Gjirokastër, dezinfektohet Parku i Viroit

Bashkia Gjirokastër ka po kryen dezinfektimin e Parkut të Viroit. Ky dezinfektim i shërben natyrës por mbi të gjitha kom...

Kosovë-Maqedoni, marrëveshje për njohjen e patenta...

Kosova dhe Maqedonia me marrëveshje për njohjen reciproke të patentë shoferëve. Sot është nënshkruar marrëveshja për ...

Shqipëria, ndër vendet e para me numër të lartë fe...

Shqipëria renditet ndër vendet që ka prezencë të lartë të femrave në kabinetin qeveritar. Raporti i Inter-Parliamentary ...

Berat: Inagurohet zyra e shërbimeve me një ndalesë...

Është përuruar zyra me një ndalesë në Bashkinë Berat, e cila shënon nje hap cilësor ne ofrimin e shërbimeve qytetareve d...

YouTube, 25 milionë dollarë kundër lajmeve të rrem...

Kompania YouTube do të investojë 25 milionë dollarë kundër lajmeve të rremë përpara zgjedhjeve në mes të mandatit në SHB...

Rihapet shtëpia e pushimit në Velipojë, e cila do ...

Pas shumë kohësh, është rihapur shtëpia e pushimit në Velipojë, ku do të kalojnë pushimet fëmijët që jetojnë në instituc...

Restorantet në Angli, bakshishet për stafin me lig...

Restoranteve në Angli do t’iu ndalohet me ligj mbajtja e bakshisheve të siguruara prej stafit. Rrjete të njohura atje...

FOTOT/ “Taulantia”, një bulevard i ri ...

Prej disa ditësh vijojnë punimet për transforminin e bllokut që kufizohet nga Blv. “Bajram Curri” - Blv. “Petro Nini Lua...

Tiranë, rikthehet ndriçimi në rrugën ”Konti ...

Bashkia e Tiranës, përmes skuadrës që kujdeset për ndriçmin e rrugëve të Tiranës, ka bërë të mundur rikthimin e ndriçimi...

Lezhë/ U shërben 10 mijë banorëve, nis puna për nd...

Pas 20 vitesh ka nisur puna për ndërtimin e rrugës Balldren-Bend në qarkun e Lezhës. Rreth 10 mijë banorë të njësive ...

Tiranë, rrjeti i ri furnizimi me ujë të pijshëm në...

Një linjë e re furnizimi përfundoi në rrugën e “Durrësit”. UKT ka kryer një sërë investimesh në kryeqytet, duke zëvendës...

Nis edicioni i 12 i “Rally Albania”

Nga Bulevardi Dëshmorët e Kombit ka nisur “Rally Albania”, garë që do të zgjasë 1,800 kilometra nëpër terrenet e thyera ...

Ruajtja e trashëgimisë, ekspertë europianë për res...

Ekspertë nga “Europa Nostra”, organizata kryesore e trashëgimisë në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane të Investime...

Po ju, çfarë do të bënit nëse do të gjenit 235 mij...

Një motorist gjeti mijëra euro të shpërndara në anën e një autostrade spanjolle dhe i dorëzoi në polici. Pasi u numëruan...

Vlorë, nisin punimet për rikonstruksionin e rrugëv...

Bashkia Vlorë ka nisur punimet për rikonstruksionin e dy segmenteve rrugore “Zigur Lelo” e “Shefit Zenaj”. Kjo përbën nj...

FOTOT/ Xhubleta, veshja e vjetër shqiptare bën bas...

Tipologjia e Xhubletës si veshje, konsiderohet si nga më të vjetrat. Studiues, etnografë dhe të apasionuar të etnografis...

SHBA: Shqipëria, një nga destinacionet turistike m...

Dje ishte dita Botërore e Turizmit. Shqipëria po kthehet me shpejtësi në një nga destinacionet turistike më tërheqëse...

Konkursi i fotografisë

Alb.Bio.Blitz 2016 është konkursi i fotografisë i organizuar nga PPNEA në të cilin ftohen të marrin pjesë të gjithë ...

Aksi Qukës-Qafë Plloçë, nis puna për hapjen e dy t...

Ka nisur puna për hapjen e dy tuneleve prej 700 dhe 300 metrash, ndërkohë është duke u punuar me ritëm në pjesën tjetër ...

Për ata që rrinë para kompjuterit

Ushtrime të thjeshta që ndihmojnë shtyllen kurrizore për ata që rrine para kompjuterit pa lëvizur për një kohë të gjatë....
video

Miratimi i Himnit të Kosovës

Si sot, 8 vite më parë, u miratua Himni i Kosovës. I domosdoshëm për një shtet.   https://www.youtube.com/wat...

Shqiptarët mbledhin paratë brenda 24 orësh për t&#...

Pas gjobës së vendosur nga FIFA ndaj lojtarëve që luajnë për përfaqësuesen e Zvicrës, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe ...

Elbasan, nis shërbimi i hemodializës

Shërbimi i hemodializës ka nisur të ofrohet së fundmi edhe në spitalin rajonal të Elbasanit. Ndonëse reparti i Hemodiali...

“4 Rrugët Shijak – Pjezë”, përfundojnë...

Kanë përfunduar punimet për sinjalistikën horizontale dhe vertikale në segmentin rrugor “4 Rrugët Shijak - Pjezë”, rrugë...

Kosova dhe Shqipëria, marrëveshje për harmonizimin...

Qeveria shqiptare ka miratuar në parim marrëveshjen me qeverinë e Kosovës për vërtetimin e periudhave të sigurimit për...

FOTOT/ Nis zgjerimi i trotuarëve te ‘Shallva...

Trotuari përgjatë Shallvareve ka ndryshuar pamje, falë investimeve të fundit. Nga një hapësirë shumë e ngushtë, që vë...

Korçë, çelet Masteri i Restaurimit

Masteri i Restaurimit, për herë të parë dhe i vetmi i këtij lloji në Shqipëri ëshë çelur në qytetin e Korçës. 43 student...

Tiranë, nis shtrimi i Bulevardit të ri

Nis shtrimi i Bulevardit të ri të kryeqytetit. Puna e nisur prej muajsh tashmë po i jep një pamje të re këtij segmenti t...

Vlerësimi ndërkombëtar/ Tirana, një nga tre qytete...

Në rrugëtimin e saj transformues, për t’u shndërruar në një qytet europian, Tirana ka rrëmbyer një tjetër vlerësim të rë...

“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Ka...

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri...

Raporti ”Doing Business 2017”, Shqipër...

Banka Botërore publikoi raportin e saj të përvitshëm "Të bësh biznes". Vendi ynë renditet i 58-ti nga 190 shtete që ...

Tiranë, përfundon këndi i 9-të për fëmijë

Vazhdon vëmendja ndaj hapësirave dhe shtimit të këndeve të lojërave për fëmijët. Në bashkëpunim edhe me bankën Raiffei...

Tiranë, pas Rrugës së Durrësit radhën për restauri...

Në kohën kur punimet për restaurimin e fasadave, në Rrugën e Durrësit, janë drejt përfundimit, Bashkia e Tiranës ka fill...

Laprakë, nis asfaltimi i rrugës “Fiqiri Basha”

Banorët e rrugës “Fiqiri Basha” në zonën e Laprakës i kanë thënë lamtumirë baltës në dimër e pluhurit në verë. Bashkia e...

Kulinaria shqiptare dhe tradita, bashkë me vizitor...

Kulinaria shqiptare u promovua në Kalanë e Krujës në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, në një festë e cila t...

Sot hapet bulevardi i ri, në funksion parkimi i dy...

Do të hapet sot segmenti i parë i bulevardit të ri si dhe parkingu i dytë nëntokësor në kryeqytet me 328 vendparkime. Bu...

Korçë, inagurohet Muzeu Mesjetar

Inagurohet Muzeu Mesjetar i Korçës. Në këtë muze do të mund të gjeni 400 ikona të ruajtura ndër vite, pjesa më e madhe e...

Shkodra bashkon bandat frymore nga Shqipëria, Mali...

Shkodra ka mirëpritur edicionin e parë të takimit ndërkombëtar të orkestrave frymore nga Shqipëria, Mali i zi dhe Kosova...

Tiranë, nis rikonstruksioni i kinemasë së Laprakës...

Shumë shpejt zona e Laprakës do të ketë një kinema, e cila do të shërbejë edhe si qendër për aktivitete kulturore dhe ar...

FOTO/ Sezoni i ri turistik e gjen Sarandën me shët...

Nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka bërë me dije se po vijojnë punimet në shëtitoren...

Dua Lipa do të këndojë kolonën zanore të filmit të...

Këngëtarja me origjinë shqiptare do të këndojë kolonën zanore të filmit “Bond 25”, i fundit si agjenti 007 i Daniel Crai...

Shëngjergji pret “Domate Fest”, prezantohen produk...

Një fundjavë ndryshe, jashtë qytetit, por jo larg Tiranës! Shëngjergji priti të shtunën festën tradicionale të domates, ...

“One Billion Project”, 53 shkolla të r...

53 shkolla të reja dhe 97 të tjera do të rikonstruktohen falë partneritetit publik-privat me projektin e sapo shpall...

Vitin tjetër monitorim javor të punimeve publike n...

Performanca e realizimit të investimeve publike ka lënë për të dëshiruar në dy vitet e fundit, por Ministria e Financave...

Politikanët shqiptarë urojnë Ramazanin

Bujar Nishani “Ky muaj i shenjtë dhe i pakrahasueshëm shënon sakrificën më sublime njerëzore ndaj besimit të palëkund...

Tirana, pranohet nga Federata Europiane e Atletikë...

Kryeqyteti ynë, Tirana, ja ka dalë të pranohet nga Federata Europiane e Atletikës. Maratona e zhvilluar me datën 9 tetor...

Drejt fundit rikonstruksioni i rrugës së re të Kal...

Në Berat vijon me ritme të larta puna për rikonstruksionin e rrugës së re të Kalasë, e cila do të ndryshojë krejtësisht ...

Dritero Agolli nderohet nga Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar sot shkrimtarin shqiptar, Dritero Agolli për kontributin e tij në let...

Hapen 185 kuota specializimesh për Mjekësinë

Të paktën 279 persona të diplomuar në mjekësi konkurrojnë për 185 kuota për specializimet e hapura për këtë vit. 19 ...

Nis kampionati i tetë i fluturimeve nga ajri në Gj...

Kampionati i 8-të Kombëtar “Gjiro Open Air” nisi në Gjirokastër me pjesëmarrjen e 46 pilotëve nga Shqipëria Kosova, Mali...

Kukës, rehabilitim i trotuareve në lagjen nr.4

Bashkia Kukës, përmes Drejtorisë së Shërbimeve Publike, ka ndërhyrë duke rehabilituar troturaret dhe hapsirat publike pë...

Korçë, “Festa e mollës” me qëllim promovimin e pro...

Qarku i Korçës është një nga prodhuesit më të mëdhenj të mollëve në vend. Për të promovuar edhe më shumë këtë produkt...

Ranger/Roja mjedisore në Shqipëri

Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura, AKZM, ka në përbërje "Rangers-at", të cilët monitorojnë florën dhe faunën ...

Tiranë, asfaltim dhe rregullim trotuaresh në rrugë...

Bashkia Tiranë ndërhyn duke riparuar rrugën ''Don Bosko''. Punimet përgjatë kësaj rruge konsistojnë në asfaltim dhe rreg...

Torovicë, paketa ushqimore për familjet në nevojë

50 familje me probleme ekonomike në Torovicë u ndihmuan me paketa ushqimore gjatë së sotme. Bashkia Lezhë dhe Kryqi ...

Nismë për të ushqyer shëndetshëm fëmijët

Bashkia e Tiranës promovon edhe nismën “Buka n’strajc”, e cila synon të nxisë të ushqyerit shëndetshëm për fëmijët. N...

Tiranë, ADISA hap sportelin e dedikuar për biznese...

Hapet sporteli i shpejtë i dedikuar vetëm për bizneset, "ProBiznes" në zyrën e Agjencisë së Ofrimit të Shërbimeve të Int...

Dita Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë: Fier,...

Sot, në kuadër të Ditës Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë, z. Arbër Arapi (stomatolog) dhe kompania Elkos Group (ET...

Shpërndahen pako me ushqime për 2 mijë familje në ...

Dy mijë pako me ushqime janë shpërndarë për familjet në nevojë të Fierit me rastin e festave të fundvitit. Një ndihmë...

Pas një jave pritet ligji që heq tarifat roaming m...

Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Ky ndryshin ligjor mundëson...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek