Nis edicioni i dytë i festivalit të dramës shqipe “Metrofest”

Teatri Metropol vazhdon traditën me premierat e tij. Sezoni i dytë artistik tetor-dhjetor sjell larmi veprash, shqiptare...

Hurmat, fruti magjik i vjeshtës. Ja cilat janë vlerat ushqyese të tyre

Në pritje të frutit më të mirë të kësaj stine, është mirë të dimë edhe disa prej vlerave ushqyese të hurmave në shëndeti...

Specialistët nisin inventarizimin kombëtar të pyjeve dhe kullotave

Specialistët e Agjencisë Kombëtare të Mjedisit, vazhdojnë punën në  terren për mbledhjen e të dhënave në kuadër të Inven...

Majlinda Kelmendi vlerësohet si xhudistja më e mirë në botë

Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka vlerësuar me çmim xhudistin nga Kosova, Majlinda Kelmendi. Kampionia olimpike është s...

Rrjeta gjigande e merimangës krijon pamje spektakolare

Kushtet e ngrohta atmosferike në Greqinë perëndimore kanë çuar në krijimin spektakolar të një rrjete merimangash prej 30...

”Loro Boriçi” është gati

Për të gjithë sportdashësit, të cilët me padurim e kanë pritur, stadiumi ''Loro Boriçi'' në Shkodër është gati. Lajmi u ...

Viza turistike për në Amerikë, nuk ju duhet garanci financiare

Ambasada Amerikane në Tiranë ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët e interesuarit për vizë turisti...

Nëse keni ide, një mundësi e mirë për t’i dhënë ngjyra Tiranës

Në kuadër të rijetësimit të fasadave të qytetit të Tiranës Ndërmarrja e Dekorit – Bashkia Tiranë lajmëron të gjithë pikt...

Fier, aktivitet sensibilizues në Ditën Botërore të Përsonave me Aftësi të Kufizuara

“Thyeni barrierat, hapni dyert për një shoqëri gjithpërfshirëse”, me këtë mesazh Bashkia Fier, nëpërmjet qendrës “Horizo...

Fillon puna për sistemin e ndriçimit në zonën e Linzës

Ka filluar këtë javë puna  me vendosjen e shtyllave në zonën e Linzës, një aks rrugor tepër i rëndësishëm jo vetëm për r...

Korçë, çelet Masteri i Restaurimit

Masteri i Restaurimit, për herë të parë dhe i vetmi i këtij lloji në Shqipëri ëshë çelur në qytetin e Korçës. 43 student...

Pukë/ Autombulancë e re, dhuratë nga një humanist norvegjez

Banorët e qytetit të Pukës do të kenë tashmë një autoambulancë të re, dhuratë e humanistit norvegjez, Ove Haristad. K...

Ligji për portalet online: Të ndëshkueshme komentet fyese

Qeveria do të rikthejë projektligjin për tregtinë elektronike, i cili bën të ndëshkueshme çdo fyerje apo koment në p...

Drejt përfundimit rikonstruksioni i plotë i Qendrës Sociale Kukës

Projekti me vlerë 15.076.242 lekë, bashkëfinancuar nga Bashkia Kukës dhe Qeveria Zviceriane nëpërmjet programit të DLDP,...

FOTOT/ Drejt përfundimit rruga Qukës-Skënderbe në Përrenjas

Investimi për asfaltimin e rrugës Qukës-Skënderbe në Përrenjas, po shkon drejt përfundimit. Investimi i realizuar me fon...

Punësimi, rreth 300 të rinj nga diaspora do hyjnë në administratë

Në vitin e dytë të zbatimit të Programit Kombëtar të Punësimit, administrata publike në Shqipëri dhe Kosovë ka punës...

”Të dua baltë shqiptare…’/ Në përkujtim të korifeut të prozës moderne shqipe

Sot shënohet 111-vjetori i lindjes së korifeut të prozës moderne shqipe, Mitrush Kutelit. Sidomos për brezin e ri, ve...

Përfundon rehabilitimi i pesë kthesave në Qafë Thanë (Fotot)

Një tjetër aks i rëndësishëm kombëtar i është nënshtruar ndërhyrjeve rehabilituese, me qëllim lehtësimin e qarkullimit t...

Dhjetë shprehjet më të bukura nga Charles Bukowski

“Doja ta thoja me zë të lartë atë që ndieja, por qëndrova i heshtur nga frika se nuk do të më kuptonin”. “ Disa njerë...

Foto/ Moratoriumi i gjuetisë ka rigjallëruar faunën e egër

Moratoriumi i gjuetisë ka filluar të japi efektet e saj, pasi bota e egër e faunës është gjallëruar. Këto foto janë s...

17780 vende të lira në universitet publike. Sot filloi faza e dyte e aplikimeve

17 780 vende janë në dispozicion të maturanteve për të gjithë programet mësimore që ofrohen në universitetet publike...

Rikonstruksion i plotë për 4 km rrugë që lidhin Krrabën me autostradën

Bashkia e Tiranës ka ndërhyrë duke bërë të mundur rikonstruksionin e plotë dhe shtrimin me asfalt të 4 km rrugë në Krrab...

Kukës, rehabilitim i trotuareve në lagjen nr.4

Bashkia Kukës, përmes Drejtorisë së Shërbimeve Publike, ka ndërhyrë duke rehabilituar troturaret dhe hapsirat publike pë...

Tiranë, nis puna për rikonstruksionin e plotë të shkollës “Jeronim De Rada”

Shumë shpejt komuniteti i Njësisë 9 në kryeqytet do të ketë një shkollë tërësisht të re, me kushte e mjedise dinjitoze p...

Qeveria akordon shpëblim për festat e fundvitit, ja sa është shuma sipas kategorive

6 mijë lekë është shpërblimi që do të marrin nga qeveria shqiptare për festat e fundvitit 643 mijë pensionistë. Lajm...

RTSH, së shpejti me një kanal të dedikuar për fermerët dhe bujqësinë

Se shpejti Shqipëria do të ketë një kanal të posaçëm për bujqësinë dhe fermerët Kanali I posaçëm për bujqësinë, do të...

FOTO/ Rritja e sigurisë rrugore, fillojnë punimet në rreth rrotullimin e Kolonjës

Autoriteti Rrugor Shqiptar bën me dije se kanë filluar punimet për rritjen e sigurisë rrugore te Rreth rrotullimi i Kolo...

Tirana pa makina, tashmë traditë

Dita dielë pa makina për qendrën e Tiranës tashmë është kthyer në traditë. Në këtë ditë ku rrugët janë të lira për qytet...

Kjo foto është konsideruar si më e mira e këtij shekulli

Natyra shpesh na lë pa fjalë. E njëjta gjë ndodh edhe me kafshët, veprimet e të cilave shpesh herë bëhen shëmbuj frymëzu...
video

200 milionë lekë fond si bonus strehimi

200 milionë lekë është fondi që Ministria e Zhvillimit Urban ka ndarë këtë vit për programin e bonusit të strehimit. Në ...

Tiranë: kryhet pastrimi i kanaleve të kullimit në Ibe dhe Shesh

Bashkia Tiranë ka kryer pastrimin e kanaleve kulluese në Ibe dhe Shesh.

Nis rehabilitimi i banesave për 30 familje në Paskuqan

Në Paskuqan ka nisur rehabilitimi i banesave të 30 familjeve në nevojë, familjeve me ndihmë ekonomike si dhe atyre rome ...

Skënderbeu kualifikohet për në fazën “play-off” të Europa League

“Ujqit e dëborës” kanë bërë mrekullinë duke u kualifikuar në “Elbasan Arena”. Skënderbeu dhe Mllada e Boleslav e kanë...

Qyteti i Elbasanit tashmë me një tjetër park

Një tjetër ambjent i gjelbëruar, një park çlodhës i shtohet qytetit të Elbasanit, duke krijuar një atmosferë ndryshe në ...

Tiranë: Plani i ri Urbanistik, 25 hektarë shtesë Parkut të Liqenit

Hapësira të tjera i shtohen Parkut të Madh të Liqenit, të cilat vihen në shërbim të qytetarëve të të gjitha grupmosh...

Zbulohet projekti, edhe Saranda me shëtitore të re (Fotot)

Në shtator do të nisë puna për një tjetër Lungomare. Bëhet fjalë për qytetin e Sarandës, që do të ketë një vijë bregdeta...

Park lodrash dhe parking, 145 vende të reja për makinat tek rruga e Elbasani

Sot në Tiranë, përveç dy parkingjeve te sheshi “Skënderbej” dhe në hyrje të Bulevardit të Ri, të cilët kanë zgjidhur një...

Shtohet gjelbërimi në bulevardin ”Jakov Xoxa”

Bashkia Fier prej disa ditësh ka nisur punën për të shtuar gjelbërimin në rrugën më të frekuentuar të qytetit. Pas shumë...

Tiranë: Rikonstruktohen mjediset e shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët”

Nga sot, 482 nxënës të shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët” në Njësinë 8, do të kenë mundësi të studiojnë në mjedise të ...

Magjia e Drilonit dhe Tushemishtit, destinacioni përrallor ekoturistik

Studioja projektuese portugeze PROAP u shpall fituese e konkursit për hartimin e projektit të parkut ujor për zhvillimin...

Fondacioni Mirdita hap shkollë shqipe në Itali

Në Ankona të Italisë, në rajonin e Marche, komuniteti shqiptar përmes fondacionit Mirdita ka hapur një shkollë në gj...

Aktorja Hajrie Rondo vlerësohet me ”Medaljen e Mirënjohjes”

Personazhi i njohur i Tanës në filmin “14 vjeç dhëndër” është një nga dhjetëra rolet e mrekullueshme që Hajrie Rondo...

Shkodër, asfaltohet rruga për 4 mijë banorë të disa fshatrave

Rruga “Dodë Qarri” në Njësinë Administrative Rrethina të Bashkisë së Shkodrës, ka nisur të rikonstruktohet. Kilometri...

Berati po i rikthehet traditës, shtohen 2 mijë m2 kalldrëm i ri

Konsiderohen si krenaria e qytetit muze të Beratit dhe ndonëse ndër vite për shkak të nevojave të qarkullimit të mje...

Lushnje, Këshilli Rinor shpërndan dhurata për familjet në nevojë

Këshilli Rinor Lushnje, drejtuar nga Vullnetarja e Korpusit të Paqes në Lushnje, Hilary Richardson, në bashkëpunim m...

Google Map, tashmë parashikon edhe trafikun

Google ka deklaruar se do të përmirësojë përvojën naviguese të secilit përdorues, të Google Map. Risia që do e bëjë këtë...

”Festa e Miqësisë”, ndizet qyteti i ‘një mbi një dritareve’

Berati mirëpret sot ”Festën e Birrës”, eventi më i madh festiv i kësaj vjeshte në qytetin e një mijë e një dritareve. ...

Vendosen ndriçuesit e rinj LED në Korçë, kursejnë energjinë elektrike deri në 65 për qind

Korça do të ndriçojë më shumë. Bashkia Korçë me një fond prej 830 milionë lekë po investon për vendosjen e ndriçuesve të...

FA riparuan urën monument kulture të Orgockës

Pas 50 vjetësh xhenierët e FA riparuan urën monument kulture të Orgockës mbi Osum. Në fakt edhe para 50 viteve kanë qenë...

Jeni nxënës? Ja si mund të përfitoni intership 4 javor në SHBA…falas

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Tiranë, tani po pranon aplikime për programin “Benjamin Franklin”...

Tiranë, rrjet i ri ndriçimi përgjatë rrugës “Mihal Grameno”

I gjithë blloku i banesave që shtrihet përgjatë rrugëve “Mihal Grameno” dhe “Budi” në Njësinë nr.2 është kthyer në një n...

BUNK’ART, tinguj Jazz

Tinguj Jazz në, BUNK'ART, një Bunker i Luftës së Ftohtë.

Lezhë/ U shërben 10 mijë banorëve, nis puna për ndërtimin e rrugës Balldren-Bend

Pas 20 vitesh ka nisur puna për ndërtimin e rrugës Balldren-Bend në qarkun e Lezhës. Rreth 10 mijë banorë të njësive ...

Tiranë, nis rehabilitimi i lagjeve në “Rrugën e Kavajës”

Një tjetër lagje në kryeqytet po transformohet tërësisht. Pas rehabilitimit të rrugës së Kavajës, një vëmendje i është k...

Fëmijët me përkujdesje sociale, vizita e syze falas

Pas gjyshërve në Shtëpitë e të Moshuarve, tashmë edhe fëmijët e institucioneve të përkujdesit përfitojnë nga vizita mjek...

Lushnje, përfundon rehabilitimi i Poliklinikës, përfitojnë 186 mijë banorë

Poliklinika e qytetit të Lushnjes, që përfshin edhe dy qendrat më të mëdha shëndetësore të qytetit është rehabilituar të...

Bashkia Tiranë: 320 pemë të reja tek parku i ri urban në Laprakë

Një nga zonat që deri pak kohë më parë shërbente si vendgrumbullimi për mbetjet urbane nga banorët e njësinë nr. 11,...

Pastrohet plazhi i Velipojës

Bashkia Shkodër në bashkëpunim me Shoqatën e Bashkive të Shqipërisë, me ndihmesën e nxënësve të shkollave të Njësisë Adm...

FOTOT/ Pas Karavastasë, flamingot rikthehen edhe në Lagunën e Nartës

Pamje të rralla vijnë nga Laguna e Nartës në Zvërnec, aty ku qindra flamingo janë rikthyer në “habitatin” e tyre natyral...

Lehtësi për fermerët dhe agroturizmin, përfundon rikonstruksioni i rrugës Salari-Dukaj

Fondi Shqiptar i Zhvillimit informon se ka përfunduar rikonstruksioni i rrugës Salari-Dukaj. Me një gjatësi investimi 7 ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek