Paga mesatare shkon 61 600 lekë, INSTAT: Rrogat u rritën 9% deri në shtator

Paga mesatare në Shqipëri në muajin shtator ishte 61,600 lekë. Një vit më parë, ajo ishte 56.400 lekë. Rritja vjetore...

Kultivimi i vreshtave të rrushit, një biznes në rritje në Shqipëri

Kultivimi i vreshtave është gjerësisht i përhapur dhe një burim i rëndësishëm i të ardhurave dhe vetëpunësimit për një n...

Tokio e bën të detyrueshme me ligj vendosjen e paneleve diellore në shtëpitë e reja

Autoritetet e Tokios kanë miratuar një vendim për ta bërë të detyrueshëm instalimin e paneleve diellore për shtëpitë e r...

E-Albania, sipërmarrësit mund të marrin online titullin e liçencës

Çdo sipërmarrje nga sot mund të marrë titullin e lejes/licencës me vlerë ligjore për subjektin që ka në zotërim përmes s...

EUROSTAT: Shqiptarët, rekord në Evropë për vetëpunësimin, e gjejnë vet punën pa u varur nga shteti

Për të siguruar jetesën, një pjesë e madhe e shqiptarëve nuk varen as nga shteti dhe as nga sipërmarrjet e mëdha, por, s...

4 këshilla nëse bashkëpunoni me një startup

Ju keni investuar shumë në krijimin e kompanisë suaj. Për këtë duhet të siguroheni që edhe çdo kompani tjetër me të c...

5 banka të gatshme të financojnë të interesuarit e programit ”100+ fshatrat”

5 banka tregtare financojnë të gjithë të interesuarit që duan të investojnë në agroturizëm përmes projektit ''100+ fshat...

Bletaria/ Subvencionim me 1 mijë lekë për zgjua për fermat që kanë mbi 50 koshere

Bletaria është një nga 9 sektorët që financon Skema Kombëtare e Mbështetjes për Bujqësinë 2021, si një nga degët më të r...

Historia e Marjolit, fermeri që prodhon 2 milionë fidanë perimesh në sezon

Në Lushnjë gjendet një serrë model me fidanë, ngritur me mbështetjen e programit IPARD II. Serra e Marjolit është paj...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund të kërkojnë biznese

Shumë njerëz e përdorin WhatsApp për të blerë, por tashmë nuk kanë nevojë të largohen nga aplikacionit për të gjetur një...

Fituese e projektit “Idea”/ Njihuni me Blertën, që krijoi fermën me shafran

Blerta Feka, fituese e projektit “Idea” të mbështetur nga GIZ dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë, ka arritur të fit...

Skema e subvencionimit me naftë 2023-2025, mbi 18 mijë përfitues

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural parashikon të rrisë me 25% numrin e fermerëve të përfshirë në Skemat Kombëtar...

Fabrika e vetme në Rajon, tashmë plastmas me flluska prodhohet edhe në Shqipëri

Në Shqipëri janë të shumtë shembujt e suksesit në punë, që me vendosmëri dhe dinjitet ecin përpara. Që prej vitit 200...

5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një e...

“Auto Moto Parku” i parë shqiptar, Rama: Është hapur gara, 5 kompanitë më prestigjioze shprehën inte...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se është hapur gara për projektin e “Auto Moto Parkut” të parë shqiptar që do të ndërt...

Tatimet: Ja procedurat se si mund të dorëzohen inventarët elektronikisht

Sipas afateve ligjore të vëna nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, bizneset duhet të dorëzojnë gjendjen e invent...

FOTOT/ Njihuni me Kledisin, fermeri që ka dyfishuar sipërfaqet e mollëve për eksport

Kledisi një fermer nga fshati Bitinckë e Korçës, thotë se “Fuji është varieteti i mollës që ka më shumë treg, pasi rezis...

8.8 miliardë lekë eksporte bujqësore, ja produkti “Made in Albania” më i kërkuar

Eksportet e prodhimeve bujqësore arritën gjatë vitit të kaluar vlerën e 8,8 miliarde lekëve, bëri të ditur INSTAT. Pe...

Miratohet udhëzimi për ndryshimin e kompensimeve të fermerëve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton të gjithë tatimpaguesit se është publikuar në Fletoren Zyrtare nr. 23, datë ...

43 përfitues nga skema IDEA-Grant

Për periudhën shtator 2018-prill 2019 janë përzgjedhur 43 përfitues të granteve në skemën IDEA-Grant, nga 137 aplikime q...

Nis punën fabrika e re e kromit në Kalimash

Në Kalimash nisi punën fabrika e pasurimit të kromit, “Eurochrome”, një investim shqiptaro-austriako-suedez. Në të është...

Çmim më të favorshëm të energjisë elektrike për bizneset në treg të lirë

Qeveria Shqiptare vendos të mbështesë edhe bizneset e mëdha të cilat që prej vitit 2019 janë në treg të lirë, përmes Kor...

Kultivimi i Aloe Vera, sipërmarrje e suksesshme për Albi Sulon

Albi Sulo ka ndërmarrë një biznes, kultivimin e Aloe Vera. Ai ka ngritur një serë me 4000 rrënjë Aloe Vera, të cilat u p...

Nga 1 janari 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë

Prej datës 1 janar 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë. Dy operatorët, ONE dhe ALBtelecom do të bashk...

LISTA/ Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Samir Mane u vlerësua si njeriu më i pasur në Shqipëri. Sipas studimit të Institutit Europian Pashko për 10 super të pas...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse...

Berlin, prodhimet shqiptare ekspozohen në panairin ndërkombëtar ”Fruit Logistica”

Prodhimet shqiptare po ekspozohen në një nga panairet më të rëndësishme ndërkombëtare të fruta-perimeve, Fruit Logis...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

Shqipëria ka nevojë për Biznese të Udhëhequra nga Vlerat

Javën që shkoi, organizata LinkAcross Albania organizoi një trajnim 4 ditor për sipërmarrësit e rinj. Gjatë trajnimit, "...

PROFIL – FOTO/ Ferma blegtorale model e Hysniut në Vaun e Dejës

Në fshatin Mjedë, të Vaut të Dejës, Shkodër, Hysni Ibrahimaj, veteriner me përvojë të gjatë pune, me mbështetjen e AZHBR...

Histori suksesi, fermeri që transformoi biznesin e tij

Resmiu transformoi të gjithë biznesin e mëparshëm në një fermë bujqësore. Pa eksperiencë, por me instiktin e sipërmarrje...

700 tonë mandarina nga Saranda u eksportuan në vendet e rajonit dhe BE, gjatë një viti

Eksportet e agrumeve “Made in Albania” furnizojnë jo vetëm tregun rajonal, Kosovë, Maqedoni e Veriut, por tashmë kanë ko...

E-albania, tashmë ofron si shërbim dhe gjurmimin e çështjeve të prokurimit publik

Përveç shërbimeve të shumta për aplikime online si regjistrime, deklarime të ndryshme, apo edhe vërtetime, portali e-Alb...

Rritet numri i “shefeve”/ Femrat fitojnë terren në biznes

Rreth 28.9 për qind e bizneseve aktive në vend janë të përqendruara në kryeqytet. Numri i subjekteve në Tiranë ka ard...

Me 20 prill nisin aplikimet për subvencionin e qumështit

Me datën 20 prill nisin aplikimet për të gjithë fermerët që duan të përfitojnë subvencion për çdo litër qumësht të shitu...

Investimi 47 milionë lekë në rezervuarin e Okshtunit, 450 ha tokë bujqësore hyjnë në sistemin e ujit...

Rezervuari i Okshtunit, Njësia Administrative Lekaj, Rrogozhinë është një nga ujëmbledhësit e rëndësishëm për vaditjen n...

”Alo Tatimet”, nga sot Qendra e Thirrjeve është funksionale

Duke nisur nga sot, 1 shkurt, të gjithë tatimpaguesit mund të telefonojnë në numrin e gjelbër 0800 00 02 për të marr...

Mbështetje financiare deri në 50% për prodhuesit e verës dhe përpunuesit e peshkut

Programi IPARD II, adreson mbështetje financiare deri në 50% të vlerës së investimit në sektorin e vreshtarisë, prodhimi...

Adi, ideatori i krijimi të një nga bizneset më të suksesshëm në fushën e riciklimit

Pas studimeve universitare në Bejrut dhe një eksperience prej sipërmarrësi në Itali, Adi energjik dhe i palodhur, kthehe...

Çelet Panairi Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, marrin pjesë 100 biznese ndërkombëtare

Sot është hapur Panairi Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë...

Tatimet: 9 dokumentet që biznesi mund t’i marrë online

Tashmë 26 dokumente mund të shkarkohen online nga e-albania me vulë dixhitale, 9 prej të cilëve i përkasin Drejtorisë së...

Bota e teknologjisë, ja 11 gratë më të pasura

Në listën e miliardereve që kanë arritur suksesin falë industrisë së teknologjisë janë shumë emra të famshëm, ndërsa dis...

Tiranë, shpallet thirrja e tretë e programit të vetëpunësimit për të rinjtë

U shpall sot në Tiranë thirrja e tretë e programit të vetëpunësimit për të rinjtë. Çdo i ri apo re me një ide dhe pla...

Sot do t’iu njohim me Martirion, “mbretin” lulediellit – E nisi me 5 hektarë...

Të rinjtë po kthejnë vëmendjen tek bujqësia, duke ngritur sipërmarrje të reja, modele të zhvillimit në sektorin rural. ...

Mollët dibrane dhe lëngu natyral i çertifikuar nga BE plot shije dhe vlera

Arkat e mbushura plot me mollët e bukura jeshile janë xhevahiri i parë që të kënaq syrin kur vë këmbën në pragun e fabri...

Bimët mjekësore/ Subvencionim fermerëve deri 100 mijë lekë përmes Skemës Kombëtare

Deri në 100 mijë lekë financon qeveria, për fermerët që mbjellin bimë mjekësore e aromatike në vlerën 200 000 lekë për h...

8 mënyra për të inkurajuar idetë inovative

Disa prej inovacioneve kanë lindur nga ide të njerëzve të thjeshtë, prandaj mundohuni që punonjësit tuaj t’i inkurajoni ...

10 startup-et më të mira shqiptare sipas renditjes botërore

Nga renditja e startup-eve më të mirë në mbarë botën, nuk mund të ngelej pas dhe Shqipëria me gjithë këta të talentuar q...

Mbyllet faza e parë të programit IPARD II, nis shqyrtimi i dosjeve

Janë mbyllur sot aplikimet për të përfituar nga thirrja e parë e programit IPARD II, me vlerë 50.3 milionë euro, mbështe...

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri, një biznes fitimprurës

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri po shndërrohet në një biznes vërtet fitimprurës, duke premtuar një prespektivë të shk...

Gjirafa përzgjidhet në mesin e Top 13 Startup-ëve në Evropë

Programi (SEC2SV) i cili është themeluar nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian në World Economic Forum në 2014,...

Modele që frymëzojnë/ Emirjoni, fermeri 35 vjeçar me 8 dynym serra

Bujqësia është kthyer në biznes fitimprurës dhe po thith gjthnjë e më shumë vëmendjen e fermerëve të rinj, që rrisin sip...

“Panairi i Gjilanit 2018”, prezantohen 40 kompani shqiptare

40 kompani nga qytete të ndryshme të Shqipërisë po prezantohen në “Panairin e Gjilanit 2018”, në datat 26-28 shtator. ...

QKB, lehtësohen procedurat; Veprimet kryhen pa para

Në kuadër të përmirësimit të mëtejshëm të klimës së biznesit, është miratuar vendimi i qeverisë që synon të përmirësojë ...

Korçë, marrëveshja me kompaninë Nexans Autoelectric, pritet të ofrojë rreth 1000 vende pune

  Finalizohet me sukses marrëveshja me kompaninë gjermane Nexans Autoelectric, për hapjen, në qytetin e Korçës, ...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

Sera diellore moderne/ Njihuni me Agronin, fermerin model

Agroni është marrë që në vitin 1994 me bujqësi. Si një fermer me zemrën dhe mendjen tek toka ai vendosi të bëjë një i...

Aplikacioni M-Tax eFiling, informacion në kohë reale rreth detyrimeve tatimore

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se aplikacioni M-Tax eFiling, i  vjen në ndihmë të gjithë tatimpaguesve, në ...

Historia frymëzuese e Bukuries/ Ka 700 koshere me bletë të ndara në 7 parqe

Nga parku i bletëve, ku po lulëzon pranvera, Bukurie Mëhalla, na sjell një histori frymëzimi për punën në fshat. Një ...

Ja 3 skemat e aplikimit për fermerët në programin IPARD

Tri janë masat që mbështet programi IPARD. Masa e parë mbështet investimet në fermë në sektorin e prodhimit të qumësh...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek