Matrikullim dhe vaksinim falas për të gjitha fermat blegtorale

Reforma në shërbimin veterinar shqiptar synon forcimin e kontrollit dhe garantimin e sigurisë ushqimore në tregjet e ven...

Shqipëria ka nevojë për Biznese të Udhëhequra nga Vlerat

Javën që shkoi, organizata LinkAcross Albania organizoi një trajnim 4 ditor për sipërmarrësit e rinj. Gjatë trajnimit, "...

Eksportet e këpucës “Made in Albania” rriten me 20% arrijnë në 360 mln euro

Mbyllja e ciklit në disa kompani shqiptare të prodhimit të këpucës, përveçse ka rritur vlerën e shtuar në ekonominë ...

Historia e Marjolit, fermeri që prodhon 2 milionë fidanë perimesh në sezon

Në Lushnjë gjendet një serrë model me fidanë, ngritur me mbështetjen e programit IPARD II. Serra e Marjolit është paj...

5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një e...

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri, një biznes fitimprurës

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri po shndërrohet në një biznes vërtet fitimprurës, duke premtuar një prespektivë të shk...

Sot do t’iu njohim me Martirion, “mbretin” lulediellit – E nisi me 5 hektarë...

Të rinjtë po kthejnë vëmendjen tek bujqësia, duke ngritur sipërmarrje të reja, modele të zhvillimit në sektorin rural. ...

Turizmi gjallëroi edhe tregtinë me pakicë, volumi u rrit me 4.6 %

Në tremujorin e tretë të këtij viti volumi i tregtisë me pakicë u rrit me 4.6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vit...

Adi, ideatori i krijimi të një nga bizneset më të suksesshëm në fushën e riciklimit

Pas studimeve universitare në Bejrut dhe një eksperience prej sipërmarrësi në Itali, Adi energjik dhe i palodhur, kthehe...

Puna me orare fleksibël është më produktive

Vitet e fundit, një sërë ngjarjesh shqetësuese kanë ndryshuar mënyrën se si i shohim sektorë të tërë. Spotify për muzikë...

Berlin, prodhimet shqiptare ekspozohen në panairin ndërkombëtar ”Fruit Logistica”

Prodhimet shqiptare po ekspozohen në një nga panairet më të rëndësishme ndërkombëtare të fruta-perimeve, Fruit Logis...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

“Dogana pa letra”/ Shërbim online për bizneset, shkurtohet koha dhe ulen kostot

Nis për herë të parë aplikimi i shërbimit të ri online për bizneset, “Dogana pa letra”. Deklaratat doganore tashmë kr...

Tatimet aktivizojnë “chat”-in me biznesin

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka vënë në dispozicion të komunikimit me tatimpaguesit një seri mjetesh, ku së f...

Kultivimi i manave goxhi në Shqipëri, biznesi që të bën milioner

Një sipërfaqe prej 30 hektarësh tokë do të sjellë një risi në bujqësinë shqiptare, ku për herë të parë në Shqipëri ka ni...

Çmim më të favorshëm të energjisë elektrike për bizneset në treg të lirë

Qeveria Shqiptare vendos të mbështesë edhe bizneset e mëdha të cilat që prej vitit 2019 janë në treg të lirë, përmes Kor...

Aplikacioni M-Tax eFiling, informacion në kohë reale rreth detyrimeve tatimore

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se aplikacioni M-Tax eFiling, i  vjen në ndihmë të gjithë tatimpaguesve, në ...

Historia frymëzuese e Bukuries/ Ka 700 koshere me bletë të ndara në 7 parqe

Nga parku i bletëve, ku po lulëzon pranvera, Bukurie Mëhalla, na sjell një histori frymëzimi për punën në fshat. Një ...

Mirëpriten prodhimet shqiptare në panairin serb

Panairi i mobiljeve në Beograd për herë të parë një prodhues shqiptarë. Panairi beogradas ka hapur dyert për bashkëp...

Nisin më 24 mars aplikimet për shpërndarjen e fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumë...

Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve ek...

Njerëzit e punës/ Denada, historia e një fermereje të suksesshme

Në fshatin Krutje të Lushnjës, një zonë e begatë, me njerëz punëtor, gjenden shumë aktivitete bujqësore dhe investime të...

AMF: Si të dalloni skemat mashtruese online, ja kompanitë e licencuara

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) ka të publikuara në faqen e vet të internetit të dhëna lidhur me portalet ...

FOTOT/ Sakipi dhe Shemsiu, babë e bir, mjeshtrat e djathit dhe sipërmarrësit model

Sakip e Shemsi Ngota, janë një shembull suksesi në Dibër dhe gjithë Shqipërinë. Babë e bir, nuk kanë ngritur thjesht një...

Shkalla e papunësisë zbret në 10.6 %

Shkalla e papunësisë për tremujorin e tretë të këtij viti rezulton në nivelin më të ulët të viteve të fundit, konkretish...

Tatimet: Ja procedurat se si mund të dorëzohen inventarët elektronikisht

Sipas afateve ligjore të vëna nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, bizneset duhet të dorëzojnë gjendjen e invent...

Slow Food Berat në zbulim të recetave amerikane

“Nga toka në tryezë”: shkëmbim i diplomacisë Culinare me kuzhinieren Tiffany Derry, është titulli i projektit që përfshi...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund të kërkojnë biznese

Shumë njerëz e përdorin WhatsApp për të blerë, por tashmë nuk kanë nevojë të largohen nga aplikacionit për të gjetur një...

4 këshilla nëse bashkëpunoni me një startup

Ju keni investuar shumë në krijimin e kompanisë suaj. Për këtë duhet të siguroheni që edhe çdo kompani tjetër me të c...

Sektori i agrobiznesit/ Rriten financimet në Shqipëri

BERZH dhe qeveria shqiptare mbështesin portofolin e kredive deri në 35 milionë euro për hua në sektorin e agrobiznesit d...

Çelet Panairi Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, marrin pjesë 100 biznese ndërkombëtare

Sot është hapur Panairi Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë...

Gjirafa përzgjidhet në mesin e Top 13 Startup-ëve në Evropë

Programi (SEC2SV) i cili është themeluar nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian në World Economic Forum në 2014,...

Mbyllet faza e parë të programit IPARD II, nis shqyrtimi i dosjeve

Janë mbyllur sot aplikimet për të përfituar nga thirrja e parë e programit IPARD II, me vlerë 50.3 milionë euro, mbështe...

8.8 miliardë lekë eksporte bujqësore, ja produkti “Made in Albania” më i kërkuar

Eksportet e prodhimeve bujqësore arritën gjatë vitit të kaluar vlerën e 8,8 miliarde lekëve, bëri të ditur INSTAT. Pe...

Ja 10 kompanitë më të mira në SHBA për rekrutimin e talenteve

Këto 10 kompani janë më të mirat në SHBA për tërheqjen dhe punësimin e talenteve më të mirë, sipas të dhënave të LinkedI...

Shifra/ Sa të huaj vizituan Shqipërinë për arsye biznesi dhe profesionale

Numri i shtetasve të huaj që vizituan vendin tonë për qëllime biznesi dhe profesionale në periudhën janar-shtator të kët...

Lehtesimi i procedurave të vlerësimit në Doganë

Proçedura e vlerësimit në Doganë do të jetë tërësisht online. Për herë të parë sipërmarrja s’do të ketë kontakt të drejt...

Panariti: Mbështetje financiare për prodhuesit e vajit të ullirit

Anëtari i kryesisë së Partisë së Lirisë, Edmond Panariti kërkoi sot që të mbështeten fermerët financiarisht në ruajtjen ...

Shmangia e evazionit, nga 1 shtatori biznesi vetëm me një NIPT

Ndryshimet në Ligjin për procedurën tatimore, parashikon ndalimin e zotërimit të më shumë se një NIPT-i. Në këto kush...

I i riu nga Shkodra futet në listën e “Forbes” si njerëzit më të suksesshëm nën moshën 30 vjeç

Ai është Kevin Sekniqi, një djalosh nga Shkodra, i cili është një nga 30 personat e moshës nën 30 vjeç që ka arritur një...

“Heritage Fondation”, Shqipëria e 13 në botë për lirinë tregtare

“Heritage Fondation”, një nga institutet kërkimore më të njohur në fushën e ekonomisë e klasifikoi Shqipërinë si ven...

Sera diellore moderne/ Njihuni me Agronin, fermerin model

Agroni është marrë që në vitin 1994 me bujqësi. Si një fermer me zemrën dhe mendjen tek toka ai vendosi të bëjë një i...

Nga 1 janari 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë

Prej datës 1 janar 2023, Shqipëria do të ketë vetëm dy operatorë celularë. Dy operatorët, ONE dhe ALBtelecom do të bashk...

Mbështetje financiare deri në 50% për prodhuesit e verës dhe përpunuesit e peshkut

Programi IPARD II, adreson mbështetje financiare deri në 50% të vlerës së investimit në sektorin e vreshtarisë, prodhimi...

Ja si mund të rrisni produktivitetin dhe lumturinë e punonjësve

Avantazhet e një stafi me punonjës të lumtur janë evidente dhe nuk kanë nevojë për shumë fjalë. Përveç lidhjes që ekzist...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, shërbime të reja online

Çdo sipërmarrës tashmë ka mundësinë të kryejë online aplikimin për “Listëpagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore, ...

Paga mesatare shkon 61 600 lekë, INSTAT: Rrogat u rritën 9% deri në shtator

Paga mesatare në Shqipëri në muajin shtator ishte 61,600 lekë. Një vit më parë, ajo ishte 56.400 lekë. Rritja vjetore...

Drafti i ri për procedurat tatimore, zbuten gjobat për biznesin

Zbutja e masave ndëshkuese nis nga bizneset që kapen të paregjistruara. Sipas draftit të ri të procedurave tatimore,...

LISTA/ Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Samir Mane u vlerësua si njeriu më i pasur në Shqipëri. Sipas studimit të Institutit Europian Pashko për 10 super të pas...

700 tonë mandarina nga Saranda u eksportuan në vendet e rajonit dhe BE, gjatë një viti

Eksportet e agrumeve “Made in Albania” furnizojnë jo vetëm tregun rajonal, Kosovë, Maqedoni e Veriut, por tashmë kanë ko...

Korçë, marrëveshja me kompaninë Nexans Autoelectric, pritet të ofrojë rreth 1000 vende pune

  Finalizohet me sukses marrëveshja me kompaninë gjermane Nexans Autoelectric, për hapjen, në qytetin e Korçës, ...

Histori suksesi, braktisën emigracionin për të nisur biznesin në Shqipëri

Në kohën kur të gjithë linin Shqipërinë për të shkuar në emigracion, vëllezërit Alijahaj lanë emigracionin për t'u k...

FOTOT/ Njihuni me Kledisin, fermeri që ka dyfishuar sipërfaqet e mollëve për eksport

Kledisi një fermer nga fshati Bitinckë e Korçës, thotë se “Fuji është varieteti i mollës që ka më shumë treg, pasi rezis...

Kultivimi i vreshtave të rrushit, një biznes në rritje në Shqipëri

Kultivimi i vreshtave është gjerësisht i përhapur dhe një burim i rëndësishëm i të ardhurave dhe vetëpunësimit për një n...

Ja si fermerët mund të aplikojnë online për subvencionet

Fermerët shqiptarë do ta kenë më të thjeshtë të përfitojnë nga fondi i planifikuar në paketën e mbështetjes për bujqësin...

Skema e subvencionimit me naftë 2023-2025, mbi 18 mijë përfitues

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural parashikon të rrisë me 25% numrin e fermerëve të përfshirë në Skemat Kombëtar...

Renditja globale e konkurrueshmërisë, Shqipëria përmirësohet me 13 pozicione

Shqipëria shënon rritje me 13 pozicione më lart në renditjen globale të konkurueshmërisë ekonomike. Vendi ynë ka ...

“Panairi i Gjilanit 2018”, prezantohen 40 kompani shqiptare

40 kompani nga qytete të ndryshme të Shqipërisë po prezantohen në “Panairin e Gjilanit 2018”, në datat 26-28 shtator. ...

Bashkia Tiranë, fonde dhe asistencë për gratë në biznes

Të gjitha gratë që duan të futen në botën e sipërmarrjes përmes hapjes së një biznesi, edhe këtë vit mund të kenë nd...

Po Shqipëria ku renditet? Ja në cilat shtete europiane hotelet dhe restorantet janë më të lira e më ...

Janë ditët e fundit të vitit. Shumë persona planifikojnë ta kalojnë fundin e vitit në shtëpi, apo në lokal brenda vendit...

Njihuni me Besnikun nga Divjaka, eksportues kryesor i bimëve mjekësore në BE

BioBes sh.p.k. është një kompani e cila ndodhet në Divjakë, specializuar në kultivimin, mbledhjen dhe eksportin e bimëve...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek