin e diplomimit ajo kurrë nuk ka marrë një 9-të.   Aurela Kullolli është nj...

FOTOT/ Krishtlindja, fshati shqiptar zbukurohet në...

Pamje të mrekullueshme ka marrë fshati Bishtazhin i Gjakovës në prag të festave të fundvitit. Pjesa ku ndodhet Kisha e ”...

SHBA/ I riu shqiptar zgjidhet mes 20 studentëve më...

Studenti shqiptar Geri Bakushi është emëruar në mesin e 20 studentëve më të mirë në Ekipin Akademik “All-USA” për arritj...

Shifrat fantastike, eksportet e shalqirit “m...

Shqipëria renditet e 29- ta në rang botëror për eksportet e shalqirit “made in Albania”, që vitet e fundit kanë kapërcye...

Lindita Camaj, akademikja shqiptare që po ngjit sh...

Akademikja shqiptare, Lindita Camaj, është emëruar “Director of Graduate Studies” pranë Fakultetit të Shkencave të Komun...

Lajmi i mirë/ Po vjen fundi i pandemisë! Moderna n...

Një tjetër lajm i mirë për njerëzimin. Një vaksinë e re që mbron nga Covid-19 është gati 95% efektive, tregojnë të dhëna...

99-vjeçarja thyen rekordin botëror, ngjit murin 6 ...

Greta Plowman, një e moshuar 99 vjeçare, që jeton në Hatfield, në Angli, ka arritur me sukses, pavarësisht moshës, të ng...

Sevasti Qiriazi, ikona e përpjekjeve për arsimin e...

Sevasti Qiriazi-Dako ishte njëra prej femrave atdhetare shqiptare dhe nismëtare e organizimit të arsimit kombëtar për fe...

Shqipëria, toka e turizmit mjekësor

Dy revista prestigjioze ndërkombëtare i kanë kushtuar shkrime ekselencës mjekësore që ofron sot Shqipëria. “Forbes” d...

Si (nuk) duhet ti marrim vendimet ? (4)

Nga Agustin Prenga Si duket e ardhmja? Gjithnjë ka qënë një “argëtim” i shumëkërkuar parashikimi i së ardhmes. Drejt...

Profil/ Redi Zyka, njihuni me aktorin shqiptar që ...

Redi Zyka është një ndër shqiptarët që ia ka dalë të realizojë ëndrrën e tij në Kanada. Prej vitesh, ai ka një karrierë ...

Shqiptarja valëvit flamurin kuqezi në majen më të ...

Jelena Peshkatari është alpinistja shqiptare e cila valëviti flamurin shqiptar në majën e Andeve në Argjentinë, Aconcagu...

Një film për Nënë Terezën, ja projekti ndërkombëta...

Një film biografik mbi Nënë Terezën pritet të publikohet në vitin 2020, realizuar nga regjisorja indiane Seema Upadhyay....

Pse lexoj me zë të lartë për fëmijët e mi adoleshe...

Meghan Cox Gurdon lexon me zë të lartë për vajzën e saj Phoebe. Phoebe është 17 vjeçe dhe ajo po pi kafe dhe ha mëngjes ...

VIDEO – ‘Noma’ e shqiptarit Rene Rexhepit së...

“Noma” në pronësi të shqiptarit Rene Rexhepi është shpallur sërish “Restoranti më i Mirë në Botë”. Njoftimin në Twitt...

Shqiptari, mes 15 biznesmenëve më të suksesshëm në...

Avni Orllati, biznesmeni shqiptar në Zvicër, është një nga 15 personalitetet e nominuar si finalist për çmimin Sipërma...

Qeleshja shqiptare/ Familja nga Prizreni trashëgon...

Prej më shumë se një shekulli, familja Gjurgjialo në Prizren të Kosovës, merret me punimit të plisit, qeleshes së bardhë...

Mblodhi 1.6 mln dollarë për tërmetin, Marko Kepi k...

Marko Kepi, shqiptaro-amerikani që drejton shoqatën më të madhe të diasporës në SHBA, “Rrënjët Shqiptare”, ka folur për ...

Histori suksesi/ Mjeku shqiptar vlerësohet me çmim...

Mjeku shqiptar Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar nga Kolegji Kanadez i Mjekëve të Familjes me çmimin e karrierës. Dr....

VIDEO/ Njihuni me gjyshen aventuriere, shikoni ku ...

Joan Phillips ka përmbushur ëndrrën e tij, që të hidhet në një kabinë që stimulon fluturimin në ajër, pikërisht në ditël...

Dy motrat shkencëtare shqiptare, pas Harvardit në ...

Detina dhe Argita Zalli janë dy motra shqiptare të cilat sëfundi po ushtrojnë profesionin e shkencëtarëve në London Univ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek