Akja, një bimë shumëvjeçare që rigjeneron lëkuren dhe pastron rrugët e frymëmarrjes

Akja është një bimë shumëvjeçare. Ajo rekomandohet të përdoren si çaj për të pastruar rrugët e sistemit të frymëmarrjes dhe për të nxitur urinimin. Lulet...

Si të ruhemi nga alergjitë e pranverës, disa këshilla

Ndërrimi i stinëve, luhatja e shpeshtë e temperaturave, ndotja ambientale duket se nxisin akoma më shumë alergjitë dhe problemet me rrugët e frymëmarrjes. Lodhje,...

Studimi/ 5 arsyet pse keni nevojë për bimë dhe lule në shtëpi dhe zyra

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Dhe kjo është ... shumë. Por nëse keni bimë në shtëpinë ose zyrën...

Këto janë pesë ushqimet më të mira për trurin e fëmijëve

Tani që mësimi në shkolla ka filluar përsëri, është koha e përkryer për të menduar për ushqimet më të mira për përqendrim. Ne të...

Dita Botërore e Diabetit, fisha falas edhe për studentët

Pas fëmijëve 0-18 vjeç, fishat e diabetit do të jenë falas edhe për studentët Vendimi është marrë nga ministri e Shëndetësi dhe u bë publik...

Studim/ Kujtimet e zhdukura mund të rizgjohen

Lazerat mund të rizgjojnë kujtimet e humbura. Sipas një studimi të disa shkencëtarëve nga Universiteti i Columbias, kujtimet në fakt nuk zhduken, por thjesht bëhet...

Rukola, bima magjike që sjell përfitime të mëdha për shëndetin

Rukola është një "fabrikë" me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe hekurin dhe përmban vitamina si...

Pse duhet të hani patjetër një banane në ditë

Banania njihet si një frut që lufton stresin dhe depresionin. Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyralë dhe fibra, të cilat luftojnë edhe një sërë...

5 arsye përse duhet të zgjoheni herët në mëngjes!

Me shumë siguri ju që po e lexoni këtë nuk jeni aspak fansat të zgjimit herët në mëngjes po sipas shumë studimeve të kryera...

Maminas, ndërtohet qendër e re shëndetësore

Ndërtohet qendër e re shëndetësore në Maminas, një model i qendrave të kujdesit parësor, nga infrastruktura dhe shërbimi që ofron. Ndërkohë, në qarkun e Durrësit,...

Stina e gripit/ Kura me vetëm dy përbërës që forcon imunitetin

Ndryshimi i stinëve e plogështon sistemin imunitar dhe pengon luftimin me efikasitet të sëmundjeve. Në këtë periudhë, imuniteti ka nevojë për më shumë vitamina...

Lëng shege apo portokalli?!

Lëng shege apo portokalli... A janë të gjithë lëngjet e frutave të shtrydhura, të shëndetshëm për sa i përket parandalimit të kancerit? Jo detyrimisht të...

Ja si është transformuar materniteti “Mbretëresha Geraldinë”

Qendra e Shëndetit të Gruas, sallat e obstetrikës dhe ambientet pritëse të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” në Tiranë, janë transformuar falë investimeve që janë bërë...

Tiranë, Poliklinika nr.2 me kabinet të ri fizioterapie

Kabineti i ri i fizioterapisë në Qendrën e Specialiteteve nr. 2 në Tiranë ofron tashmë shërbim më të mirë për pacientët falë rikonstruksionit të...

Ja sasia e ujit që duhet konsumuar nisur nga pesha trupore

Uji është një prej elementëve kryesorë të trupit të njeriut. Ai parandalon shqetësime të ndryshme të organizmit si dhe ndihmon në eleminimin e toksinave,...

Dentistët shkojnë në shkolla, kontroll dentar për nxënësit e klasave të para

Një nga aktivitetet e rëndësishme si depistimi është realizuar nga stomatologët te nxënësit në klasat e para në shkollën “Musa Cakërri”, në Vlorë. Drejtoria Rajonale...

Ushqimet që ju pastrojnë nga nikotina

Mjekët thonë se nikotina zgjat për vite me radhë. Ajo është për gjegjëse për rritjen e shpejtë të tensionit të gjakut dhe për dëme...

Pacientët letër falenderimi mjekut

Kemi dëgjuar shumë probleme për spitalet, mjekët dhe shërbimin shëndetësor. Shpesh jemi të prirur të dëgjojmë vetëm negativen, dramatiken, shokuesen dhe gjërat e mira t'i kalojmë...

Perimet që mbajnë nën kontroll tensionin e lartë të gjakut

Në këtë artikull do të mësoni për perimet më të mira të dimrit që ju ndihmojnë të ekuilibroni tensionin në mënyrë natyrale. Karotat Karotat janë të...

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës. Të shtunën që shkoi, u realizua koronarografia e parë në Spitalin e Shkodrës...

Ushqimet më të shëndetshme për trupin tuaj

Vezët- Dikur konsideroheshin të tepërta vezët sidomos nëse haje më shumë se 1 në ditë, por gjërat kan ndryshuar. Sa më shumë vezë të...

Investimi 25 milionë euro, do të ndërtohen 2 spitale të rinj në QSUT

Qendra Spitalore Universitare Nënë Tereza do të ketë dy spitale të rinj, një projekt i cili do të kushtojë 25 milionë euro. Projekti parashikon që...

Më shumë qendra shëndetësore gjatë sezonit turistik veror

Prej datës 15 qershor deri më 15 shtator 2016, në të gjitha zonat turistike në Shqipëri, qofshin këto zonat bregdetare apo malore, do të...

QSUT, pajisje e re moderne për realizimin e ndërhyrjeve kirurgjikale

Një tjetër pajisje moderne e teknologjisë së fundit i shtohet Qendrës Spitalore Universitare, “Nënë Tereza” në Tiranë, e cila rrit ndjeshëm cilësinë e shërbimit...

Hapet në QSUT shërbimi Neurovaskular

Në QSUT është hapur njësia e re e shërbimit Neurovaskular, njësi që është inspektuar nga Kryeministri Rama dhe ministri Beqaj. Ky shërbim ka në përbërjen...

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeriun

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeriun: 1-Agrumet Vetëm një portokall përmban 100 % të nevojave ditore në vitaminë C. Vitamina C...

Doktori shqiptar i shpëton jetën irlandezit në avion

Kardiokirurgu shqiptar që jeton dhe punon në Irlandë, Kristo Papa, i ka shpëtuar jetën një pasagjeri të avionit ku udhëtonte me bashkëshorten. Përgjatë 40 minutave...

Kufjet “AirPod 2” do jenë në gjendje të monitorojnë shëndetin tuaj

Kufjet pa tela të AirPod të Apple kanë qenë një nga produktet më të suksesshme të firmës-dhe një version i ri i parashikuar gjithashtu...

”Fundjavë ndryshe”, bashkohet edhe Spitali Hygeia me shërbimet mjeksore

Tani çdo fundjavë sipas marrëveshjes mes drejtuesve të ''Fundjava ndryshe'' dhe Spitalit Hygeia, ky spital do të jetë me vullnetarët në familjet në nevojë...

Rrushi i thatë, përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Rrushi i thatë është një aleat i shkëlqyer i shëndetit. Ai është i pasur me fibra, vitamina dhe minerale, si dhe ka përmbajtje të lartë...

Berat, rikonstruktohet Reanimacioni në Spitalin Rajonal

Spitali Rajonal i Beratit ka tashmë një sallë moderne dhe të pajisur me të gjitha aparaturat e nevojshme mjekësore në shërbimin e Reanimacionit. Në...

50 aparatura të reja i shtohen spitalit rajonal të Korçës

Spitali rajonal i Korçës i është nënshtruar transformimit, falë investimeve dhe projekteve të reja të zbatuara në këtë institucion shëndetësor. Kështu që prej prillit...

Mjekët e QSUT-së shpëtojnë foshnjën 11-ditëshe

Mjekët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” kanë kryer një operacion të rrallë. Falë ndërhyrjes së mjekëve u arrit të shpëtohej një foshnje vetëm 11-ditëshe nga...

Të kesh një motër është bekim! Studimi: Ju bëjnë më të lumtur!

Hulumtimet nga Universiteti De Montfont dhe Universiteti Ulster pretendojnë se të paturit e një motre ju bën më të lumtur dhe më optimistë. Gjatë...

Nis puna e Njësisë së Koordinimit të Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore

Ngritja e shërbimit kombëtar të urgjencës mjekësore shënon një hap të rëndësishëm me nisjen nga puna të Njësisë së Koordinimit për qytetin e Tiranës. Që...

Katër këshilla/ Si ta lini cigaren njëherë e përgjithmonë

Jeni duhanpirës? Dëshironi ta lini duhanin, por nuk dini si? Kjo kërkon durim dhe metoda të shëndosha për ta arritur qëllimin. Më poshtë ndjekeni shembujt...

Realizohet transplanti i parë i zemrës artificiale

Një burrë i është nënshtruar një transplanti zemre të mërkurën e 18 shtatorit, duke dhënë sinjale pozitive. Por ajo që është më interesante është...

Zbritja e temperaturave, ja si të mbrojmë duart nga i ftohti

Kemi apo jo dorashka, fakti është që i ftohti dëmton lëkurën tonë. Duke u kujdesur për fytyrën, por edhe duart është një rit i...

Për ata që rrinë para kompjuterit

Ushtrime të thjeshta që ndihmojnë shtyllen kurrizore për ata që rrine para kompjuterit pa lëvizur për një kohë të gjatë. I gjithë aktivititeti zgjat...

Edor Kabashi fiton Çmimin Ndërkombëtar për Mjekësinë

Edor Kabashi, PhD, është fitues i Çmimit Ndërkombëtar “Paulo Gontijo” për Mjekësinë 2016 me punimin e tij shkencor, të përzgjedhur ndër 15 studime, duke...

Studime shpresëdhënëse për të parandaluar goditjen në zemër

Një nga anët më interesante të algoritmave të kompjuterave dhe të mësuarit e paisjeve elektronike, është aftësia e tyre për të nxjerrë të dhëna...

Raporti/ Shqipëria, mes vendeve më të shëndetshme në botë

Shqipëria renditet mes vendeve të shëndetshme të botës. Një raport global ku u morën në shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipëria pozicionohet e 48-ta...

Si të mbroni veshkat! Veprimet që i dëmtojnë

Veshkat luajnë një rol thelbësor në shëndetin e trupit tonë dhe mirëmbajtja e tyre është shumë e rëndësishme. Nëse nuk e dinit, shumë gjëra...

Trieste, ish-infermieria dhuron ‘post mortum’ pasurinë spitalit

Një ish-infermiere në Trieste e cila ndërroi jetë pa të afërm pranë, i la të gjitha pasuritë e saj për spitalin e Triestes, ku...

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas specializimit në Angli

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe neurokirurg Adrian Ndroqi, i cili është specializuar në...

Një minirobot për të transportuar medikamentet në trup

Zhvillohet një mini-robot që mund të udhëtojë në trupin e njeriut për të transportuar ilaç direkt në indet e sëmura, dhe që është ndërtuar...

Hudhra, ilaç për shëndetin! Ju mbron nga disa sëmundje

Hudhra është një bimë e jashtëzakonshme dhe ka fuqi anti-bakteriale, parandalon të ftohtin, arteriosklerozën, sëmundjet e veshkave dhe forcon kapilarët e gjakut. Në mjekësinë kineze,...

Sezoni i plazhit, në funksion 25 qendra shëndetësore

Për të garantuar një sezon të mirë turistik, Ministria e Shëndetësisë edhe këtë vit ka ngritur 25  qendra që ofrojnë shërbim shëndetësor  në zonat...

Festat dhe kujdesi ndaj vetes me ushqimet, ja disa këshilla nga dietologët

Një tavolinë e bollshme gjatë ndërrimit të viteve, por edhe gjatë ditëve të festave bëhet shkak që shumë persona të abuzojnë me ushqimin. Për...

Sekreti i jetëgjatësisë? Birra, vera dhe çokollata të shtojnë jetën

Njerëzit mund të kënaqen me birrë, verë dhe çokollatë dhe të jetojnë një jetë të gjatë. Antioksidantët që ato përmbajnë mund të ndihmojnë në...

Gripi stinor, shpërndahen 100 mijë vaksina falas për të moshuarit

Rreth 100 mijë vaksina falas do të shpërndahen për të moshuarit për të shmangur virozat e stinës. Mësohet se sa filluar shpërndarja dhe aplikimi i...

Naltrexone, trajtim i ri për alkoolistët

Alkoolizmi mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju dëmton organizmin, shkakton edhe një sërë problemesh të...

Investimet në maternitete, 29 inkubatorë të rinj

29 inkubatorë të rinj dhe 8 eko obstetrike-gjinekologjike i janë shtuar materniteteve në Shqipëri. Qeveria lajmëroi gjithashtu nisjen e investimeve në disa maternitete këtë vit. Aktualisht...

Vjen në Shqipëri medikamenti i ri për kurimin dhe parandalimin e ishemive

Pacientët që bëjnë Ishemi cerebrale dhe që paraqiten tek mjeku që kur fillon mpirja e duarve e krahut, fytyrës apo simptoma të tjera mund...

Studimi: Bletët kura kundër AIDS

Kërkues të Universitetit të Uashingtonit kanë treguar se grimca mikrospkopike të mbushura me një toksinë e gjendur në helmin e bletës mund të shkatërrojë...

Shpresa për trajtimin e autizmit

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjen që nuk funksionon tek shumica e pacientëve me autizëm. I njohur si CPEB4, ky gjen kontrollon shprehjen e rreth 200...

Qendër e re shëndetësore për banorët e fshatit Babunjë në Lushnje

Banorët e fshatit Babunjë në njësinë Administrative Gradishtë, Lushnjë, kanë tashmë një qendër të re shëndetësore. Ndertimi i kesaj qendre u mundësua nga fondacioni “Mirësia” Fondacioni...

Lajmi i mirë / Lentet e syrit falas, pacientët shpëtojnë rreth 700 dollarë

Një tjetër shërbim falas i shtohet listës së shërbimeve falas që garanton qeveria shqiptare në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, vendosja e lentes se...

Ekipi multidisiplinar i DRSH Vlorë, ndihmë pacientëve në nevojë

Në rast se dikush ndihet keq nga i nxehti dhe është në pritje të ndihmës së shpejtë, ekipi multidisiplinar i Drejtorisë Rajonale Shëndetësore Vlorë, u vjen në ndihmë pacientëve...

Pajisje dhe godinë moderne, transformohet ambulanca në Lusen të Kukësit

Një ambulancë krejtëisht moderne dhe me gjithë pajisjet e kërkuara për banorët e fshatit Lusen të Kukësit. Investimet për përmirësimin e shërbimit shëndetësor parësor arrijnë...
15,431FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit