Tatimet: Sportel i dedikuar, në QKB, për të inform...

Bizneset e sapo hapura shpesh herë kanë mungesë informacioni në lidhje me detyrimet që ju lindin dhe mospërmbushja e...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse...

Shkodër, inaugurohet fabrika më e madhe e duhanit ...

Inaugurohet fabrika më e madhe e grumbullimit, përpunimit dhe paketimit të duhanit në Ballkan. Kjo fabrikë ndodhet n...

Tatimet: 9 dokumentet që biznesi mund t’i marrë on...

Tashmë 26 dokumente mund të shkarkohen online nga e-albania me vulë dixhitale, 9 prej të cilëve i përkasin Drejtorisë së...

QKB, lehtësohen procedurat; Veprimet kryhen pa par...

Në kuadër të përmirësimit të mëtejshëm të klimës së biznesit, është miratuar vendimi i qeverisë që synon të përmirësojë ...

Bashkia e Tiranës amnisti për bizneset, fal detyri...

Të paktën 13.218 subjekteve në Tiranë u falen detyrimet si taksa, tarifa, kontribute dhe dënime në fushën doganore dhe t...

“Doing Bussines 2018”: Shqipëria përmirësoi rregul...

Shqipëria shënon përmirësime lidhur me mjedisin rregullator të biznesit dhe lehtësinë e të bërit biznes krahasuar me një...

Elbasan, një kompani e re do të operojë në fushën ...

Një rafineri e re për përpunimin e naftës bruto do të ndërtohet në Balldren të Elbasanit. Qeveria i ka dhënë lejen kon...

Fier, inagurohet një biznes i ri fason i cili do t...

Qytetit të Fierit i është shtuar një tjetër biznes i ri fason krahas atyre ekzistues. Kësaj here një investim italo-shqi...

Tatimet: 9 vërtetimet që mund t’i merrni online

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar në platformën online e-albania, 9 shërbime të rëndësishme për gjenerimi...

10 startup-et më të mira shqiptare sipas renditjes...

Nga renditja e startup-eve më të mirë në mbarë botën, nuk mund të ngelej pas dhe Shqipëria me gjithë këta të talentuar q...

Histori suksesi, fermeri që transformoi biznesin e...

Resmiu transformoi të gjithë biznesin e mëparshëm në një fermë bujqësore. Pa eksperiencë, por me instiktin e sipërmarrje...

Korçë, marrëveshja me kompaninë Nexans Autoelectri...

  Finalizohet me sukses marrëveshja me kompaninë gjermane Nexans Autoelectric, për hapjen, në qytetin e Korçës, ...

Bashkia Tiranë, fonde dhe asistencë për gratë në b...

Të gjitha gratë që duan të futen në botën e sipërmarrjes përmes hapjes së një biznesi, edhe këtë vit mund të kenë nd...

Ja 11 bizneset që fituan çmime për “Bletën e Artë...

Për të katërtin vit rresht është organizuar eventi “Bleta e Artë”. Ky event u zhvillua më 28 dhjetor në Pallatin ...

Shqipëria prezantohet në Panairin e Utrecht, Holan...

Shqipëria për herë të parë është pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit në “Vakantiebeurs” Utrecht (Hollande), që...

Tatimet aktivizojnë “chat”-in me biznesin

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka vënë në dispozicion të komunikimit me tatimpaguesit një seri mjetesh, ku së f...

Bashkia Tiranë shkurton proçedurat tatimore për 50...

Nga 1 janari Bashkia e Tiranës do të lehtësojë procedurat tatimore për 50 mijë biznese që veprojnë në kryeqytet si d...

E-albania, tashmë ofron si shërbim dhe gjurmimin e...

Përveç shërbimeve të shumta për aplikime online si regjistrime, deklarime të ndryshme, apo edhe vërtetime, portali e-Alb...

Hapet thirrja për financimin e ideve të biznesit s...

Të rinjtë e kryeqytetit dhe krahinave përreth që kanë një ide bizesi social kanë mundësi të aplikojnë në bashkinë e ...

Drafti final i amnistisë: Si do falen gjobat e det...

Ministria e Financave ka hartuar draftin final për “Pagesën dhe fshirjen e pjesshme të detyrimeve tatimore dhe detyr...

”Alo Tatimet”, nga sot Qendra e Thirrj...

Duke nisur nga sot, 1 shkurt, të gjithë tatimpaguesit mund të telefonojnë në numrin e gjelbër 0800 00 02 për të marr...

Tiranë, ADISA hap sportelin e dedikuar për biznese...

Hapet sporteli i shpejtë i dedikuar vetëm për bizneset, "ProBiznes" në zyrën e Agjencisë së Ofrimit të Shërbimeve të Int...

”Alo tatimet”, në ndihmë të sipërmarrj...

Duke filluar nga data 1 shkurt 2017, në zyrat e shërbimit të tatimpaguesve është ngritur Qendra e Thirrjeve (Call Ce...

Hyn në fuqi Strategjia e Integrimit, çfarë parashi...

Plani katërvjeçar i Integrimit ka hyrë tashmë në fuqi dhe secili institucion ka të përcaktuara detyrat që duhet të p...

Lançohet “Laboratori i Inovacionit 2.0”...

Sot u lançua "Laboratori i Inovacionit 2.0", një nismë që synon mbështetjen me fonde dhe ekspertizë të ideve dhe sipërma...

Tatimet: Zgjaten afatet e deklarimit për të vetëpu...

Të vetëpunësuarit tashmë do të kenë të paktën një muaj kohë afat për t’u deklaruar në tatime për efekt pagimi kontri...

Fondi për “Start-up”, përfitojnë 7 nga...

Shtatë sipërmarrje private kanë fituar të drejtën për t’u financuar nga fondet e buxhetit të shtetit si sipërmarrje Star...

Falen 660 milionë euro borxhe, qeveria përgatit pr...

Qeveria pritet t’i propozojë Parlamentit faljen më të madhe të borxheve për biznesin dhe individët në historinë e fi...

Eksportet e këpucës “Made in Albania” rriten me 20...

Mbyllja e ciklit në disa kompani shqiptare të prodhimit të këpucës, përveçse ka rritur vlerën e shtuar në ekonominë ...

Tiranë, finalizohet me sukses Fondi për Gratë Sipë...

Falë mbështetjes së Bashkisë së Tiranës, 22 gra kanë mundur që sot të kenë bizneset e tyre në kryeqytet, duke punësu...

Raporti ”Doing Business 2017”, Shqipër...

Banka Botërore publikoi raportin e saj të përvitshëm "Të bësh biznes". Vendi ynë renditet i 58-ti nga 190 shtete që ...

Vlonjati që ka 280 dele e dhi: Kam punësuar vetën ...

Investimi në blegtori po shndërrohet në përparësi për shumë banorë të zonave rurale të cilët po shtojnë tufat dhe angazh...

Thirrje për ide inovative “Sipërmarrjet Kreative 2...

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes në kuadër të projektit “I4TOUR - Zhvillimi Territor...

AMF: Si të dalloni skemat mashtruese online, ja ko...

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) ka të publikuara në faqen e vet të internetit të dhëna lidhur me portalet ...

Lehtesimi i procedurave të vlerësimit në Doganë

Proçedura e vlerësimit në Doganë do të jetë tërësisht online. Për herë të parë sipërmarrja s’do të ketë kontakt të drejt...

Drafti i ri për procedurat tatimore, zbuten gjobat...

Zbutja e masave ndëshkuese nis nga bizneset që kapen të paregjistruara. Sipas draftit të ri të procedurave tatimore,...

Tregtia me Kosovën, pikë e përbashkët doganore në ...

Bizneset kosovare do të kenë mundësi, që mallrat e importuar përmes Shqipërisë t’i zhdoganojnë në Durrës. Ministrat ...

Ahmetaj: Ligji për faljen e gjobave dhe detyrimeve...

Ligji për faljen e detyrimeve dhe gjobave pritet të miratohet nga Kuvendi i Shqipërisë në mes të muajit shkurt. Lajm...

Tatimet: Ja procedurat se si mund të dorëzohen inv...

Sipas afateve ligjore të vëna nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, bizneset duhet të dorëzojnë gjendjen e invent...

“Heritage Fondation”, Shqipëria e 13 në botë për l...

“Heritage Fondation”, një nga institutet kërkimore më të njohur në fushën e ekonomisë e klasifikoi Shqipërinë si ven...

Tatimet: Nga shkurti nis funksionimi i ‘Qendrës së...

Për çdo çështje që ka lidhje me administratën tatimore, individët apo edhe bizneset do të mund të marrin informacion...

Rriten eksportet, fasonët dhe bujqësia me 19 e 22 ...

Eksportet e kompanive shqiptare u rritën me 17.4 për qind në muajin nëntor, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të...

Puna me orare fleksibël është më produktive

Vitet e fundit, një sërë ngjarjesh shqetësuese kanë ndryshuar mënyrën se si i shohim sektorë të tërë. Spotify për muzikë...

Tiranë, shpallet thirrja e tretë e programit të ve...

U shpall sot në Tiranë thirrja e tretë e programit të vetëpunësimit për të rinjtë. Çdo i ri apo re me një ide dhe pla...

Aplikacioni M-Tax eFiling, informacion në kohë rea...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se aplikacioni M-Tax eFiling, i  vjen në ndihmë të gjithë tatimpaguesve, në ...

Jo më spekulime me çmimet, bursë për prodhimet buj...

Shpesh herë fermerët ankohen se prodhimet e tyre shkojnë dëm, për shkak të lojërave me çmimet që bëjnë tregtarët. ...

8 mënyra për të inkurajuar idetë inovative

Disa prej inovacioneve kanë lindur nga ide të njerëzve të thjeshtë, prandaj mundohuni që punonjësit tuaj t’i inkurajoni ...

Renditja globale e konkurrueshmërisë, Shqipëria pë...

Shqipëria shënon rritje me 13 pozicione më lart në renditjen globale të konkurueshmërisë ekonomike. Vendi ynë ka ...

Ja si mund të rrisni produktivitetin dhe lumturinë...

Avantazhet e një stafi me punonjës të lumtur janë evidente dhe nuk kanë nevojë për shumë fjalë. Përveç lidhjes që ekzist...

5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një e...

Mirëpriten prodhimet shqiptare në panairin serb

Panairi i mobiljeve në Beograd për herë të parë një prodhues shqiptarë. Panairi beogradas ka hapur dyert për bashkëp...

Berlin, prodhimet shqiptare ekspozohen në panairin...

Prodhimet shqiptare po ekspozohen në një nga panairet më të rëndësishme ndërkombëtare të fruta-perimeve, Fruit Logis...

Gjirafa përzgjidhet në mesin e Top 13 Startup-ëve ...

Programi (SEC2SV) i cili është themeluar nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian në World Economic Forum në 2014,...

Informacioni rreth detyrimeve tatimore, ngrihet nj...

Njohja me detyrimet tatimore mund të bëhet përmes shërbimit “call center”, pa pagesë. Drejtoria e Përgjithshme e ...

Itali, prodhimet shqiptare në panairin “Terra Madr...

Prodhimet shqiptare si vaji i ulliri i Elbasanit, mjalti i Kelmendit dhe glikotë e Përmetit do të prezantohen në edicion...

Korçë/ Markata e Shijes një tjetër atraksion, ja s...

Markata e Shijes në Korçë, një qendër vitale për tregtimin e produkteve bio është atraksioni më i ri në qytet. 120 tr...

LISTA/ Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Shqip...

Samir Mane u vlerësua si njeriu më i pasur në Shqipëri. Sipas studimit të Institutit Europian Pashko për 10 super të pas...

Matrikullim dhe vaksinim falas për të gjitha ferma...

Reforma në shërbimin veterinar shqiptar synon forcimin e kontrollit dhe garantimin e sigurisë ushqimore në tregjet e ven...

5 banka të gatshme të financojnë të interesuarit e...

5 banka tregtare financojnë të gjithë të interesuarit që duan të investojnë në agroturizëm përmes projektit ''100+ fshat...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek