Food Bank Albania mbledh një sasi të konsiderueshm...

Me rastin e Ditës Botërore Kundër Varfërisë Ekstreme, Food Bank Albania organizoi një fushatë vullnetare për dhurime ush...

Java e konsumatorit, ankesa online ndaj subjekteve...

15 marsi është Dita Ndërkombëtare e Konsumatorëve, është një ditë ku ata duhet të ndërgjegjësohen për të drejtat e t...

Tiranë: Rikonstruktohet shkolla “Dora d’Istria”

Këtë shtator nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Dora d’Istria” do të kenë një ambient krejtësisht të ri. Bashkia e Tiranës k...

Festë në Maliq, vizitorët “shijojnë” Panairin e Ëm...

Në një atmosferë festive, në qytetin e Maliqit është çelur për të 11-in vit radhazi panairi i ëmbëlsirave. Kësaj fest...

Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Alpha Bank, 250 ...

Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Alpha Bank, kanë shpërndarë 250 paketa ushqimore për familjet në nëvojë. Ky akt bami...

Shërbimi Zjarrfikës menaxhon me sukses situatën e ...

Bashkia e Tiranës ka mundur të përballojë me sukses edhe natën më të ftohtë të këtij dimri, ndërsa ka ofruar strehë ...

Ish-Blloku, një nga 7 lagjet më të mira të botës

Mijëra njerëz që çdo ditë udhëtojnë drejt destinacioneve të ndryshme me kompaninë e fluturimit Alitalia, kanë mundës...

Konkursi i fotografisë

Alb.Bio.Blitz 2016 është konkursi i fotografisë i organizuar nga PPNEA në të cilin ftohen të marrin pjesë të gjithë ...

Në një muaj, ulet me 4 herë përdorimi i qeseve pla...

Nisma për reduktimin e qeseve plastike ka filluar të japë efektet e para. Në disa prej rrjeteve të supermarketeve në ...

Amsterdam, hapet ekspozita e Dinastisë Marubi- 100...

Zhvillohet ceremonia e hapjes së ekspozitës Dinastia Marubi - 100 vite të studios fotografike shqiptare, në Amsterdam. ...

Doktori shqiptar i shpëton jetën irlandezit në avi...

Kardiokirurgu shqiptar që jeton dhe punon në Irlandë, Kristo Papa, i ka shpëtuar jetën një pasagjeri të avionit ku udhët...

Rikthehet pas 5 vitesh Tirana Art Fest për gjimnaz...

Pas rikthimit të këtij eventi Bashkia Tiranë premton, në bashkëpunim me ministren Lindita Nikolla, se do e organizojë çd...

Shkodër: Inagurohet Qendra e Zhvillimit për përson...

83 persona me aftësi ndryshe do të kenë mundësi të jetojnë në ambiente dhe kushte me standarte bashkohore. Bashkëpuni...

Fier, aktivitet sensibilizues në Ditën Botërore të...

“Thyeni barrierat, hapni dyert për një shoqëri gjithpërfshirëse”, me këtë mesazh Bashkia Fier, nëpërmjet qendrës “Horizo...

Tiranë, nis të shtrohet rruga te Liqeni i Thatë

Balta dhe gropat ishin panorama e përditshme për shumë vite e banorëve të zonës së Liqenit të Thatë në kryeqytet. E...

Gramshi, qyteti që po transformohet dita-ditës

Bashkia e re e Gramshit është qyteti që po kthehet çdo ditë e më shumë në një qendër urbane me hapësira publike dinjitoz...

Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore, ndikimi n...

29 shtatori është Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore. DKTK është festa më e re që populli ynë  feston, si dita k...

Krujë, tjetër investim në infrastrukturën rrugore

Bashkia Krujë po kryen punime në Njësinë Administrative Nikel, duke  asfaltuar një segment rruge prej 1.5 km, me bordurë...

Tiranë, një tjetër kopsht për fëmijë është rikonst...

Një tjetër kopsht është rikonstruktuar nga Bashkia Tiranë. Bëhet fjalë për kopshtin ''Bob Ndërtuesi'', i cili i përk...

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarëve/ Mbjellje, pastr...

Ka mbi një miliard vullnetarë anembanë globit që i kushtojnë kohë dhe aftësi të tjerëve. Çdo vit, më 5 dhjetor në Ditën ...

Rruga e re turistike drejt Kepit të Rodonit

Për të shkuar në Kepin e Rodonit, thesarin natyror ende të pazbuluar mirë, tashmë kushton më pak kohë dhe mund, sepse rr...

Sopranoja shqiptare këndon në Serbi

Sopranoja shqiptare Inva Mula do të performojë në Beograd në datë 25 maj rolin e Mimit, në operën “La Boheme” të Gia...

Bashkia Gjirokastër, 22 mln lekë investime në vepr...

Bashkia Gjirokastër realizoi me sukses një tjetër investim tepër të rëndësishëm. Me fondin 22 milionë lekë të rinj, akor...

Tiranë, vazhdojnë investimet në rrjetin e ujësjell...

Bashkia e Tiranës ka një plan investimesh për modernizimin e rrjetit të ujësjellësit në qytet. Punonjësit dhe makine...

Tiranë, përfundon investimi për fushat sportive te...

Një tjetër shkollë bëhet pjesë e projektit të shkollave si qendra komunitare, të cilat do të shërbejnë edhe si ambiente ...

Tiranë: Përurohet këndi i tetë i lojërave

Edhe viti 2017 do t’i kushtohet ndërtimit të shesheve sportive dhe i këndeve të lojërave për fëmijë. Bashkia e Tiran...

Google sjell Allo-n për kompjuter

Allo, çati i Google për smartphone që shfrytëzon inteligjencën artificiale, do të vijë dhe në kompjutera duke konkur...

Ja si do të shndërrohet bulevardi i Vlorës, gati s...

Bulevardi “Ismail Qemali”, i cili do të ketë një pamje moderne, ku do të dominojë gjelbërimi dhe mjediset shlodhëse dhe ...

Rruga panoramike e Kaninës, pamje spektakolare nga...

Rruga e re dhe panoramike e Kaninës, ka rritur numrin e turistëve në Vlorë. Ajo është transformuar rrënjësisht falë ndër...

Shirokë, riparim kolektorëve të ujrave të zeza

Falë një pune intensive u bë i mundur riparimi i njërit prej kolektorëve kryesorë të ujrave të zeza në Shirokë. Përveç ...

Lushnje, Këshilli Rinor shpërndan dhurata për fami...

Këshilli Rinor Lushnje, drejtuar nga Vullnetarja e Korpusit të Paqes në Lushnje, Hilary Richardson, në bashkëpunim m...

Projekti/ Investimi 91 milionë lekë, ja si do shnd...

Një fond prej 91.6 milionë lekësh do të vihet në funksion të rikonstruksionit të rrugëve në qytetin e Rrogozhinës. Tende...

“Rruga e Kombit”, përfundon ura më e madhe

Ura më e madhe në gjithë gjatësinë e Rrugës së Kombit, ajo e Uzinës ka përfunduar, pavarësisht se ishte parashikuar për ...

Zbulohet projekti, edhe Saranda me shëtitore të re...

Në shtator do të nisë puna për një tjetër Lungomare. Bëhet fjalë për qytetin e Sarandës, që do të ketë një vijë bregdeta...

Merr formë parkingu i parë nëntokësor në Tiranë te...

Merr formë parkingu i parë nëntokësor në Tiranë te Bulevardi i Ri, i cili ndodhet pranë ish-Stacionit të Trenit dhe që d...

Libra për të verbërit

65 fëmijë të Institutit që nuk shikojnë, 15 prej të cilëve vajza dhe 36 nxënës të tjerë që nuk studiojnë në këtë ins...

“The Telegraph”: Berati qyteti i dytë më i bukur n...

Prestigjiozja britanike “The Telegraph”, ka publikuar një listë me 30 qytetet më të bukura në Europë, dhe në ven...

Shqipëria, pjesë e Autostradës Dixhitale Ballkanik...

Shqipëria është pjesë e Iniciativës së Autostradës Digjitale Ballkanike në sektorin energjitik, e cila promovon idenë e ...

“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Ka...

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri...

Veprat e Naim Frashërit “online”

Në 170 vjetorin e lindjes së Naim Frashërit, një prej figurave më të rëndësishme të rilindjes kombëtare shqiptare, B...

Gati 40 vlerësuesit e parë të pasurive të paluajts...

Pas një kursi 6 mujor, dje morën çerfitikatat 40 vlerësuesi të tokave bujqësore, pyjore, kullotave, livadheve dhe tokës ...

Lushnjë, sistemim dhe rehabilitim rrugëve të qytet...

Vijon puna për sistemimin dhe rehabilitimin e rrugëve të qytetit të Lushnjes. Gjatë ditës së sotme kanë nisur punimet...

Ja si duket Korça në vjeshtë

Qyteti i Korçës është një prej qyteteve më të bukura të Shqipërisë. Është konsideruar edhe si Parisi i vogël shqiptar. Ë...

Pukë, treg i ri për fermerët

Prodhuesit e produkteve të fshatit në Pukë nuk do të jenë më të detyruar të shesin jashtë çdo standardi higjieno-sanitar...

Pylli Orbital i Tiranës, Rajoni i Pulias dhuron 3 ...

Rajoni i Pulias i bashkohet Bashkisë së Tiranës në nismën e saj ambicioze për krijimin e Pyllit Orbital, një brez i gjel...

Sarandë: Po zhvillohet Simpoziumi Ndërkombëtar i S...

Simpoziumi Ndërkombëtar i Skulpturës në Mermer, një organizim që thirret për herë të parë në qytetin e Sarandës, nga Bas...

Gjirokastër, zhvillohet festivali ”Divani Lu...

  ''Divani Lunxhot'', një festival i traditës se zonës së Lunxhërisë, edhe këtë vit mblodhi grupe folklorike nga...

Restaurim Urës së Katiut në Bënjë

Instituti i Monumenteve të Kulturës po punon për restaurimin e Urës së Katiut në fshatin Bënjë, në bashkëpunim me 28 pje...

Nis rikonstruksioni i shkollës “Meleq Gosnishti” n...

Shkolla “Meleq Gosnishti” në bashkinë Patos, është duke iu nënshtruar rikonstruksionit total të saj. Projekti është r...

Lushnje, përfundon rehabilitimi i Poliklinikës, pë...

Poliklinika e qytetit të Lushnjes, që përfshin edhe dy qendrat më të mëdha shëndetësore të qytetit është rehabilituar të...

Përurohen ambjentet e reja të Liceut Artistik R...

Nga sot, artistët e ardhshëm të Liceut Artistik “Jordan Misja” do të mësojnë dhe ushtrojnë talentin e tyre në ambien...

Shpiket ora që kontrollon makinën

Audi në Panairin e Teknologjisë CES në Las Vegas, ka prezantuar “orën e mençur”, përmes së cilës mund të kontrollohe...

“Corriere della Sera”: Shqipëria e Veriut, xhevahi...

“Avioni ulet në aeroportin e Tiranës (i vetmi aeroport aktualisht në vendin), por nuk është kryeqytiti i gjallë dhe kaot...

Tiranë, një tjetër kënd lojërash në bllokun “Lule ...

Tiranës do i shtohet një kënd lojërash për fëmijë çdo muaj.  Bëhet fjalë banorët e bllokut të banimit përgjatë rrugës “L...

Ja si duket Korça në atmosferë Krishtlindje

Çdo qytet në Shqipëri, dhe jo vetëm, përpiqet të jetë koherent me dekorimet për Krishtlindje dhe me atmosferen që krijoh...

Vlorë, nis ndërtimi i nënstacionit të ri elektrik ...

Nis ndërtimi i nënstacionit të ri elektrik 110/35/20 kV në Orikum. Projekti bëhet i mundur përmes bashkëfinancimit të Re...

Dy kisha shqiptare drejt marrjes së statusit të mb...

Ekspertët e misionit “Europa Nostra” shprehen entuziastë për vlerat që përfaqësojnë kishat e Voskopojës dhe Vithkuqit, d...

Shkodër, sistemim rrugëve dytësore

Bashkia e Shkodrës vazhdon sistemimin e shesheve dhe rrugëve dytësore në qytetin e Shkodrës. Aktualisht po punohet në...
video

Miratimi i Himnit të Kosovës

Si sot, 8 vite më parë, u miratua Himni i Kosovës. I domosdoshëm për një shtet.   https://www.youtube.com/wat...

Gati projekti i restaurimit për kishën e Shën Mari...

Specialistët e Institutit të Monumente të Kulturës dhe Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Gjirokastër, zhvill...
25,655FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek