Tiranë, shtëpia e Kadaresë kthehet në muze

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave ...

Tiranë, një tjetër kënd lojrash për fëmijët

Për fëmijët kryeqytetas janë drejt përfundimit punimet për minikëndin e lojërave te rruga ”Vangjush Furxhi”, pas ish-eks...

Lajm i mirë/ Lejet ndërkombëtare të qarkullimit bë...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se nga data 1 shkurti 2019, do lëshojë leje ndër...

Tiranë, vijon rikonstruksioni i një blloku banimi ...

Blloku i pallateve që kufizohet nga rrugët “Bujar Kaloshi” dhe Rr. “Learton Vathi” në Njësinë Administrative Nr.11, po i...

Rruga “Derhemi” në Tiranë me rrjet të ri ujë...

Banorët e rrugës “Derhemi” në Njësinë Nr.8 në kryeqytet do të kenë furnizim më të mirë dhe më cilësor me ujë të pijshëm....

Lezhë, fillon puna për rikonstruksionin e kopshtit...

Bashkia e Lezhës ka filluar punën për rikonstruksionin e plotë të kopshtit “Gurra”, duke siguruar kushte më të mira për ...

Tjetër ndërhyrje në Tiranë, rikonstruktohen trotua...

Qytetarët që jetojnë në zonën e Freskut apo në zonën e njohur si Xhamlliku në kryeqytet do të kenë shumë shpejt në dispo...

Studimi i ri: Ky është vendi më i lumtur në botë. ...

Vendi ku ka njerëzit më të lumtur në botë është Finlanda. Sipas hulumtimit të publikuar pak kohë më parë Finlanda zë ven...

Rehabilitohet ambulanca e Njësisë 9, u shërben mbi...

Një tjetër qendër shëndetësore është rehabilituar plotësisht. Bëhet fjalë për qendrën shëndetësore nr. 4 në njësinë 9 ...

Përfundojnë punimet, rihapet autostrada Tiranë-Dur...

Autostrada Tiranë-Durrës rihapet për qarkullimin e automjeteve pas përfundimit të punimeve pranë mbikalimit të Kasharit....

Një tjetër shesh me shtatoren e Skënderbeut

Një tjetër shesh do të ketë shtatoren e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Bëhet fjalë për qytetin e ...

Nis rikonstruksioni i shkollës “Meleq Gosnishti” n...

Shkolla “Meleq Gosnishti” në bashkinë Patos, është duke iu nënshtruar rikonstruksionit total të saj. Projekti është r...

Bujqësi/ pastrohen 31 km kanale kulluese në Divjak...

Bashkia e Divjakës po vazhdon pastrimin e kanaleve kulluese të dyta në njësinë administrative Grabjan, me synim shmangie...

“Fondi i Komuniteteve”, rikonstruktohen të gjitha ...

“Fondi i Komuniteteve” një nismë e Bashkisë së Tiranës u krijon mundësinë qytetarëve të rikonstruktojnë pallatet e tyre....

Aplikimi për ID, zyrat do jenë të hapura edhe të s...

Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile, për shkak të fluksit të aplikimeve për karta ID, ka urdhëruar hapjen e gjith...

“Fondi për Komunitetin”, rikonstruktohet pallati n...

Dhjetra pallate ne Tiranë, po transformohen gradualisht, duke u rikthyer shkelqimin, fale rikonstruksionit te fasadave d...

Tiranë, nis puna për një tjetër kënd lojrash

Shumë shpejt kryeqytetit do t’i shtohet një kënd i ri lojërash për të vegjlit. Ka nisur puna, për ndërtimin e një kën...

Fëmijët e kopshteve realizojnë hartën e Shqipërisë...

Harta e Shqipërisë me materiale të riciklueshme është projekti i radhës i disa fëmijëve 5-vjeçarë në një kopësht të Tira...

FOTOT/ Nis zgjerimi i trotuarëve te ‘Shallva...

Trotuari përgjatë Shallvareve ka ndryshuar pamje, falë investimeve të fundit. Nga një hapësirë shumë e ngushtë, që vë...

Viti 2019 erdhi në disa pjesë të botës, ja cilët f...

Viti i ri trokiti së pari në Samoa dhe Kiribati. Prej vitesh tashmë ishulli i vogël i Samoas, me më pak se 200 mijë b...

Pukë/ Autombulancë e re, dhuratë nga një humanist ...

Banorët e qytetit të Pukës do të kenë tashmë një autoambulancë të re, dhuratë e humanistit norvegjez, Ove Haristad. K...

Shpërndahen pako me ushqime për 2 mijë familje në ...

Dy mijë pako me ushqime janë shpërndarë për familjet në nevojë të Fierit me rastin e festave të fundvitit. Një ndihmë...

Flotës së Urgjencës i shtohen 32 autoambulanca të ...

Flotës së autoambulancave të Urgjencës Kombëtare iu shtuan 32 mjete të reja me të gjitha pajisjet bashkëkohore jetëshpët...

Rezonanca 3T instalohet në QSUT

Në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë është instaluar rezonanca e re 3T. Kjo aparaturë përmirëson nivelet e dia...

Investimi në rrjet, merr zgjidhje furnizimi me ujë...

Dy lagje të tjera në kryeqytet kanë marrë zgjidhje për furnizimin me ujë të pijshëm. Bashkia e Tiranës ka përfunduar inv...

Pas një jave pritet ligji që heq tarifat roaming m...

Shqipëria do ta miratojë me ligj heqjen e “Roaming”-ut të telefonisë celulare me Kosovën. Ky ndryshin ligjor mundëson...

Dita Ndërkombëtare e Vullnetarëve/ Mbjellje, pastr...

Ka mbi një miliard vullnetarë anembanë globit që i kushtojnë kohë dhe aftësi të tjerëve. Çdo vit, më 5 dhjetor në Ditën ...

UKT, rrjet i ri kanalizimesh për lagjen “Sami Fras...

Punonjësit e Ujësjellës Kanalizimeve Tiranë janë në gatishmëri edhe në ditët e pushimit. UKT shtroi rrjetin e kanaliz...

Inva Mula, koncert në Koper në kuadër të “Ditëve t...

Në katedralen e qytetit të Koperit u organizua koncerti i sopranos së madhe Inva Mula, shoqëruar nga pianistja Lule Elez...

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas...

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe ...

“Qendra Komunitare Për Familjen”, Bashkia Shkodër ...

Bashkia e Shkodrës është shpallur fituese e konkursit kombëtar të Praktikave më të mira me modelin “Qendra Komunitare “P...

FOTOT/ Transformimi i rrugës Cërrik-Belsh-Kuçovë-U...

Këto janë pamjet e transformimit të rrugës së re panoramike Cërrik-Belsh-Kuçovë-Ura Vajgurore. Kjo rrugë i ka dhënë f...

Zyrtare/ Pushim edhe 30 nëntori

Të gjithë ata që kanë planifikuar pushime për Festat e Nëntorit, le t'i planifikojnë ato për 5 ditë pasi dita e premte d...

Pylli Orbital i Tiranës, Rajoni i Pulias dhuron 3 ...

Rajoni i Pulias i bashkohet Bashkisë së Tiranës në nismën e saj ambicioze për krijimin e Pyllit Orbital, një brez i gjel...

“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Ka...

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri...

Fëmijët me përkujdesje sociale, vizita e syze fala...

Pas gjyshërve në Shtëpitë e të Moshuarve, tashmë edhe fëmijët e institucioneve të përkujdesit përfitojnë nga vizita mjek...

Majlinda Bregu, shqiptarja e parë që merr drejtimi...

13 vende të Europës Juglindore i bashkon institucioni më i rëndësishëm siç është Këshilli për Bashkëpunim Rajonal! Ma...

Ekspozita Ndërkombëtare e Importit në Shangai, Shq...

Shqipëria është pjesë e Ekspozitës Ndërkombëtare të Importit të Kinës, që u hap zyrtarisht në Shangai. Vendi ynë përf...

Çelen 49 degë profesionale

Këtë vit janë hapur për herë të parë 103 programe të reja studimi në të gjitha universitetet në vend, nga të cilat 49 pr...

FOTOT/ Lapraka ndryshon pamje, ja si u transformua...

Një tjetër bllok banimi në kryeqytet ka njohur sëfundmi rehabilitimin e plotë. Tashmë banorët e bllokut 1 në Laprakë ...

5 mijë vrapues nga 40 shtete të botës për Maratonë...

Maratona e Tiranës është gati të nisë rrugëtimin e saj për të tretin vit radhazi. Më shumë se 5 mijë vrapues, një pjesë ...

Rikonstruksion Spitalit Rajonal Shkodër

Spitali Rajonal i Shkodrës po i nënshtrohet rikonstruksionit të plotë. Në kuadër të investimeve në spitale dhe qendra...

Foto/ Korçë, vazhdon puna për Parkun Japonez

Vazhdon puna për ndërtimin e Parkut Japonez në Korçë. 15000 m2 rrëzë kodrave të qytetit do të kthehen në një hapësirë de...

Kalaja e Beratit, rreth 16 mijë vizitorë për muaji...

Kalaja e Beratit një nga atraksionet turistike më të preferuara në Shqipëri edhe pse drejt fundit të sezonit turistik ka...

Lulishte, asfaltim rruge e kanalizime, nis rikuali...

Një tjetër kantjer është hapur në qytetin e Shkodrës, ku ka nisur puna për rikualifikimin urban të bllokut të banimit në...

Restorantet në Angli, bakshishet për stafin me lig...

Restoranteve në Angli do t’iu ndalohet me ligj mbajtja e bakshisheve të siguruara prej stafit. Rrjete të njohura atje...

Pini kafe dhe s’ju ka dalë akoma gjumi, ja zgjidhj...

Shumë nga ne mund ta kenë problemin e zgjimit në mëngjes edhe pse mund të pinë një filxhan kafeje. Sipas një sondazhi...

Rilind aparati i famshëm ”Zenit”

Prodhuesi i famshëm gjerman i aparateve fotografike ”Leica” do të rinovojë aparatin e famshëm sovjetik ”Zenit”, më shumë...

Nis edicioni i dytë i festivalit të dramës shqipe ...

Teatri Metropol vazhdon traditën me premierat e tij. Sezoni i dytë artistik tetor-dhjetor sjell larmi veprash, shqiptare...

FOTOT/ Mali i Gjallicës, alpinistët ‘prekin&...

Maja e Gjallicës është tashmë një destinacion për turistët dhe të pasionuarit e ngjitjes të cilët gjatë udhëtimit të tyr...

Doni të studioni në SHBA? Ambasada amerikane: Apli...

Programi YES është një prej mënyrave për të vijuar shkollën për një vit në SHBA, i financuar nga Departamenti i Shte...

FOTOT/ Nuk është iluzion optik, njihuni me kafenen...

Mund të duket si një iluzion optik. Por kjo është një kafene e vërtetë në Korenë e Jugut, e krijuar me mjeshtëri për t'u...

Tiranës i shtohet një urë e re moderne për këmbëso...

Tiranës i shtohet një urë e re, e cila do të lidh Bulevardin “Bajram Curri” me Bulevardin “Gjergj Fishta” dhe që do tu v...

Nxënësja me Sindromën Down zgjidhet mbretëresha e ...

Të bëhesh një mbretëreshë  në një shkollë në Amerikë është ëndërr e të gjitha vajzave. Dhe për herë të parë në shkoll...

“Karajfilat që ka Shkodra”, mbrëmja që nuk d...

Grupi muzikor “Karajfilat që ka Shkodra”, i krijuar në vitet ’80, për 35 vjet me radhë i ka dhuruar qytetit verior dhe g...

VIDEO/ Shembja spektakolare, ura 1524 m hidhet në ...

Një urë 23-vjeçare në Kinë, është hedhur në erë në mënyrë spektakolare, për t’i hapur rrugë ndërtimit të një strukture t...

FOTOT/ Tiranë, muzikë dhe akrobaci në ajër në shes...

Pas një vere të mbushur me spektakle kulturore e sportive, sheshi “Skënderbej” ka rimbledhur sërish qytetarët e Tiranës ...

Merret vendimi, tekste falas për fëmijët e pakicav...

Këshilli i Ministrave ka marrë vendimin për t'i siguruar tekste falas nxënësve nga pakicat kombëtare. "Nxënësve të ar...

Shkodër, asfaltohet rruga për 4 mijë banorë të dis...

Rruga “Dodë Qarri” në Njësinë Administrative Rrethina të Bashkisë së Shkodrës, ka nisur të rikonstruktohet. Kilometri...

Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore, ndikimi n...

29 shtatori është Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore. DKTK është festa më e re që populli ynë  feston, si dita k...
24,087FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek