5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një e...

Itali, prodhimet shqiptare në panairin “Terra Madre Salone del Gusto”

Prodhimet shqiptare si vaji i ulliri i Elbasanit, mjalti i Kelmendit dhe glikotë e Përmetit do të prezantohen në edicion...

Histori suksesi, fermeri që transformoi biznesin e tij

Resmiu transformoi të gjithë biznesin e mëparshëm në një fermë bujqësore. Pa eksperiencë, por me instiktin e sipërmarrje...

Aplikacioni M-Tax eFiling, informacion në kohë reale rreth detyrimeve tatimore

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se aplikacioni M-Tax eFiling, i  vjen në ndihmë të gjithë tatimpaguesve, në ...

Histori suksesi, braktisën emigracionin për të nisur biznesin në Shqipëri

Në kohën kur të gjithë linin Shqipërinë për të shkuar në emigracion, vëllezërit Alijahaj lanë emigracionin për t'u k...

Gjirafa përzgjidhet në mesin e Top 13 Startup-ëve në Evropë

Programi (SEC2SV) i cili është themeluar nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian në World Economic Forum në 2014,...

Lehtesimi i procedurave të vlerësimit në Doganë

Proçedura e vlerësimit në Doganë do të jetë tërësisht online. Për herë të parë sipërmarrja s’do të ketë kontakt të drejt...

Ja si fermerët mund të aplikojnë online për subvencionet

Fermerët shqiptarë do ta kenë më të thjeshtë të përfitojnë nga fondi i planifikuar në paketën e mbështetjes për bujqësin...

Tiranë, ADISA hap sportelin e dedikuar për bizneset

Hapet sporteli i shpejtë i dedikuar vetëm për bizneset, "ProBiznes" në zyrën e Agjencisë së Ofrimit të Shërbimeve të Int...

Tatimet: 9 dokumentet që biznesi mund t’i marrë online

Tashmë 26 dokumente mund të shkarkohen online nga e-albania me vulë dixhitale, 9 prej të cilëve i përkasin Drejtorisë së...

“Doing Bussines 2018”: Shqipëria përmirësoi rregullat e biznesit

Shqipëria shënon përmirësime lidhur me mjedisin rregullator të biznesit dhe lehtësinë e të bërit biznes krahasuar me një...

Tatimet: 9 vërtetimet që mund t’i merrni online

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar në platformën online e-albania, 9 shërbime të rëndësishme për gjenerimi...

E-albania, tashmë ofron si shërbim dhe gjurmimin e çështjeve të prokurimit publik

Përveç shërbimeve të shumta për aplikime online si regjistrime, deklarime të ndryshme, apo edhe vërtetime, portali e-Alb...

Bashkia e Tiranës amnisti për bizneset, fal detyrimet dhe gjobat

Të paktën 13.218 subjekteve në Tiranë u falen detyrimet si taksa, tarifa, kontribute dhe dënime në fushën doganore dhe t...

Bashkia Tiranë, fonde dhe asistencë për gratë në biznes

Të gjitha gratë që duan të futen në botën e sipërmarrjes përmes hapjes së një biznesi, edhe këtë vit mund të kenë nd...

QKB, lehtësohen procedurat; Veprimet kryhen pa para

Në kuadër të përmirësimit të mëtejshëm të klimës së biznesit, është miratuar vendimi i qeverisë që synon të përmirësojë ...

Nis punën fabrika e re e kromit në Kalimash

Në Kalimash nisi punën fabrika e pasurimit të kromit, “Eurochrome”, një investim shqiptaro-austriako-suedez. Në të është...

10 startup-et më të mira shqiptare sipas renditjes botërore

Nga renditja e startup-eve më të mirë në mbarë botën, nuk mund të ngelej pas dhe Shqipëria me gjithë këta të talentuar q...

”Alo tatimet”, në ndihmë të sipërmarrjes dhe tatimpaguesve

Duke filluar nga data 1 shkurt 2017, në zyrat e shërbimit të tatimpaguesve është ngritur Qendra e Thirrjeve (Call Ce...

Tatimet: Sportel i dedikuar, në QKB, për të informuar biznset

Bizneset e sapo hapura shpesh herë kanë mungesë informacioni në lidhje me detyrimet që ju lindin dhe mospërmbushja e...

Tatimet: Zgjaten afatet e deklarimit për të vetëpunësuarit

Të vetëpunësuarit tashmë do të kenë të paktën një muaj kohë afat për t’u deklaruar në tatime për efekt pagimi kontri...

Hyn në fuqi Strategjia e Integrimit, çfarë parashikon për lëvizjen e lirë të mallrave

Plani katërvjeçar i Integrimit ka hyrë tashmë në fuqi dhe secili institucion ka të përcaktuara detyrat që duhet të p...

”Alo Tatimet”, nga sot Qendra e Thirrjeve është funksionale

Duke nisur nga sot, 1 shkurt, të gjithë tatimpaguesit mund të telefonojnë në numrin e gjelbër 0800 00 02 për të marr...

Falen 660 milionë euro borxhe, qeveria përgatit projektin

Qeveria pritet t’i propozojë Parlamentit faljen më të madhe të borxheve për biznesin dhe individët në historinë e fi...

Thirrje për ide inovative “Sipërmarrjet Kreative 2017”

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes në kuadër të projektit “I4TOUR - Zhvillimi Territor...

Drafti final i amnistisë: Si do falen gjobat e detyrimet dhe taksat e makinave që do hiqen nga qarku...

Ministria e Financave ka hartuar draftin final për “Pagesën dhe fshirjen e pjesshme të detyrimeve tatimore dhe detyr...

Tatimet aktivizojnë “chat”-in me biznesin

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka vënë në dispozicion të komunikimit me tatimpaguesit një seri mjetesh, ku së f...

Tregtia me Kosovën, pikë e përbashkët doganore në Durrës

Bizneset kosovare do të kenë mundësi, që mallrat e importuar përmes Shqipërisë t’i zhdoganojnë në Durrës. Ministrat ...

Ahmetaj: Ligji për faljen e gjobave dhe detyrimeve miratohet në mes të shkurtit

Ligji për faljen e detyrimeve dhe gjobave pritet të miratohet nga Kuvendi i Shqipërisë në mes të muajit shkurt. Lajm...

Tatimet: Nga shkurti nis funksionimi i ‘Qendrës së Thirrjeve’ për biznesin

Për çdo çështje që ka lidhje me administratën tatimore, individët apo edhe bizneset do të mund të marrin informacion...

Shqipëria prezantohet në Panairin e Utrecht, Holandë

Shqipëria për herë të parë është pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit në “Vakantiebeurs” Utrecht (Hollande), që...

Tatimet: Ja procedurat se si mund të dorëzohen inventarët elektronikisht

Sipas afateve ligjore të vëna nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, bizneset duhet të dorëzojnë gjendjen e invent...

Eksportet e këpucës “Made in Albania” rriten me 20% arrijnë në 360 mln euro

Mbyllja e ciklit në disa kompani shqiptare të prodhimit të këpucës, përveçse ka rritur vlerën e shtuar në ekonominë ...

Ja 11 bizneset që fituan çmime për “Bletën e Artë” 2016

Për të katërtin vit rresht është organizuar eventi “Bleta e Artë”. Ky event u zhvillua më 28 dhjetor në Pallatin ...

Rriten eksportet, fasonët dhe bujqësia me 19 e 22 % më shumë

Eksportet e kompanive shqiptare u rritën me 17.4 për qind në muajin nëntor, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të...

Bashkia Tiranë shkurton proçedurat tatimore për 50 mijë biznese

Nga 1 janari Bashkia e Tiranës do të lehtësojë procedurat tatimore për 50 mijë biznese që veprojnë në kryeqytet si d...

Korçë, marrëveshja me kompaninë Nexans Autoelectric, pritet të ofrojë rreth 1000 vende pune

  Finalizohet me sukses marrëveshja me kompaninë gjermane Nexans Autoelectric, për hapjen, në qytetin e Korçës, ...

Lançohet “Laboratori i Inovacionit 2.0”

Sot u lançua "Laboratori i Inovacionit 2.0", një nismë që synon mbështetjen me fonde dhe ekspertizë të ideve dhe sipërma...

“Heritage Fondation”, Shqipëria e 13 në botë për lirinë tregtare

“Heritage Fondation”, një nga institutet kërkimore më të njohur në fushën e ekonomisë e klasifikoi Shqipërinë si ven...

Jo më spekulime me çmimet, bursë për prodhimet bujqësore

Shpesh herë fermerët ankohen se prodhimet e tyre shkojnë dëm, për shkak të lojërave me çmimet që bëjnë tregtarët. ...

Elbasan, një kompani e re do të operojë në fushën e hidrokarbureve

Një rafineri e re për përpunimin e naftës bruto do të ndërtohet në Balldren të Elbasanit. Qeveria i ka dhënë lejen kon...

Shkodër, inaugurohet fabrika më e madhe e duhanit në Ballkan

Inaugurohet fabrika më e madhe e grumbullimit, përpunimit dhe paketimit të duhanit në Ballkan. Kjo fabrikë ndodhet n...

Tiranë, finalizohet me sukses Fondi për Gratë Sipërmarrëse

Falë mbështetjes së Bashkisë së Tiranës, 22 gra kanë mundur që sot të kenë bizneset e tyre në kryeqytet, duke punësu...

AMF: Si të dalloni skemat mashtruese online, ja kompanitë e licencuara

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) ka të publikuara në faqen e vet të internetit të dhëna lidhur me portalet ...

Mirëpriten prodhimet shqiptare në panairin serb

Panairi i mobiljeve në Beograd për herë të parë një prodhues shqiptarë. Panairi beogradas ka hapur dyert për bashkëp...

Hapet thirrja për financimin e ideve të biznesit social të të rinjve

Të rinjtë e kryeqytetit dhe krahinave përreth që kanë një ide bizesi social kanë mundësi të aplikojnë në bashkinë e ...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse...

Raporti ”Doing Business 2017”, Shqipëria përmirësohet me 32 vende

Banka Botërore publikoi raportin e saj të përvitshëm "Të bësh biznes". Vendi ynë renditet i 58-ti nga 190 shtete që ...

Ja si mund të rrisni produktivitetin dhe lumturinë e punonjësve

Avantazhet e një stafi me punonjës të lumtur janë evidente dhe nuk kanë nevojë për shumë fjalë. Përveç lidhjes që ekzist...

Fier, inagurohet një biznes i ri fason i cili do të operojë në fushën tekstilit

Qytetit të Fierit i është shtuar një tjetër biznes i ri fason krahas atyre ekzistues. Kësaj here një investim italo-shqi...

Renditja globale e konkurrueshmërisë, Shqipëria përmirësohet me 13 pozicione

Shqipëria shënon rritje me 13 pozicione më lart në renditjen globale të konkurueshmërisë ekonomike. Vendi ynë ka ...

Fondi për “Start-up”, përfitojnë 7 nga 20 aplikimet tek AIDA

Shtatë sipërmarrje private kanë fituar të drejtën për t’u financuar nga fondet e buxhetit të shtetit si sipërmarrje Star...

Drafti i ri për procedurat tatimore, zbuten gjobat për biznesin

Zbutja e masave ndëshkuese nis nga bizneset që kapen të paregjistruara. Sipas draftit të ri të procedurave tatimore,...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek