Rritet paga minimale, me 1 janari bëhet 26 mijë le...

Rritet niveli i pagës minimale në vend. Në mbledhjen e djeshme, Këshilli i Ministrave ka vendosur që pagesa minimale e d...

Nis ‘bashkimi’, hiqen kontrollet e dyf...

Hiqen kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri-Kosovë. Qeveria shqiptare ka miratuar nje vendim, i cili lehtëson ndj...

“La Repubblica” shkruan për shqiptarin ‘hero’: Vra...

E përditshmja italiane La Repubblica përmes korrespondentit të saj në Catania, ka përcjellë historinë e emigrantit shqip...

Agjencia franceze e lajmeve AFP publikon pamje nga...

Agjencia franceze e lajmeve AFP ka publikuar foton e realizuar nga fotoreporteri Gent Shkullaku ku shfaqet plot drita sh...

Ja sa shqiptarë kanë marrë nënshtetësinë nga vende...

Prej vitit 2002 rreth 330 mijë shqiptarë që jetojnë jashtë kanë marrë nënshtetësinë e një vendi anëtarë të Bashkimit Eur...

Nga heqja e tarifës, bursa 10 mijë lekë në muaj, r...

Ja si do të zgjidhen tetë kërkesat e studentëve. Qeveria miraton vendimet PAKTI PER UNIVERSITETIN Kërkesa e parë e...

Krishtlindje: Ecovolis dhe Eko Mendje sërish me ni...

Aktivistë të Ecovolis dhe Eko Mendje organizuan dje nismën, që tashmë e kanë kthyer në traditë, “Gatuaj një pjatë më shu...

FOTOT/ Magjia e festave në Korçë, Krishtlindje të ...

Një atmosferë magjike, si vetë festa e Krishtlindjes, ka përfshirë Korçën e mbuluar nga dëbora. Pak para mesnate, tek...

Harta/ Festat, zbuloni cili është gatimi shqiptar ...

Nuk ka asgjë më magjike se sa kalimi i sezonit të festave të rrethuar nga moti i ftohtë, dritat festive dhe aroma e gësh...

Lajmi i mirë/ Gjuha shqipe futet si lëndë me zgjed...

Një lajm i mirë vjen nga Turqia, ku gjuha shqipe është futur si lëndë me zgjedhje në shkolla. Mësimdhënia e gjuhës sh...

Krishtlindja/ Besimtarët e krishterë festojnë lind...

Besimtarët e Krishterë festojnë këtë të martë lindjen e Jezus Krishtit. Për të Krishterët, Jezusi është biri i Perënd...

Mbi 5,6 milionë turistë vizituan Shqipërinë këto 1...

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në vendin tonë në 11-mujorin e vitit 2018 është 5 646 104 duke u rritur me 16,2 %, në ...

Gjeniu 6-vjeçar që flet 7 gjuhë, fëmija shqiptar m...

Amar Lenjani nga Karaçeva, fëmija superior me koeficient të inteligjencës 131. Telefonin e mban në dorë në më...

Koncerti për Krishtlindjen, ja surprizat që ju pre...

Tirana do të presë sot Krishtlindjet me një koncert festiv që do të organizohet në “Skënderbej”. Festimet do të nisin n...

Përmbledhje me lajmet pozitive të fundjavës

1- Ndryshime në buxhet, 300 mln lekë për konviktet Janë akorduar 300 milionë lekë për restaurimin e konvikteve. Ky vend...

”Paqe në fushëbetejë”, një histori e b...

Në verën e vitit 1914, Europa ishte shndërruar në teatër të një lufte që shihte përballë dy aleanca të mëdha: Britania e...

Festivali i RTSH/ Përzgjidhet kënga që do të përfa...

Jonida Maliqi me këngën “Ktheju tokës” me muzikë dhe poezi të Eriona Rushitit, është fituese e Fest’ 57. Ajo u shpal...

Gjiri i Gjipesë mes 50 plazheve më të bukura të bo...

Gjiri i Gjipesë është renditur mes 50 plazheve më të bukura të botës për vitin 2018 nga faqja më e madhe kanadeze që u k...

Hapet muzeu i “mjeshtrit të dritës”, f...

Është hapur në Korçë muzeu “Gjon Mili”, një galeri e cila i dedikohet tërësisht ‘mjeshtrit të dritës’, fotografit që ka ...

Dyfishohet buxheti për universitetet dhe kërkimin ...

Qeveria ka përgatitur një projektvendim që ndryshon buxhetin e shtetit për vitin e ardhshëm duke dyfishuar fondet për ar...

Tiranës i shtohet një tjetër destinacion/ Rihapet ...

Nga sot, Kalaja e vjetër e Tiranës është hapësira më e re kulturore e tregtare e qytetit, ku qytetarët dhe turistët e sh...

‘Festat janë për të dhuruar’, njihuni ...

Është kohë festash dhe shpesh njerëzit bëhen më të ndjeshëm dhe nuk ngurojnë të bëjnë thirrje për të ndihmuar më të varf...

Kredi të buta, përfitojnë 1104 familje, mes tyre e...

Plot 1104 familje dhe çifte të reja çifte të reja dhe të pastreha të Tiranës, do të kenë mundësi që përmes programit të ...

Saranda, mes 40 destinacioneve më të mira në botë!...

“Business Insider” që i kushtohet kryesisht ngjarjeve ekonomike në botë, ka zhvilluar një analizë ku rendit 40 destinaci...

Rritet numri i bizneseve të huaja në Shqipëri, pun...

Numri i ndërmarrjeve të huaja, të cilat ushtrojnë aktivitet ekonomik në Shqipëri, në vitin 2017, u rrit me 11,6 %, kraha...

Vendet e BE, 5.45 miliardë euro investime në Shqip...

Investimet e huaja direkte nga vendet e Bashkimit Europian drejt Shqipërisë në fund të vitit 2017 arriten në 5.45 miliar...

Flet Liljana, shqiptarja mes 50 mësueseve më të mi...

Liljana Luani nga qyteti i Shkodrës njihet si mësuesja e nxënësve të ngujuar. Prej 15 vitesh, ajo shkon në shtëpitë e fë...

Shtypi francez vlerëson Ermonela Jahon: Interpreti...

Ermonela Jaho shkëlqeu në “Traviatën” e Verdit, duke elektrizuar “Operën e Bastijës”, Paris e duke marrë nga shtypi vend...

Marrëveshja me Italinë, ja vendimi i ri që lehtëso...

Qytetarët shqiptarë nuk do kenë më nevojë të certifikojnë vërtetimet që u nevojiten në shtetin fqinj nga Ambasada Italia...

Kush është shqiptari “engjëll mbrojtës”, që u shpa...

Një shqiptar i Kosovës që jeton në Suedi është shpallur hero në vendin nordik, pasi shpëtoi jetën e 20 fëmijëve të mitur...

10 ide si të dekorojmë shtëpinë për Krishtlindje

Nga ark. Klaudia Llupo Është Krishtlindje! Është festë! Gëzimi i Krishtlindjes shprehet më së miri nëpërmjet dekor...

FESTAT/ 30 mijë lekë shpërblim për familjet e varf...

Qeveria vendosi sot të akordojë paketën e solidaritetit për familjet në nevojë dhe personat me aftësi të kufizuar. Çd...

Nënshkruhet marrëveshja, 1.4 milionë euro për sekt...

Është nënshkruar sot në Tiranë, me Drejtorin e Zyrës së KfW-së në Tiranë Björn Thies, marrëveshjen e grantit me vlerë 1....

Bursë 100 dollarë dhe zero tarifë për studentët me...

Qeveria ka publikuar një draft mbi 8 kerkesat e studenteve Sipas draftit, studenteve me mesatare 9 dhe 10 dhe atyre q...

Shqiptarët të parët në Itali, statistikat i nxjerr...

Shqiptarët janë komuniteti më punëtorë në Itali. Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Sigurimeve Shoqërore dhe Shën...

FOTOT/ Puka, parajsa e fshehtë e Veriut nën magjin...

Puka, e kthyer tashmë në një destinacion turistik, ofron për vizitorët një peizazh të harmonishëm alpin sidomos në prag ...

Nga 1 janari, studentët do të paguajnë vetëm gjysm...

Nga data 1 janar e vitit që vjen, studentët e programit Bachelor, do të paguajnë vetëm 50% të tarifave të studimit. G...

Kuzhinieri shqiptar, “mbreti” i përgat...

Shqiptarët po depërtojnë në çdo stil të jetës në Amerikë. Madje edhe ata që kanë shkuar në vitet e fundit. Dhe nuk është...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Banka e Shqipërisë: Ekonomia përfitoi nga turizmi 1.5 miliard euro Ekonomia shqiptare përfitoi gati 1 miliardë e gjy...

Rriten eksportet “Made in Albania”, ja produktet s...

Eksportet “made in Albania” kanë shënuar një ecuri pozitive gjatë 11 mujorit 2018, duke reflektuar trendin e rritjes poz...

Banka e Shqipërisë: Ekonomia përfitoi nga turizmi ...

Ekonomia shqiptare përfitoi gati 1 miliardë e gjysmë euro të ardhura bruto nga turizmi në 9 muajt e parë të vitit. Të dh...

Përmbledhje me lajmet pozitive të fundjavës

1- Shpëtoi jetën e disa fëmijëve, shqiptari shpallet ‘Heroi i vitit 2018’ në Suedi Autoritetet suedeze e kanë shpallur ...

Mbështetje financiare deri në 50% për prodhuesit e...

Programi IPARD II, adreson mbështetje financiare deri në 50% të vlerës së investimit në sektorin e vreshtarisë, prodhimi...

“Legjenda e vetmisë”, romani i shkrimt...

Aftësia e ripërpunimit të një përralle të errët të kohëve moderne, nominoi romanin “Legjenda e vetmisë” të Ridvan Dibrës...

Prestigjiozja zvicerane: Verën e ardhshme, shtetas...

Plazhistët zviceranë shumë shpejt do të popullojnë plazhet e Shqipërisë, pasi operatorët turistikë kanë shtuar këtë dest...

Tjetër histori suksesi, boksieri lezhjan shpallet ...

Boksieri i ri shqiptar, Jurgen Uldedaj u shpall Kampion Bote në kategorinë WBO Junior, të boksit, pasi mposhti argjentin...

FOTO/ Mesuesja nga Shkodra mes 50 arsimtareve më t...

Liljana Luani, mësuesja nga Shkodra e cila ka mision në jetën e saj ndihmën ndaj fëmijëve të cilët vuajnë nga pasojat e ...

Dhjetëra finlandezë vendosen në Sarandë, blejnë vi...

Një komunitet finlandez prej disa dhjetëra personash është vendosur vitet e fundit në Sarandë, përmes blerjes së apartam...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Alma Juniku shpallet ...

Tjetër sportist me origjinë shqiptare, tjetër titull. Bokserja, Alma Juniku është shpallur kampione e botës, në WBC M...

Shpëtoi jetën e disa fëmijëve, shqiptari shpallet ...

Autoritetet suedeze e kanë shpallur Fidan Bejtën “Heroi i vitit 2018”. Akti i kosovarit është vlerësuar lartë nga autori...

BE jep 2.8 milionë euro për fuqizimin e administra...

Në kuadër të mbështetjes së vazhdueshme të Bashkimit Europian (BE) për reformën në administratën publike, është lançuar ...

Firmoset marrëveshja me Gjermaninë, 18.8 milionë e...

U nënshkruan sot në Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë tre marrëveshje mes qeverisë Shqiptare, qeverisë së Republikës ...

VIDEO/ Aktori shqiptar me famë botërore që luajti ...

Ai është një aktor i përmasave ndërkombëtare që ka realizuar disa role mjaft të rëndësishme. Arben Bajraktaraj, shqiptar...

Ditë historike për Kosovën! Kuvendi miraton formim...

Ditë historike për Kosovën. Tashmë shteti më i ri në Evropë është bërë me ushtrinë e tij. Kuvendi i Kosovës miratoi l...

Njihuni me 10 shtetet më të vizituara në botë për ...

Europa është një prej destinacioneve më të preferuara nga turistët, ku çdo vit regjistrohen me miliona njerëz të cilët v...

Projekti 5 milionë euro, Ballkani miraton zhvillim...

Grupi i Ekspertëve të Turizmit të Evropës Juglindore së fundmi ka miratuar një plan të përbashkët për krijimin e rrugë...

Vlorë, sistem ndriçimi në rrugën e Pyllit të Sodës...

Përfundon puna edhe për sistemin e ndriçimit në rrugën e Pyllit të Sodës. Ndriçimi përgjatë të gjithë rrugës është i ...

Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

1- Nis puna për rikonstruksionin e rrugës Agim – Babunjë, e cila lidh dy zona bujqësore Ka filluar puna për rikonstruks...

Nga kërkimet e italianëve në Google për turizmin, ...

Sardenja në vend të parë, ndërsa Siçilia në vend të tretë, por mes këtyre të dyjave ndodhet surpriza, Shqipëria, në podi...

FOTOT/ A është ky fshati shqiptar me dekorimin më ...

Fshati Pjetërshan në Komunën e Gjakovës është një ndër fshatrat shqiptarë me dekorimin më fantastik për Krishtlindje. ...
24,362FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek